Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Международния ден на шахмата е

Снимка: Радио ВИДИН

20 юли е обявен за Световен ден на шахмата по инициатива на Международната шахматна федерация през 1966 г.. Поводът за избор точно на днешната дата е основаването през 1924 година в Париж на Международната шахматна федерация с протокол, подписан от делегатите от 15 държави, участвали в Олимпийските игри по шахмат. 

Древната игра в миналото е била привилегия само за елита. Днес тя се играе свободно от малки и големи, но като спорт шахматът е одобрен в над 100 страни. През 1999 е признат за спортна игра и от Международния олимпийски комитет. Думата "шах" идва от персийски и означава император, а думата "мат" означава мъртъв. Който умъртви противниковия император, а именно царя, той печели играта. Преди години тази игра се играела на добре познатата на всички карирана шахматна дъска, съставена от бели и черни малки квадрати. Днес обаче, с напредването на технологиите, шах може да се играе и на компютър. До преди 20-30 години никой не би могъл да си представи, че ще има такива компютри, които да побеждават майстори на шаха. Но днес вече компютрите са толкова мощни, че без да могат да мислят, изчисляват почти всички възможни ходове и е почти невъзможно човек да победи компютър на шах, стига компютърът да е достатъчно мощен и достатъчно добре обучен да играе шах.

"Шахът освен логически елемент има и спортно-технически, т.е. воля за победа. Играта на шах помага и за развитие на волеви качества. До някакъв аспект шахматът е по-скоро игра на воля и след това на логическото. Защото логическото човек може да го има, а и познавам много учители, математици, които са много умни, имат много остър ум, но в шахмата им липсва спортно-техническия хъс, воля, желание за игра."- обясни Мирослав Костов, един от добрите видински шахматисти, участващ в почти всички турнири в областта




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34

TapOut - тренировка, подходяща за всеки

TapOut тренировката е подходяща за всеки човек. Тя тонизира и зарежда, създава настроение и подпомага добрия сън. Това обясни любител треньорът Иван Иванов , който води занимания по TapOut в студио "Силвана в страната на спорта" във Видин .  По професия той е програмист, но противно на общоприетото схващане, заседналият начин на живот не е типичен..

публикувано на 12.07.24 в 13:00

Как да използваме правилно климатиците през лятото

Охлаждането с климатик в горещите летни месеци може да се каже, че един от малкото начини да се спасим от високите температури. На работното място, вкъщи, дори и на път в колата климатикът не е просто екстра, а необходимост, без която трудно може да си представим ежедневието. Като повечето електрически уреди, така и климатикът обаче трябва да се..

публикувано на 11.07.24 в 15:50
Коне без стопанин в парк

Безстопанствени коне обикалят във Видин - крие ли това опасност за жителите

Защо коне се разхождат свободно, без стопанин, в парк "Владикина Бахча" във Видин, а понякога излизат и на булеварда и околните улици?!  Случката е отпреди няколко дни и намери широк отзвук и в социалните мрежи. В парка има детски площадки, заведение, има място за разхождане на кучета, затова и попитахме хората как приемат присъствието на животните на..

публикувано на 11.07.24 в 15:48