Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Симеоновден е

| обновено на 01.09.21 в 17:35
Снимка: pravoslavieto.com

Църквата днес почита Св. Симеон Стълпник. Светецът е роден през 357 г. в Мала Азия и за неговия живот ни разказва отец Илия Симеонов:

"Още от дете е бил възпитан от родителите си във вярата. Когато става 18- годишен той се заселва в една пещера на подвижнически живот. И там се подвизавал с много строг църковен живот, с пост, с молитва. Когато се прочул със своя подвиг много хора - поклонници идвали да го видят, но той не обичал човешките похвали, искал все по-далече да бъдел от тях и тогава решава да изгради кула, на която все повече да се отдалечава от човешката суета. И на тази кула той се е подвизавал и за това е наречен Симеон Стълпник." 

Св. Симеон Стълпник починал на 103-годишна възраст. На 1 септември църквата почита и майка му - Св. Марта.

Днес се поставя и началото на църковната нова година.

"Този празник е установен през 6 век, по времето на византийския император Юстиниан I. Тогава в империята са се плащали данъци и от там води началото си. Иначе Исус Христос прочел в синагогата първата си проповед - пророчеството на Исайя за настъпването на благоприятната Господня година. И византийците са го свързвали пряко с това, че цялата предстояща година ще бъде благоприятна за тях", обяснява отец Илия Симеонов. 

В народната традиция също е отредено място за празник днес. На 1 септември се отбелязва Летен Симеоновден. На него се правят прогнози и за времето - каквото е в този ден, такова ще е и през януари. Ако видят, че на този ден кучето лежи свито на кълбо, казват, че зимата ще подрани и ще бъде много студена. 

"С този празник започва есенната оран и светецът се счита покровител на орачите, за това го наричат "Симеон орачо" и това е началото на новата стопанска година. Също така на Симеоновден започва бруленето и събирането на орехите, за това българите наричат празника още "Симеон брульо".  В навечерието на празника стопаните занасят в черквата семената за посев, за да бъдат осветени. Сутринта на Симеоновден жените месят обредни хлябове. Парчета от тях слагат в храната на впрегатния добитък. Коли се курбан петле или кокошка, който заедно с питата орачите носят на нивата. На този ден също така нищо не трябва да се изнася от къщата и да се дава назаем, за да не "излезе берекетът от дома". Жените не перат и не простират бяло пране, за да не е житото "празно". Забранена е и всякаква домашна дейност, свързана с вълна, за да не нападат вълци и мечки стадата", обяснява уредникът в отдел "Етнография" в регионалния исторически музей Враца - Йоанна Нанкова.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 5 януари 2025 година

Католическата общност във Видин отбеляза Рождество Христово с карнавално шествие и пресъздаване на библейски етюди в центъра на града. Разказва Натанаеле Гуарнери , един от младите хора, които се включиха в празника. Православната църква се подготвя да посрещне великия празник - Богоявление . Той е възпоменание за кръщението на Христос..

публикувано на 05.01.25 в 13:30

Покайте се…!

Неделята, в която се намираме днес, е Неделя преди Богоявление , в която се подготвяме за празника Кръщение Господне, който е едно историческо евангелско събитие, когато Христос, преди да излезе на обществена проповед отива на река Йордан при Йоан Кръстител и се кръщава от него във водите на свещената река. "Покайте..

публикувано на 05.01.25 в 08:00

800 лева дари кафе-книжарницата с кауза във Враца

През месец ноември ви разказахме за идеята на сдружение "Книгини" да отворят първата по рода си в България кафе-книжарница с кауза във Враца . Към днешна дата тя вече е реалност. Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи..

публикувано на 03.01.25 в 17:00

Ще разрешим ли "загадката" на Оливър?

„Когато я ударих за първи път, очаквах някаква по-бурна реакция. Тя просто остана да лежи на пода, притиснала челюстта си с ръка. Взряна в мен. Мълчалива. Дори не ми се стори изненадана.“ Така започва романът „Загадката Оливър“ на ирландската писателка Лиз Нюджънт. Твърде възможно е той да се окаже най-оригиналното четиво, което ще..

публикувано на 03.01.25 в 16:50

За дни дарители обзаведоха социален център в Мездра

Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи в Мездра е с ново обзавеждан е, благодарение на инициативата "Коледа за всяко дете", организирана от Националното сдружение на сираците в България. Когато в навечерието на Рождество посещава центъра, за раздаде подаръци за празника, председателят на сдружението Слави Михайлов разбира,..

публикувано на 03.01.25 в 16:41

Православен център във Видин дава втори шанс на зависими хора

Православен център за лечение на зависими „Св. Успение Богородично“ във Видин дава опора на хора, които са готови да справят с проблемите.  Създаден е с благословението на българския патриарх Даниил във времето, в което като митрополит оглавява Видинската епархия. Центърът е съвместна дейност между фондация „Социално развитие и култура“ и..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Дебора Йорданова превръща шапките в произведения на изкуството

Днес в рубриката "Професия-хоби" ви срещаме с една изключително стилна и талантлива дама от Монтана. Дебора Йорданова е човек, който успява да съчетае любовта си към изкуството с любимия си аксесоар – шапките! Дебора рисува от малка, вдъхновена от баща си, който също обичал да твори с четка в ръка. Но преди около четири години решава да..

публикувано на 03.01.25 в 16:00