Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

България ще получи 1,3 млрд. евро от Фонда за справедлив преход

тец

Европейският парламент одобри създаването на Фонд за справедлив преход, чрез който да се компенсират действията за постигане на климатична неутралност на икономиката на ЕС до 2050 г. Един от бенефициентите по този фонд е България, която ще получи 1,3 млрд. евро, за да се справи с предизвикателствата от отказа от въглищата като източник на енергия. Фондът за справедлив преход ще бъде ключов инструмент за подкрепа на териториите, които са най-силно засегнати от прехода към неутралност по отношение на климата, както и за предотвратяване на увеличаването на регионалните различия. Основната му цел ще бъде да се смекчи въздействието на прехода чрез финансиране на диверсификация и модернизация на местната икономика и чрез смекчаване на неблагоприятните последици за заетостта. Българският евродепутат Андрей Новаков бе категоричен по време на дебатите, че средствата трябва да бъдат използвани както за запазване на работещите в сектора на енергетика, така и за увеличаване на заплатите им. 

"Средствата, които България ще получи по Фонда за справедлив преход са значителни, нареждани на пето място в Европейския съюз. Това са средства, с които трябва да постигнем две неща. Първо - очевидно е, че Европа, а и цял свят, вървят към това да се намаляват вредните емисии и да се използват екологично чисти производства на електроенергия и въобще производства, а от друга страна да не оставяме хората без работа. Аз мисля, че  двете са абсолютно възможни да се случат едновременно. Затова е важно първо да се внедрят технологии, които да позволят продължаването на работата на ТЕЦ-овете и добива на въглища, които са национално богатство, абсолютно независимо от която и да била друга държава - първо. Второ - да се вземе предвид, че миньорите работят специфична професия, за която преквалификацията и намирането на работа е по-особена, отколкото на други хора. Аз мисля, че с тези 1 милиард и 300 милиона евро, можем да направим така че този преход да бъде съвсем плавен и да не се налага някой да губи работното си място. Това е фонд, който ще се използва от всяка държава членка, това е ефект, който ще бъде за целия Европейски съюз. Аз мисля, че е крачка напред към постигането на по-чиста околна среда и в същото време аз считам, че никой няма право да излезе и да каже на хората "Ние ще сме зелени, но бедни". Аз вярвам, че рамо до рамо с постигането на по-ниски въглеродни емисии трябва да стои запазването на работните места и доходите на всички заети в енергийния сектор в България".

Страната ни към момента е зависима от производството на електроенергия, която идва от въглищните региони. Това е една от причините трите плана, които са разработени да засягат именно Стара Загора, Перник и Кюстендил, разбира се включени са и други региони, но това са трите основни, обясни още Андрей Новаков по време на дискусиите. 

Трябва да мислим стратегически и да насочим ресурсите до най-засегнатите граждани и региони. Необходим е план за обучение и преквалификация на работещите, които ще бъдат пряко засегнати от тези промени, коментира и евродепутатът Цветелина Пенкова.

"Трябва да мислим и най-вече за хората, които са заети в съответните сектори. Нещо, което искам да отбележа - успяхме да постигнем един компромис в рамките на преговорите по този пакет, тоест да могат средствата да се използват и за инвестиции в мощности, които използват природен газ. Това е изключително важно защото преминаването на една въглищна централа изцяло към възобновяеми източници на енергия би било много сложно или почти невъзможно. Тоест преходния източник на енергия, който успяхме да договорим да бъде всъщност включен и да може да бъде финансиран по тези фондове е природния газ. Тук, разбира се, има логиката, че инфраструктурата, която би се използвала за природен газ, след това може да се използва и за енергийния носител, който ние така разглеждаме като енергийния носител на бъдещето - водорода. Това, че успяхме да включим газта като преходен елемент, ще ни даде възможност, както за адекватна преквалификация на служителите, така и малко повече време, за да можем наистина да извършим този преход по най-адекватния начин и в същото време наистина да дадем възможност за преквалификация на работниците".

Потърсихме и мнението на граждани на Видин "Трябва ли да се откажем от въглищата като източник на енергия и защо?":

"50 на 100, защото не могат всички да си плащат тока. По селата хората не могат да си сложат печка на ток, не могат да си сложат климатик, старите хора не могат да боравят със съвременни уреди. Но нататък трябва да се върви - в тази посока, не рязко от днес за утре, в бъдеще - да... От въглищата да, от дървата не, защото се грея на дърва. Греяла съм се на ток, греяла съм се на нафта, винаги съм умирала от студ, откакто се грея на дърва - няма влага и ми е топло... Разбира се, защото замърсяват атмосферата... Изобщо не би трябвало да ги ползваме, но с тези пенсии хората нямат друг избор... Аз съм за предпочитане, че трябва да има въглища, защото хората са с малки пенсии, не могат да идат да си купят пелети, ние отиваме с дърва и въглища... Абсолютно, да. Трябва да се обърнем към други източници".

Като част от Фонда държавите членки ще трябва да се съсредоточат върху най-слабо развитите и най-отдалечените региони на ЕС. По инициатива на Парламента ще бъде въведен "зелен механизъм за отпускане на средства", ако средствата по Фонда бъдат увеличени след 31 декември 2024 г. Тези допълнителни ресурси ще бъдат разпределени между държавите членки, като тези, които успяват да намалят емисиите на парникови газове от промишлеността, ще получат повече финансиране.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Праужда ще отбележи 170-годишнината на местния храм

Инициатива във връзка с отбелязването на 170 години от построяването на храм "Свето Възнесение Христово" в белоградчишкото село Праужда организира църковното настоятелство на старинната църква. Те са започнали събирането на всякаква информация, свързана с историята на храма, който е обявен за паметник на културата от национално значение. Върху..

публикувано на 17.01.25 в 16:40

3D моделирането: Новото предизвикателство пред един талантлив програмист

Днес ще ви срещнем отново с Иван Димитров . Припомняме, че той е програмист , който преди се занимаваше с приложения и игри. Днес поводът да ви срещнем с него е свързан с 3D моделирането. Tой създава свое пространство в социалните мрежи и го нарича Galactikus  . 3D моделирането е процес, при който се създават триизмерни цифрови..

публикувано на 17.01.25 в 16:30

Да се разходим в "Кварталът на писателите"

В началото на ХХ век България е все още млада и очарователно наивна, затова пък отворена за новото по света и амбицирана да очертае границите на собствената си новопридобита независимост. Едва разчупила оковите на османското владичество, тя тепърва градяла закони и самостоятелност, свиквала със свободата и търсела своите хора, с помощта на които да..

публикувано на 17.01.25 в 16:10

Видински лекар настоява за извинение от "Зони за платено паркиране"

Видинчанин поиска да му бъде поднесено извинение в официално писмо заради неуважително отношение, според него, на екип от Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" . Д-р Владимир Кичашки потърси Радио ВИДИН и разказа какъв е случаят.  "Аз съм началник на психиатричното отделение и съм единствен съдебен психиатър тука за областта. Имах..

публикувано на 17.01.25 в 13:18

Врачанският митрополит Григорий за избора на видински владика

Светият Синод определи листата от достоизбираеми епископи - кандидати за предстоящия избор за нов Видински митрополит. В нея фигурират осем епископи: Велички епископ Сионий - игумен на Троянската и Бачковската свети обители; Мелнишки епископ Герасим - главен секретар на Св. Синод; Смоленски епископ Висарион - втори викарий на Пловдивския..

публикувано на 17.01.25 в 11:26

Изложба ще почете художник от Враца

Днес в Малката зала на Художествена галерия "Иван Фунев" към Регионалния исторически музей във Враца ще бъде открита изложба по повод 125 години от рождението на българския художник Пенчо Георгиев , който е родом от града под Околчица. Повече за експозицията и за творбите, които могат да бъдат разгледани разказа уредникът  Христо Божков :..

публикувано на 17.01.25 в 09:10

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година Художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана . Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време е бил уредник и е отговарял за фонда на галерията .  "Тази инициатива за закупуването на картини започна..

публикувано на 16.01.25 в 17:13