Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археолози проучват императорските терми на антична Рациария

Снимка: Радио Видин


В античния град Рациария започнаха най-мащабните археологически разкопки за последните години. Проучването се провежда с отпуснатите от Министерския съвет в началото на годината 300 000 лева. Участват близо 100 работници и археологически екип от 12 души. Работата ще продължи повече от 2 месеца, през които ще бъдат разкрита по-голяма част от римските императорски терми на Рациария, обясни ръководителят на разкопките доц. д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН:

"Това по принцип е архитектурен комплекс, който е много характерен за всички провинции на Римската империя. Затова има такава терминология "римски терми" от т. нар. "императорски тип", тоест при всички положения това е била най-голямата обществена баня в римската колония Улпия Рациария и може би най-голямата в цяла България, тъй като по едно аерофото заснемане от 1976 година, когато Рациария не е била така нарушена, както сега, тогава българо-италиански екип, знаете, е работил и си личат добре зидовете на тази баня и по това заснемане нейната площ е между 7 и 8 декара, тоест това е огромен архитектурен комплекс, който тепърва започваме да проучваме. В момента сме в най-горните нива на комплекса - от Късната античност, от 5-6 век, но вижда се, че структурите са огромни. Примерно широчината на един от основните зидове на термите е 2 метра, което е сравнимо с крепостните стени." 

Цялостното проучване на римските императорски терми ще е от полза за бъдещата социализация на обекта и превръщането му в туристически обекти, смята археологът:

"Веднага след като разкрием новите структури, започваме консервация и първоначалната екстракция на зидовете, които трябва да бъдат запазени за бъдещите проекти на община Димово за реставрацията на комплекса. Разбира се, при едно пълно разкриване на банята тя дава великолепни възможност на общината да кандидатства по международни проекти и по такива за регионално развитие, за да може обектът да се развие като туристически център. А той е изключително добре разположен, точно на асфалтовия път, така че посещението му е много лесно. Дори вчера имахме две семейни групи туристи, които посещават Видин, и по пътя спряха да разгледат разкопките и това, което се случва на Рациария. Така че тук развитието на туризма, специално покрай този подобект от римската колония, е много лесно да бъде организирано."

Снимка: Радио Видин
На територията на Рациария нови иманярски набези не са установени. Иманярството във Видинско обаче не е спряло, коментира доц. Димитров:

"В Рациария всичко е спокойно, защото има постоянна охрана и наблюдение от полицията. Не е това, което беше преди 10-ина години. Но за сметка на това имам неприятни наблюдения от Синаговци, където ние приключихме преди няколко дни и аз посетих обекта, когато не работехме вече там, и намерих 2-3 души, които най-вероятно са иманяри. Би трябвало да се наблюдава от полиция и този район. Знаете, там работихме 5 месеца, кметството в Дунавци, както и местният полицейски участък трябва да внимават, тъй като има интерес към този обект, който вече е проучен и няма какво ново да се открие. Но като цяло трябва да се знае, че с иманярството във Видинския край не е приключено и трябва да се преследват тези хора до последно, докато се откажат то тази нерегламентирана дейност."

Материалите, които бъдат разкрити по време на разкопките на Рациария, ще постъпват във фондовете на Регионалния исторически музей във Видин. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Готови ли сте за "Убийства в Грейт Дидлинг"

Малкото корнуолско село Грейт Дидлинг е пълно с истории, които шведската писателка Берит Гарднър надушва веднага, след като се настанява там. Тя пристига в селото, за да заживее в идиличната къща „Уистерия Котидж“, която току-що е купила, опитвайки се да си осигури малко спокойствие и да потърси изгубеното си вдъхновение. Жителите на..

публикувано на 29.11.24 в 14:00

Танцов клуб "Шарения" представя юбилеен концерт в Козлодуй

Танцов клуб "Шарения" в Козлодуй ще изнесе юбилеен концерт в града по случай своята десета годишнина. Събитието ще се проведе утре, 30 ноември, в Дома на енергетика. Участие в концерта ще вземат танцови състави не само от региона, но и извън него.  Подготовката за юбилея е започнала преди два месеца с ежедневни репетиции, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 29.11.24 в 13:00

Концерт на "Шоколадче" ще зареди Видин с рок енергия

Младите таланти от ломската Вокална група "Шоколадче" ще изнесат концерт днес, 29 ноември, пред видинската публика. Концертът е озаглавен "Рок магия" и е по повод шестнадесетия рожден ден на формацията.  Ръководителят на групата вокалният педагог Росица Кръстева , заедно с част от "шоколадчетата" - Елица Дражкова, Яна Георгиева, Виктория..

публикувано на 29.11.24 в 12:03

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37

Село Ослен Криводол с награда от екологична кампания

Село Ослен Криводол в община Мездра получи първа награда в категорията "Най-малкото населено място с голямо въздействие" в кампанията "Искам да съм полезен... рециклирай ме!" за 2024 година и парична награда от 1000 лева. Населеното място за втора година участва в инициативата, разказа Диана Иванова- председател на местното читалище "Развитие..

публикувано на 28.11.24 в 16:33

Всеки квартал на Враца ще има свой цвят при изцъфтяване на дърветата

Засадени са още 500 дървета и храсти във Враца. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха озеленени кварталите:  "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата", както и централна градска част. Новозасадените дървета са липа, акация, японска вишна, индийски люляк, розова акация, див рожков,..

публикувано на 28.11.24 в 16:29
Проф. д-р Николай Овчаров

Проф. Николай Овчаров: Видинското царство е просъществувало до 1422 година

Днес на терена на разкопките на Античния римски град Бонония във Видин ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров представи информация за проучванията. Над 200 находки са открити за краткия период от разкопките през този сезон, като те продължават. На събитието присъства и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история..

публикувано на 28.11.24 в 15:34