Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Симеоновден е

| обновено на 01.09.21 в 17:35
Снимка: pravoslavieto.com

Църквата днес почита Св. Симеон Стълпник. Светецът е роден през 357 г. в Мала Азия и за неговия живот ни разказва отец Илия Симеонов:

"Още от дете е бил възпитан от родителите си във вярата. Когато става 18- годишен той се заселва в една пещера на подвижнически живот. И там се подвизавал с много строг църковен живот, с пост, с молитва. Когато се прочул със своя подвиг много хора - поклонници идвали да го видят, но той не обичал човешките похвали, искал все по-далече да бъдел от тях и тогава решава да изгради кула, на която все повече да се отдалечава от човешката суета. И на тази кула той се е подвизавал и за това е наречен Симеон Стълпник." 

Св. Симеон Стълпник починал на 103-годишна възраст. На 1 септември църквата почита и майка му - Св. Марта.

Днес се поставя и началото на църковната нова година.

"Този празник е установен през 6 век, по времето на византийския император Юстиниан I. Тогава в империята са се плащали данъци и от там води началото си. Иначе Исус Христос прочел в синагогата първата си проповед - пророчеството на Исайя за настъпването на благоприятната Господня година. И византийците са го свързвали пряко с това, че цялата предстояща година ще бъде благоприятна за тях", обяснява отец Илия Симеонов. 

В народната традиция също е отредено място за празник днес. На 1 септември се отбелязва Летен Симеоновден. На него се правят прогнози и за времето - каквото е в този ден, такова ще е и през януари. Ако видят, че на този ден кучето лежи свито на кълбо, казват, че зимата ще подрани и ще бъде много студена. 

"С този празник започва есенната оран и светецът се счита покровител на орачите, за това го наричат "Симеон орачо" и това е началото на новата стопанска година. Също така на Симеоновден започва бруленето и събирането на орехите, за това българите наричат празника още "Симеон брульо".  В навечерието на празника стопаните занасят в черквата семената за посев, за да бъдат осветени. Сутринта на Симеоновден жените месят обредни хлябове. Парчета от тях слагат в храната на впрегатния добитък. Коли се курбан петле или кокошка, който заедно с питата орачите носят на нивата. На този ден също така нищо не трябва да се изнася от къщата и да се дава назаем, за да не "излезе берекетът от дома". Жените не перат и не простират бяло пране, за да не е житото "празно". Забранена е и всякаква домашна дейност, свързана с вълна, за да не нападат вълци и мечки стадата", обяснява уредникът в отдел "Етнография" в регионалния исторически музей Враца - Йоанна Нанкова.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Боряна Миткова

Видинчанка ще представи България на конкурса "Мисис Свят"

Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...

публикувано на 04.02.25 в 17:05
Ясмина Витанова и Симона Георгиева бяха отличени на училищен турнир.

Видински ученици разработват бизнес идеи

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ .  На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..

публикувано на 04.02.25 в 15:00

Алманах "Под лъчите на слънцето" отново набира произведения

Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца.  Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му  Глория Костадинова -..

публикувано на 04.02.25 в 14:00

Излезе от печат втората книга на видинска авторка

Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....

публикувано на 04.02.25 в 13:00

95 години навършва железопътната гара в Зверино

През тази година се навършват 95 години от откриването на гарата в най-голямото мездренскко село Зверино. През 1897 година започва да се строи отсечката на жп линията, която преминава през Зверинското землище. Тази линия е строена от чужденци, повечето от които са италианци. По време на строежа са настъпили известни промени в еднообразния живот на..

публикувано на 04.02.25 в 08:36

Дегенеративните ставни заболявания се подмладяват

Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..

публикувано на 03.02.25 в 17:23

Какви грижи полага Община Видин за дърветата в градската част?

За орязани дървета във видинския квартал "Съединение" сигнализираха преди дни в социалната мрежа Фейсбук живеещи в района. Резитбата се извършва от служители на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство", но според някои видинчани тя е неправилна и твърде нещадяща дърветата. Други пък са доволни, предвид големия брой птици,..

публикувано на 03.02.25 в 17:00