Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виртуална разходка популяризира туристическите дестинации на Враца

Снимка: Книгини


Да популяризира природните и културно-исторически забележителности на Враца е водеща цел за създаденото в началото на 2019 година сдружение "Книгини".

Каузата за имиджовата промяна на Северозапада, основана на културната идентичност, се реализира чрез филм, който популяризира туристическите дестинации на региона.

"Дестинация Враца - величие и красота в 360°" е иновативна и атрактивна виртуална разходка, която представя най-емблематичните местности, разказаха Мария Дончева и Първолета Николова.

"Искахме да популяризираме нашия регион с нещо ново, затова се спряхме на модерните технологии. Виртуалната реалност те потапя, съпреживяваш това, което виждаш, емоциите, можеш да изпиташ активности, а във филма такива са скално катерене и летене с парапланер. Филмът беше създаден в края на 2019 година, на български и на английски има версии. Пълният филм е 13 минути. Атрактивен, изключително иновативно представящ 10 от най-големите забележителности в нашия край - водопада Скакля, Боров камък, Кобилини стени, прохода Вратцата, местността Погледец, къщата на баба Илийца, връх Околчица, местността Йолковица, природният феномен Божият мост, бистришкият манастир, т.нар "Вестителят" и паметникът на Христо Ботев. Отзивите от всички, които са го гледали, са изключително позитивни".

Три месеца е времето, за което модерният продукт, който може да бъде разгледан вече и в Информационния център пред пещера Леденика, е създаден.

"Когато стартирахме и правехме всичко, за да реализираме този проект, който не срещна разбиране от институциите, но благодарим на община Враца и кмета Каменов и ни подкрепиха. Посещавахме институции като домове за стари хора, училища, изложения във Враца и извън града, като най-новото е, че филмът ще бъде видян скоро и в Плевен. Видяхме, че хората приемат филма като нещо уникално. Това, с което се гордеем много, освен положителните отзиви, е че това е първият такъв създаден български филм. Може да бъде видян вече, от събота, и в информационния център на пещера Леденика".

Модерният продукт има за цел да допринесе за увеличаването на международния и вътрешен туристически поток към региона, да даде възможност на хора в неравностойно положение да "посетят" тези места, както и да върне младите хора към природата и да повишим националното им самосъзнание, провокирайки интереса им чрез близките до тях нови технологии.

Следващата цел е виртуалната разходка да бъде представена на международни изложения.

"Надяваме се да го представим и извън България. Чужденци са го гледали, реакцията беше уникална. На този етап е трудно да излезем извън границите на страната, защото ситуацията с пандемията е сложна. За другата година очакваме покани. Иначе сме правили представяния в други градове на страната. В Рила бяха очаровани от нашия край, бяха изумени от красотите ни. Радваме се, че VR продукта е възможност и пред хората в неравностойна положение. Всичко, което породихме като реакция, опроверга онези, които смятаха, че този продукт е безсмислен. Горди сме, защото реакциите бяха повече, отколкото сме очаквали".

Организацията планира и друг филм - за културно-историческите забележителности на Врачанско. За реализирането на идеята са необходими спонсори, обясниха от Книгини.

"Следващото, което възнамеряваме да направим, е проект за културно-историческите забележителности и ценности на региона. Там, освен виртуална реалност, ще има и добавена, и анимация. Много по-сложен проект, който се нуждае от зелена светлина и финансиране. Парите са непосилно много, защото ние се финансираме с лични средства. Искаме да направим нещо още по-ценностно, защото при разговори с учители са ни казвали, че нещо подобно може да бъде използвано в училищата. Ние приканваме всички училища, които желаят, да се свържат с нас, за да им изпратим очилата и да гледат филма. Амбицирани сме, защото осъзнаваме колко голям ефект би имал един такъв проект".

Екипът на сдружението продължава и превръщането на балканското село Челопек, разположено под историческия връх Вола, в първото българско "село на книгата". През ноември 2019 година врачанското село стана първият български член на Международната организация на градовете на книгите в света.

Книжарницата в Челопек се намира в кметството. Средствата от продадените книги се инвестират в ремонт на бившата детска градина там, а работата в превръщането на помещението в Център за културни събития продължава и в момента.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25

Любов и състрадание: Как две жени променят живота на бездомните животни

"97 Лапи и 1 опашка" продължава да ви среща с хората, които правят чудеса за четириногите ни приятели . Днес ще ви разкажем за две невероятни жени - Таня Гигенска и Вера Ангелова . Тези дами отделят цялото си свободно време, спестени пари и енергия, за да се грижат за десетки кучета. Те са като истински ангели за тези животни...

публикувано на 24.01.25 в 15:30

Предаването "Земята, която ни храни" е номинирано за награда "Сирак Скитник"

Публицистичното предаване "Земята, която ни храни", с автор и водещ Йорданка Герасимова, е номинацията на Радио ВИДИН за годишните награди на БНР "Сирак Скитник" за 2024 година. Номинацията е в категорията "Награда за радиопредаване или радио проект, или музикален проект, или мултимедиен проект на БНР".  Предаването "Земята, която ни храни"..

публикувано на 24.01.25 в 12:16

платена публикация
Carolina Herrera Good Girl е парфюм, който изразява сложността на женския характер

Представеният през 2016 година аромат Carolina Herrera Good Girl се превръща в истинско събитие в парфюмерията за жени. Вече близо десетилетие той запазва своята актуалност. Харесван е от дами по целия свят, тъй като изразява по най-добрия начин сложността и многообразието на женския характер.  Carolina Herrera Good Girl притежава ухание, което..

публикувано на 24.01.25 в 12:08