Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бизнес и природа- ръка за ръка

Как се развиват туризъм и земеделие в райони с действащи мерки за опазване на видове и местообитания? Примери за успешни бизнес начинания показа опознавателно пътуване, организирано от Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан". Паркът попада в защитена зона "Врачански Балкан" от екологичната мрежа НАТУРА 2000 в България по две Директиви. Защитената зона по Директивата за птиците обхваща около 30 хиляди хектара, а тази по местообитанията около 38 хиляди хектара. Така двете зони покриват територията на парка и "Врачански Балкан" може да се похвали с голямо разнообразие от местообитания.

"Тук се защитават 23 типа местообитания, сред които са мизийски букови гори, крайречни гори, също така на билото на планината имаме високопланински ливади, еутрофни езера. На територията на парка основните видове, които се защитават като животни от влечугите и земноводните са двата вида костенурки, жълтокоремната бумка, всички видове змии. От страна на птиците "Врачански Балкан" е много важно място за орел змияр, за сокол скитник, за ловния сокол. Тук е важно място за гнездене на бухала. Може да се похвалим и с възстановяване на колонията на белоглавите лешояди, които в момента наброяват над 70 птици, които се намират в района на село Долно Озирово. От миналата година стартира проект и за възстановяване на популацията на черния лешояд", разказа Оля Генова- експерт в Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан".

Ограничени са различни дейности- забранено е паленето на стърнища, разораването на ливади и затревени площи, движението на АТВ и превозни средства извън съществуващите пътища, има и забрани, свързани с премахването на елементи на ландшафта като синори и зидове, които са местообитания на различни видове влечуги и земноводни.

Обиколката започна от село Оплетня в община Своге, което се намира на територията на Природния парк. Гид беше Оля Генова- експерт в Дирекцията на парка. В село Оплетня ни посреща кметът Николай Недялков. Селото се намира в Искърското дефиле, на 25 км. от Своге, на 30 км. от Мездра и на 60 км. от София Допреди няколко години от селото е тръгвал маршрут към Пършевица. 


"Нашето село е красиво, живописно е, спокойно е. Ние сме задружно село, семейство, 77 човека в момента в селото сме живущи. Събота и неделя ставаме стотина с приходящите, нашите деца се прибират... Преди години маршрутът за Пършевица беше оттук, през Оплетня се минаваше. Следващите години, в Очин дол Огнян Петров създаде "Дядо Йоцо", създаде нови пътеки и нашият маршрут позападна. Но ние тази година с млади момчета правихме едно почистване на летния маршрут за Пършевица. Природата ни е хубава, Балканът ни е добър. Посещава се", каза кметът на село Оплетня Николай Недялков.

Тази година селото е посещавано и от алпинисти. Районът се посещава от малки групи туристи. Селото е в живописна местност- до река Искър, която напоследък е много привлекателна и за любителите на риболова. Идват от цяла Северозападна България. В селото има само една къща за гости, но за това си има причина::

"Другите къщи се изкупуват веднага. Трябва да ви кажа, че в солото има живинка. Няма западнали къщи." 

Пламен Кръстев е собственик на къщата за гости в село Оплетня. Започнал е да посреща туристи преди 2 години. Старият наследствен имот се намира до река Бела вода, която извира на около 5 километра от селото, а ако искате да се разходите в региона и не знаете къде, може да ви упъти собственикът.

"Опитахме се с тази къща да запазим традиционния стил и този дух- Балкански. Мисля че добре се справихме... Къщата иначе датира от много отдавна. 1900 година е била воденица. През периода на социализма тази воденица е бутната. Не можахме да я изградим наново като воденица. След това е била селскостопанска сграда на един етаж, съответно преди 2 години изкарахме проект и всички необходими технически документации. Нищо не е запазено, всичко е направено наново, но стилът и външният вид е запазен", разказа Пламен Кръстев.

Туристите идват предимно през уикенда за планински туризъм. С подкрепата на ПП "Врачански Балкан" тази година е направено почистване и обозначаване на пътеките, за да са по- достъпни за хората. Идват предимно млади хора. 

Дестинацията все още не е толкова популярна, но има потенциал, смята Пламен Кръстев. Според него трябва да се работи в посока популяризиране на района и обща реклама на Искърското дефиле.

Огнян Петров е създател на комплекс "Дядо Йоцо" и председател на сдружение "Искърско дефиле". Комплексът се намира в защитена зона и се налага да работи съгласно правилата за стопанисване на тези земи. Тази година сезонът беше добър, заяви Огнян Петров:

"Хората избягваха градовете, идваха тук сред тази природа. Имахме, може да се каже, един добър сезон. Имаме една много красива природа, много естествена. Идеята за дядо Йоцо е много силна българска идея и това привлича хората да идват в този район. Близостта до столицата също е много важна."

Комплексът работи в условията на ограниченията от НАТУРА 2000.

"Тези ограничения, които от една страна са много добре, защото защитават природата, а природата е основната ни ценност, която имаме. Но от друга страна има и някои неща, които трябва да се решат по отношение как да бъдат стопанисвани тези земи и как да бъдат стимулирани хората, така че да има и природа, да има и стопански живот", допълни Огнян Петров. 

В следващото издание на предаването ще ви срещнем с Цветан Иванов от мездренското село Зверино, който коси над 200 декара ливади, с Виолета Йотова- производител на мурсалски чай и други билки, които растат в чистата природа и с кмета на врачанското село Челопек, което привлича туристи от цялата страна, заради възможностите за развитие на пешеходен туризъм. 

Цялото предаване може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Глемпинг - отдих със стил

Днес ще ви срещнем с един човек, който отдавна мечтае да направи място за почивка сред природата. Той е родом от Белоградчик и понеже камъкът си тежи на мястото, макар и да живее от години в столицата, неговите мечти винаги са били свързани с родното му местенце. Освен това, градът на скалите, знаем, е прекрасно място за отдих. Димитър Игнатов..

публикувано на 05.07.24 в 17:00
Венцислав Боянов, директор на РДСП Видин

Венцислав Боянов: Очакваме скоро да знаем размера на пенсията за енергийните помощи

Пенсионерите с ниски доходи ще запазят правото си на помощ за отопление за зимния сезон въпреки ръста на пенсиите. Това стана ясно след решение за актуализиране на корекционния коефициент, с който се намаляват доходите от пенсии при определяне на правото на целевата помощ. В новия коефициент е отчетено осъвременяването на пенсиите с 11%, съобщиха от..

публикувано на 05.07.24 в 16:56

Физическата активност като средство за превенция на остеопорозата

Упражненията са най-добрият начин да заздравиш костите и мускулите си и да влияеш на процесите на костна регенерация.  Това обясни в "Направление здраве" треньорът Катя Кирчева , която веднъж месечно в своето онлайн студио провежда остеопороза стоп тренировка.  "Натрупването на костна маса продължава до края на 20-те години и за мъжете, и..

публикувано на 05.07.24 в 14:25

Водещ специалист по репродуктивна медицина ще консултира безплатно двойки от Северозапада

Смята се, че около 15% от човешката популация има проблеми при създаването на потомство. Това обясни лекарят по асистирана репродукция д-р Сашо Райков от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Този месец специалистът за първи път ще извърши безплатни прегледи и консултации в Кабинета по репродуктивно здраве във Враца, който работи с пациенти от цяла..

публикувано на 05.07.24 в 14:02

Професия "сватбен агент"- предизвикателството да превръщаш приказките в реалност

В рубриката "Професия-хоби" ще ви срещнем с дама, която присъства в един от най-важните дни на всеки човек, а именно- в сватбения. Тя е Петя Богомилова-Кънчева от Видин и има сватбена агенция.  Задачата ѝ не е лека. Нейната работа е свързана с планирането и изработване на сватбени декори и въобще създаването на цялостната визия на този важен..

публикувано на 05.07.24 в 14:00

Михаил Александров: За животните- с любов!

Около 4000 млечни крави се отглеждат във фермите във Видинско. 24 са тези с над 100 животни, в 8 са заложили на породата Симентал. Една от тях, тази на Михаил Александров , е във видинското село Рупци.  За първи път Михаил се захваща с отглеждането на крави през 2000 година. Няколко години му трябват, за да осъзнае, че условията за..

публикувано на 05.07.24 в 10:30

Тереза Найденова- за пътя от любовта към природата до учителската професия

Тереза Найденова е млад учител - преподава специални предмети в Лесотехническата професионална гимназия в Берковица. И макар и да изглежда като осмокласничка, тя се справя блестящо като преподавател.  Как любовта към гората и природата може да накара един млад човек да остане в България и да се обърне към учителската професия?  За възпитанието и..

обновено на 05.07.24 в 09:09