За шеста година село Долни Вадин, община Оряхово се превърна в "Село на заем" през лятото. 20 млади хора напуснаха за дни градовете и избраха селото с около 150 души на брега на Дунав. Инициативата "Село назаем" е на читалище "Съзнание-1927". Тя е в подкрепа на възрастните хора в селото, повечето от които самотно живеещи, нуждаещи се от разговори и срещи с други поколения. За изпълнението помагат от фондация "Bcause".
Всяко от изданията на "Село на заем" надгражда предишните, а тазгодишното е наречено "Стари приятели", защото привлича участници, които вече познават живота в селото, разказа библиотекарят в читалището Нина Борисова:
"Интересното тази година беше, че доброволците бяха разделени в четири групи. Бяха за по пет дни тук, в Долни Вадин. Всяка една група си имаше и име. От това, което правеха, произхождаше и името. Първите бяха "Зелените сърца", вторите група "Смисъл“, третите - "Вдъхновените“ , а четвъртите - "Пътешествениците“. Хубавото беше, че успяха да се включат и в културния календар на читалището. С всяка една група успяхме да отбележим годишнини от рождението на български творци - Дора Габе, Илия Бешков, Стефан Цанев. Освен че положиха труд в полза на селото, всяка една група имаше определена задача. Едни от тях обновиха парка с беседка, други помогнаха при леки ремонтни работи на Етнографската къща, други поставиха нови дъски на пейките и обновиха целия център на селото. Основното, което ни беше идея тази година, беше общуването с възрастните хора от селото.“
Венера Загорова сама преди 10 години заменя града със селото. Сега с удоволствие посреща младите хора в дома си:
"Много ми е приятно да се срещам с тези млади хора. Това са ентусиасти, които идват с желание на село.“
За Силвия Радулова "Село на заем“ сбъдва мечтите, както на младите, желаещи да се докоснат до живота на село, така и на домакините, които ги посрещат. В същото време е и шанс за нови познанства.
Десислава Димитрова е сред доброволците в "Село на заем“. Така провокира себе си, а причината за участието и е емоционална. Връщат я към спомените от детството:
"Реших да провокирам себе си, тъй като аз от години се занимавам с храни, със селото, изобщо с проблемите на селото. Реших да видя дали наистина нещата са такива, каквито аз си предсатвям, живеейки в София.“
"Всяка врата в селото е отворена“, разказва Весела Тотева, която е сред доброволците. Желанието и е да преоткрие селото и контактите с по-възрастните хора:
"Исках да разбера дали ще мога да им помогна с нещо. Исках да разбера дали те ще ме научат на нещо, а те ме научиха на толкова много неща. Научиха ме на песни, на танци, как да работя в градината, как да се държа с хората.“
Дияна Христова се включва в инициативата "Село на заем“ без да се замисля и без конкретни очаквания в началото. Възхитена е от спокойствието и простотата на живота на село:
“Някак си успях да го усетя и да го разбера това, че хората в това село живеят изключително просто, в добрия смисъл на думата - без излишно напрежение, без да слагат проблемите на някакъв пиедестал. Спокойно приемат всичко, което се случва. Определено на мен това ми липсва, особено в града.“
"Село на заем" променя възгледите за живота на Галя и Илиян. В "Село на заем“ попадат случайно. Вместо приключение срещат баба и дядо, които вече приемат като свои близки, както и нови приятели.
"В началото беше просто емоция, когато прочетох за проекта, като някакво ново приключение го приех, а всъщност то се оказа нещо, което изцяло промени вижданията ми за живота - отношението към по-възрастните хора, отношението ми към природата и всичко около нас“, разказа Галя.
"Всъщност едни непознати хора, на една възраст, на която са майка ми и баща ми, дадоха една голяма любов, такава, каквато не съм очаквал. Приеха ни изцяло в сърцата си, не само в домовете си, обясни Илиян.
В очакване са да се върнат отново, защото знаят, че "Село на заем" сбъдва мечти, както казват и вярват и инициаторите от местното читалище.
За поредна година тече подготовката за един от най-емблематичните обичаи в град Кула - "Къпачи". Той е единствен по рода си и е с над 100-годишна история, разказва секретарят на Народно читалище "Просвета 1882" Царевна Цанкова : "Навремето са правили седенки и няколко млади момчета решават да се маскират с въглени от жаравата на печката...
Джордже Енеску синтезира целия опит на неговите предшественици, положили основите на съвременната румънска музикална култура, начертавайки нов път за румънския симфонизъм. Обикаляйки градове и села, свири с цигулката си и дирижирайки, способства за разпространението на музикалната просвета в Румъния. Йехуди Менухин казва за него, че "ще остане едно..
"Смятам, че това е правилният път, за да вървиш нагоре се иска постоянство и отдаденост на дадената професия, колкото и трудна да е тя. Наистина напрежението е доста, но на мен ми харесва да съм под пара. Занимавам се с такъв тип кухня, откакто заминах за София да се уча на това нещо и да развивам професията, в личен план и т.н. Файн..
Осем души са получили подслон и подкрепа от началото на зимата в Центъра за временно настаняване във Видин . До края на днешния ден още един човек ще бъде настанен и ще може да изкара зимата на топло. Приютените са мъже и жени, на възраст от 49 до 70 години. Двама от тях - мъже на 49 и 63 години, споделиха как са стигнали до решението да потърсят..
Частично блокирана е работата на общинската администрация в Бойница . Обслужването на населението обаче не е възпрепятствано. Това увери кметът Анета Генчева , след като стана ясно, че токов удар на Бъдни вечер е причинил щети на част от техниката и отоплителните уреди в Общината. Засегнати са също училището, някои от социалните услуги в селото,..
Документален филм, посветен на живота и чудесата, извършени от Свети Ефрем Нови - „Светецът светкавица", ще бъде представен утре във Видин. Лентата е създадена от водещия на новините „По света и у нас“ по БНТ Ангел Бончев. Същия ден в митрополитския храм "Св. Николай" ще бъдат донесени за поклонение иконата и чудотворните мощи на светеца. Кой е..