Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виртуална разходка популяризира туристическите дестинации на Враца

Снимка: Книгини


Да популяризира природните и културно-исторически забележителности на Враца е водеща цел за създаденото в началото на 2019 година сдружение "Книгини".

Каузата за имиджовата промяна на Северозапада, основана на културната идентичност, се реализира чрез филм, който популяризира туристическите дестинации на региона.

"Дестинация Враца - величие и красота в 360°" е иновативна и атрактивна виртуална разходка, която представя най-емблематичните местности, разказаха Мария Дончева и Първолета Николова.

"Искахме да популяризираме нашия регион с нещо ново, затова се спряхме на модерните технологии. Виртуалната реалност те потапя, съпреживяваш това, което виждаш, емоциите, можеш да изпиташ активности, а във филма такива са скално катерене и летене с парапланер. Филмът беше създаден в края на 2019 година, на български и на английски има версии. Пълният филм е 13 минути. Атрактивен, изключително иновативно представящ 10 от най-големите забележителности в нашия край - водопада Скакля, Боров камък, Кобилини стени, прохода Вратцата, местността Погледец, къщата на баба Илийца, връх Околчица, местността Йолковица, природният феномен Божият мост, бистришкият манастир, т.нар "Вестителят" и паметникът на Христо Ботев. Отзивите от всички, които са го гледали, са изключително позитивни".

Три месеца е времето, за което модерният продукт, който може да бъде разгледан вече и в Информационния център пред пещера Леденика, е създаден.

"Когато стартирахме и правехме всичко, за да реализираме този проект, който не срещна разбиране от институциите, но благодарим на община Враца и кмета Каменов и ни подкрепиха. Посещавахме институции като домове за стари хора, училища, изложения във Враца и извън града, като най-новото е, че филмът ще бъде видян скоро и в Плевен. Видяхме, че хората приемат филма като нещо уникално. Това, с което се гордеем много, освен положителните отзиви, е че това е първият такъв създаден български филм. Може да бъде видян вече, от събота, и в информационния център на пещера Леденика".

Модерният продукт има за цел да допринесе за увеличаването на международния и вътрешен туристически поток към региона, да даде възможност на хора в неравностойно положение да "посетят" тези места, както и да върне младите хора към природата и да повишим националното им самосъзнание, провокирайки интереса им чрез близките до тях нови технологии.

Следващата цел е виртуалната разходка да бъде представена на международни изложения.

"Надяваме се да го представим и извън България. Чужденци са го гледали, реакцията беше уникална. На този етап е трудно да излезем извън границите на страната, защото ситуацията с пандемията е сложна. За другата година очакваме покани. Иначе сме правили представяния в други градове на страната. В Рила бяха очаровани от нашия край, бяха изумени от красотите ни. Радваме се, че VR продукта е възможност и пред хората в неравностойна положение. Всичко, което породихме като реакция, опроверга онези, които смятаха, че този продукт е безсмислен. Горди сме, защото реакциите бяха повече, отколкото сме очаквали".

Организацията планира и друг филм - за културно-историческите забележителности на Врачанско. За реализирането на идеята са необходими спонсори, обясниха от Книгини.

"Следващото, което възнамеряваме да направим, е проект за културно-историческите забележителности и ценности на региона. Там, освен виртуална реалност, ще има и добавена, и анимация. Много по-сложен проект, който се нуждае от зелена светлина и финансиране. Парите са непосилно много, защото ние се финансираме с лични средства. Искаме да направим нещо още по-ценностно, защото при разговори с учители са ни казвали, че нещо подобно може да бъде използвано в училищата. Ние приканваме всички училища, които желаят, да се свържат с нас, за да им изпратим очилата и да гледат филма. Амбицирани сме, защото осъзнаваме колко голям ефект би имал един такъв проект".

Екипът на сдружението продължава и превръщането на балканското село Челопек, разположено под историческия връх Вола, в първото българско "село на книгата". През ноември 2019 година врачанското село стана първият български член на Международната организация на градовете на книгите в света.

Книжарницата в Челопек се намира в кметството. Средствата от продадените книги се инвестират в ремонт на бившата детска градина там, а работата в превръщането на помещението в Център за културни събития продължава и в момента.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Христос възкръсна!

Днес Христовата църква празнува Възкресението на нашия Господ и Спасител Иисус Христос. Няма в историята на човечеството събитие, по-велико от възкресението на нашия Спасител Иисус Христос! Велико е, защото е необяснимо и немислимо, защото за нас, хората с нашите технически свръхвъзможности не е възможно да върнем някого към живот след..

публикувано на 05.05.24 в 09:00

Нинко Кирилов: Срещите ми във Видин са с приятели и читатели

На 8 май е премиерата във Видин на седмата книга на писателят Нинко Кирилов . Стихосбирката "Портокал" излезе миналата година и е посрещната много позитивно от критиката. Роденият и израснал във Видин Нинко Кирилов приема с охота определението за книгата като "Вселюбовна поема", наречена така от Антония Апостолова. С Нико Кирилов..

публикувано на 03.05.24 в 17:33

Приказката на "Малката пекарна": Две години по-сладка

Преди близо 2 години  в едно не голямо видинско село отвори врати една никак не голяма пекарна. А зад щандовете, приютили всякакви благоуханни печива, ни посрещна една никак не голяма пекарка. Това е Криси Иванова . Смело момиче, на безсрамно крехка възраст, поело върху плещите си смелите си мечти и големите си очаквания. Днес, почти 2 години,..

публикувано на 03.05.24 в 12:10

Катя Апостолова, учител от Монтанско - за образователната система преди и сега

В "Думата имат старейшините" ви срещаме с Катя Апостолова, която е работила като учител в Монтанско. Тя е преподавала по български език и литература, музика и руски език, завършила е Великотърновския университет, впоследствие и Шуменския университет. Родена е в Провадия, но още през през 1979 година се мести в Монтана, откъдето е нейният съпруг...

публикувано на 02.05.24 в 16:50

Доволни ли са колоездачите от новата велоалея във Видин

С дългоочакваното отваряне на ремонтираното платно на видинския булевард "Панония" колоездачите в града вече могат да ползват нова велоалея. За да бъде защитена от недобросъвестни шофьори, спиращи автомобилите си върху зоната, тя е маркирана със знаци, изградена е дори вертикална преграда с колчета. Подобни места за хората, обичащи да се..

публикувано на 02.05.24 в 15:55

В "Музикална зона" на Велики четвъртък слушаме произведения от разнообразни автори

Седмицата на Христовото страдание, както и последващото Възкресение са вдъхновение за редица композитори. Преди да чуем музиката, инспирирана от евангелската история обръщаме поглед към класическия композитор и виртуозен виолончелист  Луиджи Бокерини . Следват  Жан Батист Люли  и  Te Deum ,  Йохан Себастиан Бах  -  Air ,  Йозеф Хайдн  с  ораторията..

публикувано на 02.05.24 в 09:00

Видинският художник Петър Дарковски показва свои творби във Великденска изложба в Орешак

Видинският художник Петър Дарковски участва със свои творби във Великденска изложба на Плевенското дружество на художниците, подредена в една от залите на Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак. Макар че живее и работи във Видин, Петър Дарковски е част от творческата организация на художниците в Плевен. За..

публикувано на 01.05.24 в 16:26