Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видинският музей бе представен на международна археологическа конференция в Литва

Снимка: Личен архив

Доклади на български археолози предизвикаха интерес на международна конференция във Вилнюс, Литва. Във форума, посветен на 100 години от рождението на световноизвестния археолог Мария Гимбутас, участваха трима български учени - доц. Петя Георгиева и д-р Веселин Данов от Софийския университет "Св. Климент Охридски", и Ваня Ставрева като докторант на университета и археолог от Регионалния исторически музей във Видин. Посредством интернет връзка археологът от Видин запознава участниците с резултатите от изследване, което провежда:

"Представих една от част от научно-изследователски проект, по който работя през последната година. Тя засяга един специфичен вид антропоморфни фигурки от втората половина на петото хилядолетие пр.н.е., които са били разпространени през този период върху територията на днешна България и на днешна Румъния. Докладите и на тримата  участници от България предизвикаха дискусии, което лично мен много ме зарадва, защото означава, че това, което поднесохме като информация, е ново и любопитно за археологическата общност и по-специално за праисториците." 

Според проучванията на археолога, антропоморфните фигурки с "двойна гърбица" изобразяват първите, засегнати от заболяването туберкулоза на гръбначния стълб хора:

"Този тип фигурки, който аз представих, и на които до момента в археологическата литература изобщо не беше обръщано внимание, са едни човешки изображения с гърбица и с една издутина върху гърдите, бих казала с двойна гърбица - и върху гърдите, и върху гърба. Наистина много интересни. Аз имам своята теза, привлякох археологически доказателства, разбира се, без претенции, че е точно това, което мисля, че изобразяват, но през този период, в най-ранните етапи на неолита на територията на Европа са регистрирани първите случаи от заболяване от туберкулоза на гръбначния стълб - болест, известна като Болест на Пот, и тя в крайните стадии на своето развитие предизвиква едни такива деформации, които изглеждат сякаш  страдащият от този недъг човек има гърбица на гърба и издутина на гърдите. Установих и други интересни факти, освен наличието на такива скелетни останки на територията на Европа. Смятам и, че болните от това заболяване не са били социално изключени, напротив, има данни, че те са получавали грижа от обществото и са полагани с гробни дарове, които говорят за едно специално отношение към тях."

Няколко музея от страната предоставят артефакти за съпътстващата конференцията изложба "Богини и войни: 100 години от рождението на Мария Гимбутас". Във видинския музей не се пазят находки от този период, затова културната институция не участва с предмети, а само с доклад, поясни археологът.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

От мечта до реалност: Петя и Мими с успешна пекарна във Вършец

Днес ви срещаме с две сестри, близначки, които са родом от Вършец - Петя Иванова и Мирослава Янчева . Преди 15 години Петя заминава със съпруга си за Великобритания, където се занимават с най-различни неща. Едно от тях е и сладкарството. Петя не е сладкар по професия, но повече от 24 години прави сладкиши и печива. След като дълго време обмисляли..

публикувано на 18.07.24 в 17:00

Във Видин организират 30-о изкачване на връх Миджур

Видинското туристическо дружество "Бонония" организира масово изкачване на връх Миджур в първата събота на август. Видинският еколог и фотограф Богомил Петров традиционно всяка година участва в изкачването, на върха организира конкурси и поставя фотоизложба. Спомня си, че за първи път организирано изкачване на върха прави група от Белоградчик:..

публикувано на 18.07.24 в 16:45

Какви са последствията от горещите вълни

Температурите на Балканския полуостров и на север от него са с между 12 и 14 градуса над средните максимални за сезона. Това продължава цяла седмица, макар че в началото, когато започна вълната беше не толкова интензивна. Това каза д-р Зорница Спасова на онлайн събитие на тема "Защо горещите вълни в Европа и у нас зачестяват?". Зорница Спасова..

публикувано на 18.07.24 в 16:41

Колко горещо ще бъде това лято

Над 10 дни продължава горещата вълна в България, с температури около 40 градуса. Видин не прави изключение от общата картина, въпреки че районът се отличава с малко по- особен климат от останалата част на България.  "Всяко лято във Видин е топло. Всяко лято има температури над 35-36 и повече градуси. Понякога Видин също се явява и като колос...

публикувано на 18.07.24 в 16:34

Община Белоградчик иска да изгради граничен пункт със Сърбия

В петък, 19 юли, ще бъде отворена границата със Сърбия между селата Салаш, община Белоградчик и Ново корито в Княжевац, Сърбия. На българо-сръбската граница започва 99-ото издание на международния събор при прохода Кадъ Боаз. От години се говори за изграждане на граничен пункт на Салаш-Ново корито. Сега Община Белоградчик е изпратила..

публикувано на 18.07.24 в 15:18

Музеят във Видин дигитализира артефакти

Филм представя колекциите на Видинския музей . Заснет е по сценарий на археолога д-р Ваня Ставрева . В създаването му участват също уредниците Николай Казашки, Светослава Светославова и д-р Катерина Дюлгерова. Изработен е по проект, чиято цел е да помогне на музейните работници от пограничните райони на България, Румъния и Сърбия да подобрят..

публикувано на 18.07.24 в 14:10

Хората в Зли дол почистиха и облагородиха крайпътни съоражения

Жители на мездренското село Зли дол предприеха действия за почистване и облагородяване на належащи участъци в селото. В инициативата с доброволен труд се включват около 10 души. Освен да почистят крайпътната растителност, те се заемат със задачата да положат бетон на една от канавките и да я направят по-ефективна срещу наводнения. За реализиране на..

публикувано на 18.07.24 в 13:00