Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Минералните извори във Видин, Сланотрън и Градец ще бъдат отдадени на концесия

Снимка: Радио ВИДИН

Ценно богатство на Видинския регион са минералните извори. Използвани до средата 80-е години наминалия век, след това забравени и изоставени. Община Видин е подготвила всички необходими документи за отдаване на концесия на минералните извори във Видин, Сланотрън и Градец. Започва активна работа с Министерството на здравеопазването, Министерството на околната среда и водите и Министерството на туризма, за да може да се ползват лечебните свойства на трите минерални извора. Община Видин вече има балнеологични оценки, предоставени от Министерството на здравеопазването каза Светла Ангелова - началник на отдел "Екология" в Община Видин:

"Нещо, което не беше свършено досега е тези три извора да им бъдат оправени документите за собственост, т.е. т.нар. процес на актуване, да бъдат вписани в Агенцията по вписванията като общинска собственост, като в тези актове да фигурира и информация за минералните извори... Другото, което трябваше да бъде направено и вече е направено, от края на месец май разполагаме с първоначалните балнеологични оценки. Това са документи, които ни ги предоставя Министерство на здравеопазването и това са най- важните документи, всъщност, за концесията. Без тях не можем да предприемем никакви стъпки. Дълги години не са издавани, но направихме необходимата координация, комуникация и вече са факт, вече са при нас като документ... На нас ни е ясно, че не само от чисто туристическа гледна точка много хора ще бъдат доволни, а и самите населени места малко или много ще се развиват. Защото, знаем всички за демографския, за социалния проблем. Това са нови работни, места, хора, които наистина ще оживят малките населени места"

Предстои да бъде сформирана работна група, след което през сайта на Общината ще бъде отправена покана към инвеститори, които съвместно с Общината да направят сондажни кладенци и тези извори да бъдат отдадени на концесия. В балнеологичните оценки пише, че и трите извора са подходящи за лечение на опорно - двигателни, гинекологични и дерматологични заболявания.


Порталът към минералната баня във ВидинМинералната баня във Видин с две отделения, за мъже и жени, е работила във Видин до 1986 година. Години, след като е закрита Красимир Михайлов издирва документи за извора и ползите от него, ако отново бъде използвано това богатство на града. 

"1959 година се правило проучване за нефт и природен газ. При сондажите се открива минералната вода в Сланотрън и във Видин. Това, което знам, че става дума за едно корито, което е изпълнено с тази вода, като имало известна разлика в химическия състав на водата в Сланотрън и тази във Видин, което се е дължало на скалния състав отдолу. Аз съм израсъл точно до минералната баня във Видин и съм свидетел как там имаше стълкновение от хора, включително и от чужбина", обясни Красимир Михайлов.

Би било по- добре, ако Общината намери средства да направи сондажите предварително, но все пак, ако има инвеститор, който би бил готов да го направи, би било страхотно, допълни Красимир Михайлов:

"Аз съм си представял един санаториум на мястото на бившето поделение до "Баба Вида", което може да се развива нататък към ферибота. Може да има яхтено пристанище и атракциони. Според мен, ако трябва да се мисли стратегически, за да възстанови бившата слава на Видин, би трябвало да се започне именно от минералните води."

Мястото, на което се е намирала минералната баня в СланотрънВидинското село Сланотрън плаща данъци като за курортно селище. Причината е, до 1986 година там е функционирала минерална баня. Местните хора още помнят онези времена и се надяват водата да потече отново. 

"При нас реално би трябвало да се направят два сондажа, защото тази вода е много агресивна. Тук в близост са питейните кладенци и причината да се затапи този извор е смесването на минералната с питейната вода... То, ние имаме и проект готов, който е правен преди години, трябваше да се финансира. Идеята е два сондажа на отстояние един от друг, единият - нагнетателен, другият - смукателен. Използваната вода се връща обратно в басейна долу на 700 дълбочина. За да не влияе на новата вода. 41 градуса е температурата на повърхността, когато излиза. Тази вода рекламира се, според мен, само като извор на здравеопазване. Като съм разговарял със специалисти, те обясняват, че 10% от количеството, капацитетът на тази вода е достатъчна за здравеопазване, за баните, където да работят и да се лекуват хората. Другите 90% могат да се използват за други неща", каза кметът на Сланотрън Венелин Павлов.

Изворът в село ГрадецВодата от минералния извор във видинското село Градец би могла да се използва за лечебни цели, би могла и да се бутилира. Минералната вода е на 561 метра, а изворната река е на 50 метра под земята. Отдаването на концесия, според кмета Илия Томов, е добра идея. 

"Тази идея трябва да се осъществи, защото това е от значение за нашето село Градец, както и за община Видин, защото това ще донесе допълнителни приходи на Общината... Може да се направи един балнеосанаториум. Моята идея е, а и с други хора съм разговарял - специалисти, че балнеосанаториумът не може да бъде там до самия завод за минерална вода, той трябва да бъде тук - в центъра и по-точно до стадиона. Там имаме един басейн, в който навремето е имало селски спартакиади с коридори и този басейн може да бъде използван към балнеосанаториума. Навремето е имало минерална баня тук. Плащало се е, хората са ходели да се къпят и е и била прекарана вода точно от този извор. Един път ще се бутилира минерална вода, след това - трапезна и ще се направи балнеосанаториум от този извор. Затова този извор е много важен за нашето село", смята кметът на Градец Илия Томов.

След като се направи новия сондаж и се сложат нови тръби, водата би могла да се прекара и на чешмата, за да я ползват хората от Градец. 

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Младоженци от Враца с подкрепа за Фондация "Искам бебе"

Младо семейство от Враца дари 1000 лева в подкрепа на каузата на фондация "Искам бебе" за повече деца в Северозападна България.  Калиопа и Петьо са на 29 години. Тя е от Лом, той - от Враца. Калиопа е учител по музика, а Петьо - репортер и водещ в Телевизия Враца. На сватбеното си тържество в началото на юли поканили 70 гости и ги призовали..

публикувано на 22.07.24 в 16:23

Детски лекари от София ще преглеждат безплатно във Враца

Лекари специалисти по детски болести от София ще извършат безплатни прегледи във Враца. Инициативата е в рамките на програма "Детско здравеопазване" и ще се осъществи по покана на Районната колегия на Българския лекарски съюз във Враца, обясни председателят на организацията д-р Ирена Мазнева.  "Едни от най-добрите специалисти по детски болести ще..

публикувано на 22.07.24 в 15:09

Крачка по-близо до нови избори: вторият мандат просъществува две минути

От поредните предсрочни парламентарни избори ни разделя реализирането на третия мандат, което остава под огромен въпрос. Днес председателят на парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България" Николай Денков прие в качеството си на формален кандидат за премиер втория проучвателен мандат за съставяне на правителство и..

публикувано на 22.07.24 в 14:20
Магура Run 2024

Магура Run 2024- да посрещнеш и изпратиш Слънцето бягайки

За шеста поредна година на 27 и 28-ми юли ще се проведе маратонът Магура Run. Състезанието се провежда край езеро Рабиша, като последните 2 години е с нов регламент: провежда се на 2 етапа по изгрев и по залез слънце, а времената от двете бягания се сумират, информира организаторът Александър Александров :  "Форматът последните две години е..

публикувано на 22.07.24 в 13:00

Нов метод за обучение приложиха в училището в Брегово

В рубриката " Мисия образование " , представяме нов метод на обучение- "ученици обучават ученици". Точно него са въвели в Средно училище  "Свети св. Кирил и Методий" град Брегово, в рамките на проект по Национална програма " Иновативни училища", който осигурява приемственост в обучението по БЕЛ в начален етап. Методът дава възможност да се..

публикувано на 22.07.24 в 12:00

Горещините и опасностите за децата- как да ги предпазим

Лятото е време за игри и забавления, но когато температурите се покачат над 36 градуса и повече, е важно да вземем мерки, за да предпазим децата си от топлинния стрес и дехидратацията. Много от майките избягват излизането между 10:00 и 16:00 часа и това е правилно, защото в този часови диапазон рискът от прегряване е най-голям. Хубаво е, ако все пак..

публикувано на 22.07.24 в 10:01

В „Музикална зона“: Емил Димитров през 60-те

 Познахте ли го? В началото на 60-те години на миналия век Емил Димитров пише първите си песни. Въпреки че младият тогава певец няма завършено академично музикално образование, още с ранните си изпълнения той показва завидни умения и грабва сърцата на много хора. „Скритият талант” не остава незабелязан - както от публиката, така и от критиката. Казват,..

публикувано на 22.07.24 в 09:00