Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диня или любеница?

2
Снимка: Радио Видин

3 август се отбелязва като Световният ден на динята
Около 92% от масата на този плод е вода - това е най-високият процент сред плодовете, заради което тя може да утоли не само гладът ни, но и жаждата ни. Празникът се отбелязва най-вече в Съединените щати, а сред най-популярните състезания по време на този празник са замерване с дини и надплюване със семки. 
Плодът на динята е ягодовиден и има гладка кора (зелена или жълта) и сочна, сладка, обикновено червена вътрешност, но се срещат и с жълтеникава сърцевина. Смята се, че динята произлиза от Южна Африка, където видът има най-голямо генетично разнообразие. 
В различните райони в България, динята се нарича още любеница, карпуз, а в някои краища на България дори и бостан. На места пък наричат пъпеша диня, пипон или пепене. Как наричат по видинско този сочен плод и как да познаем коя диня е узряла, когато избираме от купчината? Това попитахме Видинчани.

"Едни тъпат малко по на кухо. На късмет вече ще бъде. Аз съм от белоградчишко и там на това му викам лубеница, а на другото му викаме диня по чернополски... На моето село му викат диня. Чукаш, ако нещо бие да звъни е узряла, ако на тежко бие няма да е узряла... По дупето, трябва да е жълто, ама да не е изсъхнала много дръжката. Това значи, че много отдавна е брано... Така викат по нашия край, понеже ние говорим на диалект, а иначе е диня... Би трябвало да има някакъв особен звук, когато се чука... Диня, а по видински любеница... Според мен трябва да е любеница, защото така си знаеме, а на пъпешите сме казвали диня по рано... Свекър ми ме е научил долу паричката да е по широка, долу дъното дето е... На български си е диня... Ние им казваме любеница, а пък други има казват диня, а на пъпешите ние викаме дини... Видяла съм, че се чука, ама какъв звук тряба да зидаде незнам... Аз не умея, звимам каквото ми падне и това е... Някои по чукането, някои как е отлежала, на която страна е лежала върху земята се получава едно бяло петно, трети със стискане и всеки си има свой метод."

За зрелостта на динята се допитахме до професионалист. На общинския пазар във Видин срещнахме Виолета Кръстева, която продава дини собствено производство. Произвежда ги в село Сланотрън от далечната 1973 година. Ето какви съвети даде тя, за да изберем узряла диня.

"В края на дръжката има едно спирало и едно листенце. Когато двете са зелени, любеничката не е узряла. Когато спиралото е изсъхнало и листенцето е зелено, пак не е узряла. Любеничката е узряла, когато и двете са кафяви. Когато е куха, тя не струва за нищо. Трябва да е тежка любеницата. Когато е куха, тя вече е презряла."

Динята е незаменим източник на мощния антиоксидант ликопен, на фибри, минерали и витамини. Отлична е за хидратация и прочистване на организма, при анемии, за диабетици и като нисковъглехидратна диета. Не е за подценяваме нейното благодатно въздействие върху сияйния вид на кожата, която освен всичко друго пази от стареене и опасните слънчеви лъчи. Динята е незаменим съюзник при анемии, артрит, ревматизъм, гастрит, подагра, камъни в бъбреците, артеросклероза и още редица други заболявания, споделят диетолози. 

Повече за дините чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче е с две първи отличия в музикален конкурс

Дванайсетокласничката Елена-Стефани Асенова е с две първи отличия "Специални" от участието си в Десетия национален конкурс "Звезден сблъсък" в град Велико Търново. Тя учи в СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин и участва в съревнованието онлайн. "Това е моето първо участие в "Звезден сблъсък"... Двете категории, които избрах, са..

публикувано на 11.02.25 в 16:10

Читалището в Ново село се готви за празника Трифон Зарезан

На 14 февруари Община Ново село ще отбележи празника Трифон Зарезан . Регионът е известен с лозята си и добрите технологии при винопроизводството. Основен поминък на населението е лозарството, а характерна черта - трудолюбието му.  Ритуалът "Зарязване" ще бъде извършен в новите лозя на братята Петьо и Владимир Петрови - собственици на..

публикувано на 11.02.25 в 15:00

Художници от Монтана откриват изложба за 14 февруари

Изложба "Вино и любов" откриват тази вечер творците от Дружеството на художниците "Тенец" в Монтана . Поводът за събитието е 14 февруари, когато се отбелязват Трифон Зарезан и Свети Валентин. В експозицията се включват 15 художници с 35 произведения, каза един от организаторите Таня Василева :  "За втора година организираме такава..

публикувано на 11.02.25 в 14:00

"Шоколадчетата" от Лом ще изнесат концерти в Испания

Вокално група "Шоколадче" от Лом тръгва на турне в Испания . Децата се определят като музикални посланици на България и родния си град. Те ще представят музикалното и фолклорно богатство пред българските общности в чужбина. Какво включва програмата на малките певци разказва музикалният им ръководител Росица Кръстева : "Това е изключително..

публикувано на 11.02.25 в 13:00

Каменоделецът Въто Цолов е дарил паметник и параклис на село Кален

Кален е едно от най-малките села в Община Мездра, но жителите му могат да се гордеят с две придобивки, построени през последните две десетилетия.                                                   На 17. 06. 2006 в село Кален, Община Мездра е открит войнишки паметник - дарение от Въто Цолов Вътов /каменоделец/. Паметникът е висок 5 метра и е направен в..

публикувано на 11.02.25 в 08:37

Нутрициолог: Медът е най-доброто лекарство от природата

Пчелният мед е един от най-древните натурални продукти. Използван е от векове както за храна, така и за лекарство. Това каза  специалистът по хранене Пламена Антонова и обясни, че пчелният мед съдържа много полезни вещества, които го правят изключително полезен.  "Медът съдържа изключително много аминокиселини, някъде около 18, около 27..

публикувано на 10.02.25 в 17:51

Село Бели брег - историята на една предизвестена смърт

Осма поред година питейната вода на монтанското  село Бели брег се кара с водоноска, а причината е влошеното качество на водата от местния водоизточник. ВиК-Монтана още не може да разреши проблема, разказва за патилата на местните кметският наместник, Георги Николов . В селото ползват този водоизточник от 1958 година. Преди 10 години тук..

публикувано на 10.02.25 в 17:30