Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

35 години от откриването на съкровището на Рациария

Автор:


Арча̀р е село в Северозападна България, област Видин, Община Димово. Селото е възникнало още по времето на Римската империя под името Рациария. Рациария е създадена през II век като постоянна станция на римската дунавска флотилия. От античния град започвал важен път през Ниш за Адриатика. По времето на император Аврелиан Рациария станала главен град на провинция крайбрежна Дакия. Рациария бил процъфтяващ град. Много заможни фамилии са живеели там по онова време. 

През 1981 - 1991 г. са проведени научни разкопки от българо-италиански екип съгласно договор между Археологическия институт и музей при Българска академия на науките и катедрата по стара история на университета в Болоня. Финансирането им обаче приключва в началото на 1990-те години и проектът замира. На нещо много интересно се натъква, обаче екипът през 1986 година. Тогава е открито Съкровището от Рациария - в развалините на жилищна постройка, екипът археолози открива съкровище от златни накити. Днес 6-ти септември се навършват точно 35 години от това открите. 

За екипът от археолози, за съкровището, за значимостта му и къде може да бъде видяно разказа за Радио ВИДИН доц. д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН:

"Това е фактически експедицията на нашите предшественици, това е българо-италиански екип, която проучва Рациария по един международен договор между НАИ БАН и университета в Болония, който е изпълняван от 1976 до 1990 година. От университета в Болония тогава Джан Карлос Сузини и Мария Болини ръководят разкопките, от наша страна професор Велков, а археолозите на терен са професор Кузманов, който проучва Резиденцията тогава и Дарио Джорджети, пак от университета в Болония. Екипът на италианските колеги попада на една много интересна находка, тя така е доста романтична в историята на проучванията на Рациария, буквално в един долап, в един зид на късноантична сграда - малко сега северно от сегашната Резиденция, попадат на зазидано съкровище от 13 златни накита и сребърни лъжици... То е резултат от доста интересна историческа ситуация, която и ние я установиихме при разкопките, има и исторически сведения за нея - това е превземането на града от хуните на Атила през 444-445 година, средата на пети век. Тогава столицата на крайбрежна Дакия Рациария е била обсадена от хуните и по това време, явно хората са укрили такова семейно, лично съкровище в сградата и после то е останало там завинаги, и нашите колеги го откриват пре 86 година".

България има своите големи археологически находки и открития, но има и големи археологически загуби. Когато иманяри изпреварват археолозите, почти винаги паметникът бива напълно унищожен. За съжаление такава е и съдбата на античния град Рациария. Въздигнат в град от император Траян, в чест на победата му над Дакия, Рациария се превръща в голям занаятчийски център, с водеща роля на златарството. Там се намирала една от императорските оръжейни. Градът бил опожаряван и разрушаван от варвари, хуни и авари.

Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Март- горещ и с нови рекорди

Изминалият месец март беше с най- висока средна температура в глобален аспект, със стойности, които досега не са измервани в метеорологичната инструментална история на човечеството. По-важното е, че това е десетият пореден месец, в който се отбелязва най- високата глобална температура. Това означава, че почти една година имаме най- топлите..

публикувано на 18.04.24 в 15:58
Виктория Гузелска, инспектор по защита на населението към сектор

Как работи националната система за ранно предупреждение при бедствия и кризи?

Никой не е застрахован срещу това да се сблъска с природно бедствие или друг вид кризисна ситуация. Новини за подобни инциденти заливат световния медиен поток. В последните години и на много места в България природата показа своята мощ. Според данните на националната статистика за 2022 година, над 14 600 са възникналите в страната бедствия, аварии,..

публикувано на 18.04.24 в 14:30

Майстори на баницата отново се събират в Крушовица

Фестивал на баницата организират за поредна година в Крушовица, община Мизия. Четвъртото издание на проявата "Да завием баница" ще се проведе на 20 април, събота, на площад "Проф. д-р Иван Митев" в селото. Майстори на кулинарното изкушение от цялата страна ще могат да демонстрират своите умения в четири категории за най-добра баница - солена,..

публикувано на 18.04.24 в 14:00

За и против проверката на уменията на по-възрастните шофьори

Трябва ли да се проверяват уменията на по-възрастните шофьори? Този въпрос бе поставен в Европейската комисия с приемането на правила за обучение на водачите. Според тях не се предвижда да има проверка на уменията на шофьорите, навършили 70-годишна възраст, но всяка страна има право сама да реши дали да въведе такова изискване. Според автоинструктора..

публикувано на 18.04.24 в 13:00

Домашният зоопарк на Ана Милославова

Възможно ли е съвместното съжителство с куче, котка, змия, брадат гушер "агама" и игуана? За Ана Милославова това не е проблем. Тя е от Видин, в момента живее във Варна, където има студио за татуировки. Именно там е искала да гледа влечугите, но по стечение на обстоятелствата са в дома й и според нея се разбират без проблем. Признава, че..

обновено на 18.04.24 в 12:20

Предстои деветото издание на Фестивала на Чипровския килим

За девети път Община Чипровци организира превърналия се в традиция Фестивал на Чипровския килим. Тазгодишното издание ще се проведе от 26-и до 29 април , а събитията в рамките на фестивалната програма   ще бъдат на площад "Чипровско въстание" и в Историческия музей в града. Това обясни кметът на община Чипровци Пламен Петков : "Тази година..

публикувано на 18.04.24 в 12:00

В "Музикална зона" на 18 април 2024 слушаме басиста Бърнард Едуардс

За повечето от вас може би е познат като съосновател, басист и продуцент на диско-фънк групата " Chic " . Той е сред създателите на най-големите и хитове. С нея записва десет албума, а след разпада и издава единствения си самостоятелен албум " Glad to Be Here " през 1983 г. Участва в множество колаборации, продуцира песни на редица поп..

публикувано на 18.04.24 в 09:00