Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стоян Панчев: Пенсионната реформа трябва да е насочена към младите

Стоян Панчев
Снимка: Силвия Великова


Държавната пенсионна система в България се намира в състояние на практически фалит. Държавният фонд "Пенсии" не може да бъде спасен. Неговите проблеми са хронични и се коренят в неговата фундаментална структура, посочват икономистите от Експертния клуб за икономика и политика и от Българското либертарианско общество.

Πo-виcoĸaта пeнcиoннa възpacт и пo-виcoĸите paзxoди зa coциaлнo ocигypявaнe щe бъдaт двaтa пpeĸи eфeĸтa въpxy paбoтeщитe днec, aĸo ocигypитeлнaтa cиcтeмa нe бъдe пpoмeнeнa, обясни в "Посоките на делника" икономистът Стоян Панчев.

"Първото нещо, което не се прави, е да се признае, че има проблем. По медиите гледаме все същите стари лица, които разправят, че пенсионната система е супер, всичко е наред, няма проблеми. Общото послание е, че пенсионната система е супер, просто трябват едни неща да бъдат натаманени в нея. Истината е, че състоянието не е изобщо добро. Проблемът е в тази разходопокривна система, в която работещите плащат на пенсионерите. Ние нямаме достатъчно на брой работещи. Самият НОИ предупреди, че се движим в посока в следващите 20 години да изравним броя на работещите с броя на пенсионерите. Този процес води до това, че в момента имаме дефицит от 6 милиарда, т.е 50 % от системата е на дефицит. Вместо да събира достатъчно пари от всички работещи, се оказва че всички събрани пари от осигуровките водят до половината от приходите, които са нужни. Останалата половина се финансира от държавния бюджет чрез други данъци, които се плащат. Фундаменталният проблем на системата е, че разходопокривният момент е фалирал в момента. Тази пенсионна система, която имаме в момента, беше тръгнала натам хората да имат лични спестовни сметки - аз работя, тези пари се натрупват, това е т.нар втори стълб, и така разчиташ на собствените си спестявания. В момента 5.5 % от заплатата отиват във втория стълб. На практика сме заседнали в система, в която всеки има малка лична сметка, но голяма част от пенсионната система продължава да преминава през първия стълб. Имаме генерален проблем, който се игнорира, за него не се говори, но за сметка на това - старите лица си пеят, че всичко е наред". 

Пенсиите на над 2 млн. българи да бъдат повишени средно с 64 лв. от 1 октомври предвижда актуализация на бюджета. Според предложените промени минималната пенсия ще стане 340 лв., при 300 лв. в момента, а максималната ще нарасне от 1440 лв. на 1500 лв. Предвижда се и вдигане на коефициента за всяка година трудов стаж от 1,2 на 1,35. По този начин пенсиите ще бъдат увеличени средно с 12,5%, 

На българските граждани трябва да бъде позволено сами да трупат реални спестявания за своите старини, а не просто да плащат за нечия чужда издръжка, посочи още Панчев.

"Политическите настроения показват, че ситуацията и системата нямат шанс да се променят. Никой не отчита съществуващите проблеми. Нашата идея е да се разширява обхватът на личните спестявания, а в момента по-скоро се разширява първият стълб и се върви към национализиране на вторият както предложиха ГЕРБ през 2014. Така ние ще разчитаме още повече на тази разходопокривна система, която не е състоятелна финансово. За да мислиш по този начин, трябва да имаш десетилетия напред хоризонт на мислене. В Парламента хоризонтът е до края на годината".

Експертите от ЕКИП и БЛО са организатори на кампанията "Пенсионна реформа за младите", целяща фундаментално преосмисляне на пенсионното осигуряване в България.

"Ние се опитваме от нашата организация да говорим с младите хора. Преди 2-3 години проведохме кампания, озаглавена "Пенсионна реформа за младите". Големият губещ в момента са младите - ще трябва да финансират още по-голяма и раздута система, ще трябва да дават допълнителни пари. Осигуровките най-вероятно ще бъдат по-високи, защото дългосрочно това нещо няма как да се издържа. За нас не се спестява нищо, единствено което е във втория стълб - 5.5 %. Дългосрочно най-прецакани сме ние, които сме младите работещи. Най-голямата част от заплатата, която се спира, отива за пенсионната система, за нея сега, по-голяма част от него не се инвестира, а веднага се харчи. Изчисленията показват, че непрекъснато ще има увеличаване на пенсионната възраст. Аз и ти, това нашето поколение, ще се пенсионира над 70-годишна възраст". 

Няма нищо по-дългосрочно от временната мярка, напомни Панчев.

"Мая Манолова, БСП решиха да задминат даже Борисов, засилиха процеса. Сериозният поглед върху пенсионната система няма да се случи скоро. Такива са политическите процеси. От една страна, партиите са надпреварват да са популистки, да са разточители, а от друга страна, настъпва и процес на инфлация. Не е случайно, че БСП и Манолова говорят за актуализация още от октомври. Тогава цените ще се покачат сериозно следствие на новите цени за бита".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ани Арутюнян: Желая на всички видинчани повече мъдрост, обич и добрина

Като трудна и интересна определи 2024 година областният управител на Видин Ани Арутюнян: "Имахме наистина много трудна година и в международен, и в национален план. Все още нямаме редовно правителство, което да поеме отговорност за всичко, което се случва и в държавата, и в областите, и в общините. Гледам с надежда към новата година за това,..

публикувано на 24.12.24 в 11:34

Андрей Вълчев: Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година

Динамична и напрегната бе 2024 година. Такава е равносметката на народния представител от Враца от БСП-Обединена левица Андрей Вълчев: "Динамична, напрегната, с предизвикателства. Надявам се и с нова надежда за нас като общество, за държавата, за всеки един български гражданин. Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година. Надежда да..

публикувано на 24.12.24 в 11:22

Петър Петров: Изпращаме година на политическо пренареждане

2024-та бе година на пренареждане на политическите реалности. Това коментира за "Посоките на делника" народният представител от Монтана от Политическа партия "Възраждане" Петър Петров : "Най-важното е, че изпращаме година, в която се пренареди политическият спектър. Поредната година от т.нар. очистителен период в българската политика, в който..

публикувано на 24.12.24 в 11:09

Любен Иванов: Ще успеем да постигнем необходимия за България компромис

Дано 2025 година ни донесе стабилно и редовно правителство, за да преодолеем политическата криза. Това каза за "Посоките на делника" народният представител от Видин от Продължаваме промяната - Демократична България Любен Иванов : "Изпращаме поредната година на политическа криза, която се изразяваше в два поредни парламентарни избора и липса на..

публикувано на 24.12.24 в 11:05

Росица Кирова: Надявам се Новата година да ни донесе стабилност

Политическото безвремие силно ограничава развитието на страната през последните години. Това заяви народният представител от ГЕРБ от Видин Росица Кирова . Тя направи равносметка за свършеното и за изпуснатите възможности през изтичащата година: "Ще си плащаме цената на това, което преживяхме през последните три години с липсата на някакъв..

публикувано на 24.12.24 в 11:01

Какви традиции и обичаи спазваме на Бъдни вечер и Рождество Христово

За традициите и подготовката за празниците разказаха Биляна Иванова от Видин и Цеца Христова от видинското село Антимово. Дамите споделиха какви обичаи спазват на Бъдни вечер и Рождество Христово, какви ястия приготвят за празничната трапеза и защо е важно да предават традициите на своите деца. Няма други празници, които са така очаквани от..

публикувано на 23.12.24 в 14:23

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13