Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Цифровото бъдеще на Европа

Снимка: архив

Живеем във време на цифрова революция. Изкуственият интелект и суперкомпютрите ще преобразят живота ни в области от транспорта до здравното обслужване. Представете си спешен медицински случай - обаждане до оператор на спешна помощ. Първите секунди могат да се окажат решаващи за спасяването на човешки живот или случаят да завърши със смърт. Каква е диагнозата? Критично ли е състоянието на пациента? Ами ако изкуственият интелект може да помага на оператора да взема правилните решения? Именно това се случва в Дания. Компютърното обучение означава, че системата моментално вижда по-голямата картина, опирайки се на опита от милиони обаждания от глобална мрежа, което ѝ позволява да вземе бързо решение.

"Компютрите никога не забравят, нито се нуждаят от кафе, нито се уморяват. Да си представим, че всеки медицински специалист разполага с такъв служител - като помощник с отлична памет, който може да му помогне във всяка важна ситуация да вземе възможно най-доброто решение.", каза Андреас Клиив изпълнителен директор на Корти - Дания.

Ако системата спасява животи днес, то е отчасти благодарение на финансирането от страна на ЕС. Европейският парламент иска фирми като тази да продължат цифровата революция в Европа. С оглед насърчаването и развитието на подобни високотехнологични стартиращи предприятия евродепутатите подкрепят програмата "Цифрова Европа". 

"Тази програма ще предостави много работилници на нашите граждани, предприемачи и заинтересовани страни на място, като им покаже как по-добре да внедрят цифровата реалност в работата и ежедневието си.“, обясни автора на доклада за "Цифрова Европа" и член на Европейския парламент Влатер Флего.

Програмата на стойност 7,6 милиарда евро ще подпомогне изграждането на стратегическия цифров капацитет на Европа, като направи тези технологии достъпни за обикновените хора и предприятия. Средствата от нея ще се инвестират в суперкомпютри и в развитие на изкуствения интелект, както и за гарантиране на киберсигурността и цифровия суверенитет на ЕС. Дигитализацията е част от бъдещето, смята Александър Димитров, представител на младежки екип Европа към еврохъб "Европа директно":

"Виждаме вече, че големи компании, както и като цяло целият свят върви в тази посока, така че със сигурност ще има все повече инвестиции в бъдещето. Дигитализацията позволява, за това да се намалят разходите, както и да се оптимизират много процеси, така че със сигурност това ще бъде важен акцент и в следващите години. Когато чуем дигитализация се сещаме за IT на първо място, но дигитализацията може да се внедри във всяка една сфера. В образованието със сигурност е нужно и виждаме в днешно време, че все повече се разчита на модерни устройства, които улесняват ученето. В здравеопазването също е от изключително значение дигитализацията, понеже това може да спаси животи, да съкрати с много времето за обслужване на един пациент, така че според мен здравеопазването и образованието са важни, но и в много други сфери също може да се внедри."

Според анкетирани младежи дигитализацията на Европа би помогнала много в настоящия забързан и динамичен живот:

"Би било добре, защото ще изисква много по-малко усилия и енергия, изразходвана от хората, да се правят неща, които са важни... Да би било полезно, стига да е в някаква златна среда, т.е. да е балансирано, да не е само компютър, да не е само човек, да може да се намери баланса между двете неща и да могат да работят в синхрон, така че да си помагаме взаимно."

От здравеопазването, транспорта и околната среда до по-добрата публична администрация и професионалното обучение по нови технологии, ЕП иска програмата "Цифрова Европа" да стимулира конкурентоспособността на ЕС, както и да помогне за постигане на неутралност по отношение на климата до 2050 г. Програмата, която Парламентът одобри на пленарната си сесия през април 2021 г., има бюджет от близо 7,6 млрд. евро и ще инвестира в пет области: суперкомпютри (2,2 млрд. евро), изкуствен интелект (2,1 млрд. евро), електронна сигурност (1,6 млрд. евро), развитието на цифровите умения (577 млн. евро) и широко прилагане на технологиите в икономиката и обществото (1,1 млрд. евро). Чрез новата програма "Цифрова Европа" членовете на ЕП искат да се осигури, че ЕС заема водещи позиции в областта на новите технологии и е на верния път към постигане на неутралност по отношение на климата до 2050 г.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дора и нейният сладък свят

Днес ще ви срещнем с една дама, с която отдавна искаме да ви запознаем. Тя е затвърдена като професионалист в нашия град, и не само, защото нейното име е познато в цялата страна. Става популярна с бисквитите, които рисува и декорира. Но преди да ви разкажем историята за професионалния път на Дора Любенова , ще ви запознаем с нейното минало...

публикувано на 24.04.24 в 17:00

Стартира онлайн семинар "Упътване за родители на будни деца"

Онлайн семинар "Упътване за родители на будни деца" организира Мариана Асенова, журналист, експерт в сферата на образованието, културата и природата. Тя е и създател на Горското школо "Великото навън".  За Мариана Асенова промяната в поведението и мисленето на родители и деца е мисия: "Всички деца се раждат будни, абсолютно съм уверена..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

Рахманинов в програмата на видинската Симфониета

Като екстремно изживяване диригентът Петър Димитров определи концерта на Симфониета Видин, който ще дирижира тази вечер. В програмата са включени произведения на Рахманинов, Пучини, Верди и Маскани. Солисти са тенорът Бойко Цветанов, сопраното Евгения Ралчева и пианистката Анелия Господинова. Концертът е предизвикателство за нас, каза..

публикувано на 24.04.24 в 14:00

По-малко ще са гласуващите в община Кула на 9 юни

Дванадесет са секционните избирателни комисии в община Кула за изборите на 9 юни, с една по-малко в град Кула заради намаляване на населението. Закрива се секционно избирателната комисия в бившата детска градина. Жителите на града ще могат да гласуват машинно и с хартиена бюлетина.  Четири са избирателните секции в Кула. Хората в селата ще..

публикувано на 24.04.24 в 09:00

Жителите в село Динково живеят в постоянен страх

В постоянен страх и стрес живеят хората в село Динково, община Ружинци. Пред екип на радио Видин х ората се оплакват от постоянните и неспиращи набези и кражби на техни съселяни.  Хората  не могат сами да се справят, страхуват се, тъй като повечето от тях живеят сами. Казват, че се обаждат в полицията, но полицаите идват,..

публикувано на 23.04.24 в 16:00

В жилищен блок "Янтра" 2 във Видин искат асфалт пред входа си

Хората от жилищен блок "Янтра" 2 във Видин очакват местната общинска управа да се справи с проблем, който от години няма решение. Искат да бъде асфалтирана улицата пред входа им. Казват, че в дъждовно време там се събира вода и всяко излизане от дома им се превръща в изпитание. Налага се с тухли и камъни да правят пътека, за да могат да..

публикувано на 23.04.24 в 14:13

Пет нови професии за учениците от Врачанско

В 61 паралелки на 33 училища ще се обучават учениците на  територията на област Враца.  1443-ма седмокласници имат възможност да продължат образованието си в учебните заведения в областта.  Регионалното управление на образованието (РУО) - Враца обяви държавен план-прием за 2024/2025 година.  15 са профилираните паралелки, 29 са..

публикувано на 23.04.24 в 13:45