От 18-и до 22-ри септември 2021 г. над Белоградчишките скали ще се проведе първата балонена фиеста в страната. В нея се очаква да се включат дузина балони с екипажи от поне 5 държави. Полетите с балон са предмет на метеорологичните условия и се извършват рано сутрин и / или следобед преди залез слънце. През петте дни на фиестата са планирани по две сесии за свободни полети, както и панорамни издигания над Белоградчишките скали всяка вечер при подходящо време. Всеки балон има капацитет средно около 4 пасажера, в зависимост от размера на балона и метеорологичните условия в деня на полета. През първите 4 дни от фестивала (от 18 до 21 септември) ще се осъществят полети в района на Белоградчик над Белоградчишките скали, а последният ден– 22 септември, ще се лети в района на Видин.
Свободният полет с балон по време на фестивала ще трае между 40 минути и 1 час, през който балонът се управлява от пилот, издигайки се на максимална височина от 1500 м. Полетите ще се осъществяват от местността Панаирището по график в рамките на 1-2 часа всяка сесия, поради ограниченото пространство на полянката между скалите. Участниците в полетите ще оказват помощ при подготовката на балона, надуването и повдигането му, както и в събирането на балона и връщане до мястото на излитане. Любителите на екстремните усещания ще имат възможността от магическия свободен полет в посока на вятър да се наслаждават на Белоградчишки скали или района на река Дунав. При първи полет за някой от участниците, екипажът ще извършва и церемония по въздушно кръщаване.
Деца под 6-годишна възраст не могат да участват в свободен полет с балон, както и в панорамно издигане между скалите от съображения за сигурност. Малките деца може да посещават зоната на фестивала само придружени от родители или законни настойници и следва да бъдат непрекъснато наблюдавани от тях, защото силните шумове и пламъци, произведени от балонните горелки, могат да ги изплашат и да ги накарат да изпаднат в паника. Деца на възраст между 6 и 18 години могат да участват в свободен полет само придружени от родител или законен настойник, който декларира на своя собствена отговорност, че поема отговорност за въпросния непълнолетен. Продажбите на билети се осъществяват чрез сайта на Фиестата: www.adventure-bg.com/fiesta/. На него може да се намери и графикът на полетите и издиганията. Желаещите да участват във фиестата трябва да знаят, че резервирането и заплащането на цената на билета не гарантира полета с балон. Потвърждението на полета се прави в деня на фестивала, 30 минути преди полета, на техническата среща.
При невъзможност за осъществяване на полета поради неподходящи метеорологични условия или други причини може да се избере друга полетна сесия в оставащите дни на фестивала, при условие, че има места и се получи потвърждение от Приключенски център – Белоградчик. В случай, че това не е възможно, може да се реализира предплатения полет в срок от 12 месеца след фиестата след презаверка в Приключенския център или да се поиска възстановяване на платените пари.
Атракцията се организира от Приключенски център– Белоградчик към Сдружение "Регионални Партньорства за Устойчиво Развитие-Видин“. Инициативата е подкрепена от Фондация Америка за България в рамките на проект "Балон Фиеста – Белоградчик". Новата атракция ще спомогне за популяризиране на туризма в Северозападна България.
Започнаха планираните аварийни консервационно-реставрационни дейности на западния бастион на средновековната крепост "Баба Вида", , съобщават от общинската администрация. Укрепването се наложи заради срутването на част от външната крепостна стена през август 2023 г. Тогава достъпът до най-посещавания туристически обект във Видин бе ограничен, заради..
Представиха резултатите от разкопките край село Майор Узуново в музей „Епиграфски център“ във Видин. Проучването обхваща селище от ранния неолит, което е изключително значим обект за праисторията на България и на Балканския полуостров. Разкопките започнаха в началото на месеца под ръководството на Георги Ганецовски , директор на Регионалния..
На 90-годишна възраст почина Величка Каменова . Родена в чипровското село Горна Ковачица, през целия си живот остава учителка- по призвание и по съвест. Преподавала е в родното си село, в с. Василовци и в Монтана. Участвала е и в театралната трупа на Василовци. Пише книги за родния край, за детството, за учителските си години, за болките на хората..
Насилието в училище придобива все по-големи размери. При големите се пренася в интернет пространството. Основна роля за овладяването му има семейството. В Монтана отбелязаха Световния ден за борба с насилието над деца . В България всяко второ дете е изложено на риск от тормоз – вкъщи, в детската градина, в училище, на улицата или в интернет..
Утре, 19 ноември, от 18:00 часа емблематични сгради и места в цялата страна ще бъдат осветени в синьо, съпроводени със специално аудиопослание, което призовава за нулева толерантност към насилието над и между деца. Във Враца синя светлина ще озари сградата на Общината. В Роман ще бъде осветена или зданието на общинската администрация, или училището..
Тази вечер от 17:00 часа фоайето на Народно читалище „Просвета 1925“ в Мездра ще се преобрази в уютния свят на българския дом от 50-те до 70-те години на 20-ти век. В навечерието на Деня на християнското семейство Краеведското дружество към читалището организира изложба с традиционни плетива на една кука, бродерии и битови съдове. Изложбата дава..
Окръжен съд – Монтана постанови осъдителна присъда от 1 година „лишаване от свобода“ с 3-годишен изпитателен срок за главен технически ръководител на бетонов възел. Делото бе свързано с фатална трудова злополука, при която загина работник на обекта през август 2019 г. Обвиняемият отговарял за оперативно-стопанското, техническото и административното..