Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диня или любеница?

2
Снимка: Радио Видин

3 август се отбелязва като Световният ден на динята
Около 92% от масата на този плод е вода - това е най-високият процент сред плодовете, заради което тя може да утоли не само гладът ни, но и жаждата ни. Празникът се отбелязва най-вече в Съединените щати, а сред най-популярните състезания по време на този празник са замерване с дини и надплюване със семки. 
Плодът на динята е ягодовиден и има гладка кора (зелена или жълта) и сочна, сладка, обикновено червена вътрешност, но се срещат и с жълтеникава сърцевина. Смята се, че динята произлиза от Южна Африка, където видът има най-голямо генетично разнообразие. 
В различните райони в България, динята се нарича още любеница, карпуз, а в някои краища на България дори и бостан. На места пък наричат пъпеша диня, пипон или пепене. Как наричат по видинско този сочен плод и как да познаем коя диня е узряла, когато избираме от купчината? Това попитахме Видинчани.

"Едни тъпат малко по на кухо. На късмет вече ще бъде. Аз съм от белоградчишко и там на това му викам лубеница, а на другото му викаме диня по чернополски... На моето село му викат диня. Чукаш, ако нещо бие да звъни е узряла, ако на тежко бие няма да е узряла... По дупето, трябва да е жълто, ама да не е изсъхнала много дръжката. Това значи, че много отдавна е брано... Така викат по нашия край, понеже ние говорим на диалект, а иначе е диня... Би трябвало да има някакъв особен звук, когато се чука... Диня, а по видински любеница... Според мен трябва да е любеница, защото така си знаеме, а на пъпешите сме казвали диня по рано... Свекър ми ме е научил долу паричката да е по широка, долу дъното дето е... На български си е диня... Ние им казваме любеница, а пък други има казват диня, а на пъпешите ние викаме дини... Видяла съм, че се чука, ама какъв звук тряба да зидаде незнам... Аз не умея, звимам каквото ми падне и това е... Някои по чукането, някои как е отлежала, на която страна е лежала върху земята се получава едно бяло петно, трети със стискане и всеки си има свой метод."

За зрелостта на динята се допитахме до професионалист. На общинския пазар във Видин срещнахме Виолета Кръстева, която продава дини собствено производство. Произвежда ги в село Сланотрън от далечната 1973 година. Ето какви съвети даде тя, за да изберем узряла диня.

"В края на дръжката има едно спирало и едно листенце. Когато двете са зелени, любеничката не е узряла. Когато спиралото е изсъхнало и листенцето е зелено, пак не е узряла. Любеничката е узряла, когато и двете са кафяви. Когато е куха, тя не струва за нищо. Трябва да е тежка любеницата. Когато е куха, тя вече е презряла."

Динята е незаменим източник на мощния антиоксидант ликопен, на фибри, минерали и витамини. Отлична е за хидратация и прочистване на организма, при анемии, за диабетици и като нисковъглехидратна диета. Не е за подценяваме нейното благодатно въздействие върху сияйния вид на кожата, която освен всичко друго пази от стареене и опасните слънчеви лъчи. Динята е незаменим съюзник при анемии, артрит, ревматизъм, гастрит, подагра, камъни в бъбреците, артеросклероза и още редица други заболявания, споделят диетолози. 

Повече за дините чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50