Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Международния ден на шахмата е

Снимка: Радио ВИДИН

20 юли е обявен за Световен ден на шахмата по инициатива на Международната шахматна федерация през 1966 г.. Поводът за избор точно на днешната дата е основаването през 1924 година в Париж на Международната шахматна федерация с протокол, подписан от делегатите от 15 държави, участвали в Олимпийските игри по шахмат. 

Древната игра в миналото е била привилегия само за елита. Днес тя се играе свободно от малки и големи, но като спорт шахматът е одобрен в над 100 страни. През 1999 е признат за спортна игра и от Международния олимпийски комитет. Думата "шах" идва от персийски и означава император, а думата "мат" означава мъртъв. Който умъртви противниковия император, а именно царя, той печели играта. Преди години тази игра се играела на добре познатата на всички карирана шахматна дъска, съставена от бели и черни малки квадрати. Днес обаче, с напредването на технологиите, шах може да се играе и на компютър. До преди 20-30 години никой не би могъл да си представи, че ще има такива компютри, които да побеждават майстори на шаха. Но днес вече компютрите са толкова мощни, че без да могат да мислят, изчисляват почти всички възможни ходове и е почти невъзможно човек да победи компютър на шах, стига компютърът да е достатъчно мощен и достатъчно добре обучен да играе шах.

"Шахът освен логически елемент има и спортно-технически, т.е. воля за победа. Играта на шах помага и за развитие на волеви качества. До някакъв аспект шахматът е по-скоро игра на воля и след това на логическото. Защото логическото човек може да го има, а и познавам много учители, математици, които са много умни, имат много остър ум, но в шахмата им липсва спортно-техническия хъс, воля, желание за игра."- обясни Мирослав Костов, един от добрите видински шахматисти, участващ в почти всички турнири в областта




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50