Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Какво е мястото на ЕС в световната търговия?

Снимка: Архив

Търговията винаги е имала важно значение за ЕС. През 2019 г. той е отговарял за 15,6% от световния износ и за 13,9% от световния внос. Това прави блока един от най-големите играчи в световната търговия наред с Китай и САЩ. Европейският съюз в момента има около 130 търговски споразумения, които или са действащи, или са в процес на приемане и актуализация. Тези споразумения са не само възможност за намаляване на митата за европейските стоки, но и начин за популяризиране на европейските стандарти за качество и безопасност. Последователната търговска политика на ЕС носи много предимства на бизнеса. Търговските споразумения отварят вратите на чужди пазари за европейските фирми и изравняват условията на конкуренция на европейския пазар, като заставят чуждестранните производители да се съобразяват с нормите на съюза. Какво е значението на търговията за развитието на ЕС като цяло, обясни евродепутатът Андрей Ковачев, член на Комисията по международна търговия.

"Европейският съюз експортира около 3.1 трилиона евро всяка година, както и импортира 2.8 трилиона евро. По този начин ЕС е най- големия играч в световната търговия. Нашите икономики зависят от експорта и затова е в наш интерес да имаме либерализация на световната търговия. ЕС има 46 търговски споразумения с над 78 партньори по света."

Пандемията засегна силно вноса и износа на ЕС през миналата 2020 г., но тъй като спадът при вноса бе по-голям, положителното търговско салдо се е увеличило на 217 млрд. евро, подчерта още Андрей Ковачев:

"В целия свят имаше спад, но трябва да отбележим, че онлайн търговията се засили и възможностите навлязоха много по- бързо и много хора търгуват чрез онлайн възможностите, които дава интернет. Наблюдава се също така и възстановяване на икономиките в ЕС."

Търговията със страни извън ЕС доведе до създаването на милиони работни места в Европа. У нас, в Пловдив е ситуиран голям производствен клъстер с предприятия, произвеждащи електронни компоненти и части за автомобили. Добрите търговски взаимоотношения с другите държави са основна част от цялостната дейност на клъстера, коментира Катя Стайкова, икономист, социолог и политолог, представител на промишлената зона. 

"Нека не забравяме, че благодарение на търговията през вековете са се създавали цели градове- държави като Генуа, Венеция, като те реално са фокусирали в себе си точно тези търговски взаимоотношения и благодарение на това са били създадени. Търговията е в основата на икономическите отношения навсякъде през вековете. Благодарение на това, че ние сме в ЕС, успяваме да привличаме и инвеститори извън ЕС. Този свободен достъп до пазара е едно предимство за България. Търговските споразумения създават работни места и стимулират икономиката, като премахват всички пречки пред бизнеса. Въвеждането на мита, обаче може колкото да помага, толкова и да пречи."- посочи още Катя Стайкова

Европейският съюз преговаря със страните, с които търгува от името на общ пазар от половин милиард потребители. Това му позволява да налага стандарти за качество и клаузи за защита на правата на човека в съответните страни. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50