Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виртуална разходка популяризира туристическите дестинации на Враца

Снимка: Книгини


Да популяризира природните и културно-исторически забележителности на Враца е водеща цел за създаденото в началото на 2019 година сдружение "Книгини".

Каузата за имиджовата промяна на Северозапада, основана на културната идентичност, се реализира чрез филм, който популяризира туристическите дестинации на региона.

"Дестинация Враца - величие и красота в 360°" е иновативна и атрактивна виртуална разходка, която представя най-емблематичните местности, разказаха Мария Дончева и Първолета Николова.

"Искахме да популяризираме нашия регион с нещо ново, затова се спряхме на модерните технологии. Виртуалната реалност те потапя, съпреживяваш това, което виждаш, емоциите, можеш да изпиташ активности, а във филма такива са скално катерене и летене с парапланер. Филмът беше създаден в края на 2019 година, на български и на английски има версии. Пълният филм е 13 минути. Атрактивен, изключително иновативно представящ 10 от най-големите забележителности в нашия край - водопада Скакля, Боров камък, Кобилини стени, прохода Вратцата, местността Погледец, къщата на баба Илийца, връх Околчица, местността Йолковица, природният феномен Божият мост, бистришкият манастир, т.нар "Вестителят" и паметникът на Христо Ботев. Отзивите от всички, които са го гледали, са изключително позитивни".

Три месеца е времето, за което модерният продукт, който може да бъде разгледан вече и в Информационния център пред пещера Леденика, е създаден.

"Когато стартирахме и правехме всичко, за да реализираме този проект, който не срещна разбиране от институциите, но благодарим на община Враца и кмета Каменов и ни подкрепиха. Посещавахме институции като домове за стари хора, училища, изложения във Враца и извън града, като най-новото е, че филмът ще бъде видян скоро и в Плевен. Видяхме, че хората приемат филма като нещо уникално. Това, с което се гордеем много, освен положителните отзиви, е че това е първият такъв създаден български филм. Може да бъде видян вече, от събота, и в информационния център на пещера Леденика".

Модерният продукт има за цел да допринесе за увеличаването на международния и вътрешен туристически поток към региона, да даде възможност на хора в неравностойно положение да "посетят" тези места, както и да върне младите хора към природата и да повишим националното им самосъзнание, провокирайки интереса им чрез близките до тях нови технологии.

Следващата цел е виртуалната разходка да бъде представена на международни изложения.

"Надяваме се да го представим и извън България. Чужденци са го гледали, реакцията беше уникална. На този етап е трудно да излезем извън границите на страната, защото ситуацията с пандемията е сложна. За другата година очакваме покани. Иначе сме правили представяния в други градове на страната. В Рила бяха очаровани от нашия край, бяха изумени от красотите ни. Радваме се, че VR продукта е възможност и пред хората в неравностойна положение. Всичко, което породихме като реакция, опроверга онези, които смятаха, че този продукт е безсмислен. Горди сме, защото реакциите бяха повече, отколкото сме очаквали".

Организацията планира и друг филм - за културно-историческите забележителности на Врачанско. За реализирането на идеята са необходими спонсори, обясниха от Книгини.

"Следващото, което възнамеряваме да направим, е проект за културно-историческите забележителности и ценности на региона. Там, освен виртуална реалност, ще има и добавена, и анимация. Много по-сложен проект, който се нуждае от зелена светлина и финансиране. Парите са непосилно много, защото ние се финансираме с лични средства. Искаме да направим нещо още по-ценностно, защото при разговори с учители са ни казвали, че нещо подобно може да бъде използвано в училищата. Ние приканваме всички училища, които желаят, да се свържат с нас, за да им изпратим очилата и да гледат филма. Амбицирани сме, защото осъзнаваме колко голям ефект би имал един такъв проект".

Екипът на сдружението продължава и превръщането на балканското село Челопек, разположено под историческия връх Вола, в първото българско "село на книгата". През ноември 2019 година врачанското село стана първият български член на Международната организация на градовете на книгите в света.

Книжарницата в Челопек се намира в кметството. Средствата от продадените книги се инвестират в ремонт на бившата детска градина там, а работата в превръщането на помещението в Център за културни събития продължава и в момента.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Общинският съвет във Видин одобри ползването на спортните площадки в училищата

Толя Иванова от СДС, избрана за кмет на видинското село Слана бара на проведените на 23 юни избори, положи клетва на заседанието на Общински съвет- Видин, което се проведе днес. Кметът на Община Видин Цветан Ценков заяви, че следващия месец няма да има заседание и направи предложение: "Преди да направя предложението да ви пожелая успешна..

публикувано на 09.07.24 в 17:16

Върви прием на заявления за първо класиране след 7-и клас

Седмокласниците могат да подават заявления за първо класиране в избраните от тях учебни заведения. Общо 19 са професионалните паралелки и 9 са профилираните паралелки в област Видин , каза началникът на Регионалното управление на образованието (РУО) - Видин Веселка Асенова :  "Електронно е подаването. Има училище-гнездо в ОУ "Иван Вазов" -..

публикувано на 09.07.24 в 15:00

Ученичка от Видин подреди изложба с фотографии от Брюксел

Единайсетокласничката Мария Петкова подреди изложба с фотографии в  СУ “Цар Симеон Велики“ във Видин , направени по време на пътуването ѝ до Брюксел . Снимките са 20 на брой и отразяват погледа на момичето към белгийската столица и Европейския парламент, който е разположен там.  Пътуването до Брюксел е наградата на Мария, която..

публикувано на 09.07.24 в 13:00

Обновена беседка в Осен събира малки и големи

В Осен продължават дейностите, свързани с обновяване на врачанското село. След възстановяването на стадиона, наскоро бе подновена и беседката там. Мястото за отдих е направено преди 12 години. То е в центъра на селото и в него често сядат да си починат и да си поговорят местните хора. След години ползване беседката е почти разрушена. Затова..

публикувано на 09.07.24 в 12:10

В Белоградчик посрещнаха група "Тангра" и откриха обновения летен кинотеатър

С концерт на група „Тангра“ и прожекции във възстановения летен кинотеатър в Белоградчик започнаха събитията от културната програма през лятото.  Кинотеатърът е построен преди близо 60 години и в града си спомнят за прожекциите и музикантите, които гостували на сцената.  "Почти всяка седмица имаше концерти, сръбски, "Щурците",..

публикувано на 08.07.24 в 14:24

Почитаме свети Прокопий - покровител на пчеларите

На 8 юли православната църква почита паметта на свети великомъченик Прокопий . Според народните вярвания светецът е покровител на пчеларите и е известен като Прокопий пчелар. В българския народен календар денят на великомъченик Прокопий е популярен като летния  празник на пчеларите . Празнува се в чест на пчелите и техния закрилник.  Св...

публикувано на 08.07.24 в 11:00

Светиите от българския род

В първата неделя след Неделя на Всички светии , се чества паметта на всички български светии. Прославяме ги, възнасяме молитви към тези, които са просияли от нашия род през вековете. Всеки християнски народ в оградата на светата Христова Църква е дал светци. Такива сме дали и ние българите. Преподобният наш отец и светец Паисий..

публикувано на 07.07.24 в 08:00