Монтана днес отбелязва двоен празник – Съединението и 165 години читалищно дело. Гост на концерта на всички читалищни групи от общината бе председателят на Върховният читалищен съвет д-р Николай Дойнов. Пред публиката, събрала се на площад „Жеравица“ той връчи на кмета на Монтана Златко Живков най-високото отличие на Съюза на читалищата в България - „Златната звезда“. Много малко български институции са получили това признание и Монтана е единствената община сред тях, уточни Николай Дойнов. „Златната звезда“ се връчва за изключителен принос в отстояване височините на човешкия дух.
Председателят на Съюза на народните читалища подари на кмета икона на Свети Дух - покровителят, който свързва Монтана и читалищата. Когато през 1911 година е основана съюзът, членовете му, председателствани от най-големия хуманитарист на ХХ век проф. Иван Шишманов, избират за свои покровител Свети Дух.
Община Монтана години наред работи за развитието на всички читалища, които се намират на нейната територия. През последните пет години за благоустрояването са инвестирани близо 2 милиона лева собствени средства. Последната голяма инвестиция ще бъде направена по проект на европейската програма „Региони в растеж“. С 1 350 000 лева основно ще бъде реконструирана най-старата сценична зала в града – тази на читалище „Разум“.
Експерти от различни области обединяват усилия за реализирането на нова експозиция във видинския исторически музей " Конака ". За научното съдържание на бъдещата постоянна експозиция е ангажиран екип от Регионален исторически музей - Видин. Годишната инфлация в България се ускори по-рязко през януари до 3,8% от 2,1% месец по-рано, достигайки..
Над 5000 мартеници изложи в Монтана директорката на детска градина от Враца. 90 души продават мартеници на традиционния пазар. Тази година символите на пролетта се предлагат на една от алеите на централния площад "Жеравица", където може да се открие г олямо разнообразие от мартеници. Търговците и производители са заплатили такса от 50 лева, за да..
"Социална работилница" за обмен на добри практики между образователни медиатори, социални работници, психолози, ресурсни учители и педагогически съветници се проведе в Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" във Видин. Инициативата е част от мероприятията, които се провеждат във връзка с Механизма за обхват на деца и ученици между..
Честването на националния празник на България Трети март в Монтана ще започне в 10:00 ч. на площад „Жеравица“ с церемония по издигане на националното знаме . Младежи в национални костюми от всички фолклорни области ще изнесат трибагреника. Той ще бъде издигнат под звуците на националния химн. По време на ритуала присъстващите граждани..
Благотворителна великденска кампания "Стари традиции за новото поколение" стартират три сдружения за областите Видин , Монтана и Враца . Акцията е насочена към възрастни хора и деца в неравностойно положение, за които да бъдат осигурени хранителни продукти за празника, посочват организаторите . „Великден е време за топлина, споделеност и..
Беседа за кариерното развитие се проведе днес между представители на дирекция "Бюро по труда" - Видин и ученици от 12-и клас на СУ "Петко Рачов Славейков" в града, които завършват професия "Икономист- информатик". Повече за идеята на срещата разказа Александра Рачева, директор на Бюрото по труда: "Всеки един от дванадесетокласниците да ни сподели..
Два благотворителни концерта в подкрепа на музикалния педагог Наталия Делионова организира Обединеният детски комплекс „Ние, врабчетата“ в Монтана . Събитията ще са тази вечер и в сряда. По желание на Наталия, половината от средствата, които са събрани, ще са за 8-годишния Марти, за чиято съдба се разбира от телевизионно предаване. Участниците в..