Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Магьосникът на марионетките

| обновено на 24.08.21 в 15:50
Автор:
6
Снимка: Радио ВИДИН

Кукленото представление  "Светът на марионетките на Теодор Борисов" се състоя днес на сцената на БиблиоПощата в Крайдунавския парк. Теодор е авторът на спектакъла и е от Видин. Той живее в град Милано, Италия и е доцент в Болонския университет Alma Mater Studiorum. Спектакълът е създаден за цялото семейство. Осем микро драматургии, които не са свързани помежду си. Всяка история и марионетка на конци е сътворена лично от Теодор Борисов. Преди началото на представлението Теодор Борисов отдели време и разказа за себе си и за спектакъла:

"Тръгвам от видинския куклен театър, бях стажант една година, благодаря на Поли Трифонова, директорката - тя е един чудесен педагог. През 2006 година завърших Академията, учих от двама професори - проф. Боньо Лунгов и проф. Румен Рачев. Невероятни педагози, невероятен нюх, страхотни са и двамата. Учих неофициално от големият български професор Славчо Маленов, който ми помогна много в света на марионетките, всъщност той е главният "виновник" аз да държа марионетка. 2006 година завърших и 2008 година вече имах първият договор в Ел гранде Театро Ла Фениче във Венеция, това е втория по големина театър в Италия, след Скалата - Миланската Скала. Там спечелих конкурс на тема "Пътешествие". Написах драматургия за 6 дни - "Невероятните пътешествия на Лемюъл Гъливер" на Джонатан Суифт. На устна защита защитих проекта и работих във втория по големина театър, направих 62 представления - 2008 година и 2009 и 32 кукли... Преподавах в Болонския университет, също така съм преподавал и в Ка-Фоскари - Венеция, докато имаше кинофакултет, преподавах на режисьорите микродраматургия. Досега имам 260 студенти, които са избрали да са марионетисти и са се дипломирали в Алма Матер със защитени тези на кукления театър. Преподавал съм и в Етиопия и съм организирал първия Циркус Фестивал за Африкански трупи. Преподавал съм и в Тунис, в тяхната Академия - "Марионетен театър". Имам около 4000 спектакъла от 2003 година досега".

Всички марионетки, с които Теодор Борисов работи са уникални по рода си, те са прототип и има създадена само по една единствена бройка, всички кукли са направени лично от него. Сред тях има такива, на които дори клепачите им се повдигат, толкова прецизна изработка, мърдат си пръстите, устните, дори носа. В спектакъла има кукла, която свири на истинска цигулка, кукла, която държи бастун в ръка и подпряна на него се разхожда из сцената, има кукли, които се трансформират в змии, а гвоздеят на програмата е, марионетка, която хваща четка за рисуване и на бял лист пише пред очите на всички "Fine". 

"Аз съм единствения марионетист, който посещава италиански "скотове". Това са едни места, социални центрове, които в България ги няма. В тези центрове се занимават с изкуство, с рисуване, с глина, със скулптура - това са така наречените "скотове", в които има много хора, които правят графити. И от графитите взимам повечето си идеи. Пък и много пътувам, срещам се с много хора, може би и впечатленията от срещите ми се предават и на куклите", разказва Теодор Борисов.

Децата сред публиката определено харесаха спектакъла. Непосредствено след края му Теодор Борисов проведе кратък урок по кукловодство и всички желаещи деца се опитаха да водят една от марионетките. Светли бе първият, който се научи да води марионетка. Ето какво сподели той за урока:

"Да, много. Не е трудно, стига да знаеш как. Научих се да движа главата и караката".

Теодор играе спектакълът си "Светът на марионетките на Теодор Борисов" от 2003 година, но той всяка година се променя, защото променя куклите. Той сподели и една любопитна история - в Африка в някои от селцата, в които е играл, са му пращали шамани, защото са мислили че е магьосник. Преносно казано той е магьосник - магьосникът на марионетката.

Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Дълги дел възстановява традицията за Бабинден

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..

публикувано на 21.01.25 в 16:10

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..

публикувано на 21.01.25 в 15:20

На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..

публикувано на 21.01.25 в 14:57

Видинско училище влезе в Кеймбридж асоциацията в България

Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..

публикувано на 21.01.25 в 13:05
Деница Веселинова

Бъдеща акушерка: Това е най-благодарната професия

Прекрасно е да посрещаш новия живот. С тези думи бъдещата акушерка Деница Веселинова от Видин описва професията, която си е избрала. Четвъртокурсничката в Медицинския университет в София обясни, че по време на обучението си е имала възможност да се докосне до същността на акушерската работа и е силно мотивирана да я практикува.  "Моята..

публикувано на 21.01.25 в 12:14

Образователният медиатор на годината е от Монтана

Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..

публикувано на 21.01.25 в 12:00
Павлина Герина

Павлина Герина: Законови промени трябва да утвърдят акушерската професия

Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..

публикувано на 21.01.25 в 10:05