Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българо-румънска работна група ще търси решение на проблемите с трафика на Дунав мост 2

5
Снимка: Радио Видин


Работна група от експерти ще търси решение на проблема с опашките от товарни автомобили на Дунав мост 2. Това стана ясно след среща на българския министър на транспорта Георги Тодоров и държавния секретар в Министерството на транспорта на Румъния Адриан Ковасниану днес във Видин. 

"На първо място ще създадем работна група между двете министерства, която ще включва експерти от различните служби, отговарящи за различните видове контрол, за да можем да стесним времето за изчакване от двете страни на моста. Защото наблюдаваме увеличен трафик, който се дължи на външни фактори, не толкова, че работниците и служителите на двете страни бездействат или работят бавно, по-скоро имаме увеличение на трафика. Имаме новопоявил се албански трафик, имаме пренасочен трафик, който се дължи на увеличаване в двоен размер на магистралните такси в Република Сърбия. Имаме наблюдение за същия период на 2019 година, 15% е увеличен трафикът. В рамките на едно денонощие се работят между 1000 -1200 камиона в посока", каза българският министър.

Решение на проблема с нарасналия трафик ще бъде намерено по най-бързия начин, увери Адриан Ковасниану:

"Имахме много полезна и много конкретна дискусия. В този смисъл се разбрахме да създадем работна техническа група, която ще заработи оперативно в най-скоро време.  Запознахме се с проблемите, които представи българската страна, и ви уверявам, че в най-скоро време ще обсъдим и везем решение как да решим проблемите, които се появяват. Ясно е, че трафикът е нараснал, обаче интересът ни е общ и ще намерим заедно по най-бързия начин решение."
 
Адриан Ковасниану /вляво/ и министър Георги Тодоров разговарят с превозвачи. Снимка: Радио Видин
В момента Дунав мост 2 е най-натовареният граничен пункт по отношение на тежкотоварния трафик. Опашката обаче постепенно намалява, като това е в резултат на съвместните усилия, стана ясно още след срещата. 

От своя страна превозвачите очертаха три проблема, които трябва да бъдат решени. Представиха ги изпълнителният директор на Съюза на международните превозвачи Йордан Арабаджиев и изпълнителният директор на Камарата на автомобилните превозвачи Димитър Димитров:

"Първите два проблема са свързани с измерването. Когато има проблем с измерването, тоест превозните средства, които са над определеното  тегло, те спират, биват обработвани, налагани са глоби и зад тях опашката не есе движи. Нашето предложение е, когато след измерването бъдат констатирани такива случаи, във вътрешността да бъде обособено място, където тези превозни средства да бъдат отбивани и да заплащат съответните такси. Второто ни предложение е за разделяне на потоците на ЕС и трети страни, тъй като подлежат на различни проверки, на различен контрол. Не на последно място, преснимане на товарителници, на различен вид документи, не сме разбрали необходимостта от това преснимане..."

Въпреки че опашката от товарни автомобили днес се стопи до 3 км, чакащите да преминат шофьори споделиха, че не очакват скоро проблемът да бъде окончателно решен:

"Много време стоим, тук съм от обяд. Кога ще минем, не знаем. Да се махнат тази опашка, да вземат да работят. Последния курс тук стоях два дни... На излизане не минавам оттук, минавам през Сърбия, защото тук няма излизане, по два дни бутане. Проблемът незнайно къде е - дали не работят, никой нищо не казва. Сами виждате, то днес даже няма трафик, това не е никаква опашка. Тук просто трябва да има някакви институции, които да обърнат внимание на тези опашки. За съжаление нямаме такива. По-интересното е, че понякога опашка оттатък от 5 км за няма час време я дърпат. Работата е там, че може, но защо не го правят не знам."

Работната група ще посети и други гранични пунктове между България и Румъния, защото проблемите на всеки от тях са различни, стана ясно още днес.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

На Коледа във Видинския край

Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..

публикувано на 26.12.24 в 15:50

Мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ за лечение

Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент.  Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..

публикувано на 26.12.24 в 14:05

Конкурс по случай 35 години Природен парк "Врачански Балкан"

Конкурс за рисувана хартиена чинийка обяви Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан". Конкурсът е насочен към ученици от 5 до 7 клас и е във връзка с 35-ата годишнина на парка. "Призоваваме децата да развихрят своето въображение и да нарисуват, апликират, декорират своето любимо растение, животно или пък пейзаж от..

публикувано на 26.12.24 в 12:20

26 декември - Ден на бащата

На втория ден от Коледа, 26 декември, в България се отбелязва Денят на Бащата. Това е празник, на който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете, така както на Деня на майката се отбелязва майчинството. Обикновено на този ден се правят подаръци на бащите и семейството празнува заедно през деня. Празникът прославя бащите и бъдещите..

публикувано на 26.12.24 в 11:05

В "Музикална зона" на 26 декември 2024 слушаме песни, посветени на празника Рождество Христово

Един от най-светлите християнски празници всяка година е Рождество Христово. Не че е просто празник, но събитията, случили се преди повече от 2000 г., променили летоброенето на човешката история си заслужава да се споменават и до днес. Не бива да забравяме тяхната важност и факта, че те са общовалидни и в съвременността. От цял свят "ангелски"..

публикувано на 26.12.24 в 09:00

Ученици дариха одеяла на новородените в град Лом

Коледа не е просто дата в календара, тя е чувство, от онези приятните, които носят уют и топлина в сърцето ни. Тя е  празник на душата, която носи незабравими мигове и жестове към любимите ни хора. По Коледа винаги ставаме по-добри и освен към близките ни хора, проявяваме жестове на добрина и към околните. За това и днес, повлияни от коледния дух ще..

публикувано на 25.12.24 в 17:05

Цветелина Цветкова: "Нищимошката" е моята коледна магия

Писателката Цветелина Цветкова ще представи първата си детска книга "Нищимошката" пред малки читатели от Видин. Срещата е тази събота, 28 декември, от 11 часа, на коледния базар в града.  "Нищимошката" я измисли моята приятелка Момо, която сега е на 15 години. Тя ми разказа за нея, когато беше на 5. Значи Нищимошката ми стои в главата от 10..

публикувано на 25.12.24 в 16:43