Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Хроники на доброто" - малка книга за големи човешки истории

Снимка: Александър Карамфилов

Пет неправителствени организации от Северозапада станаха част от вдъхновяваща книга, която показва смисъла на гражданското общество и  сила на неправителствените организации. Това са Сдружение „Закрилниците“ от Монтана, Настоятелството на училище „Христо Ботев“– с. Търнава, Врачанско, Сдружение „Закрила“ от Ловеч, Плевенски обществен фонд „Читалища“ и Сдружение „Граждански инициативи – Ловеч“. 

Автор на текстовете е сътрудникът на Радио Видин Петя Генова, която е част и от екипа на Информационния портал за неправителствените организации. 

През последните седемнадесет месеца шест кореспонденти на Портала, които покриват територията на цялата страна, разказваха „хроники на доброто“ – общо 102 истории, част от които оформят тази книга.

Информационният портал за неправителствените организации в България представя за първи път книгата „Хроники на доброто“ на 1 октомври 2021 г. в Пловдив. Сборникът с очерци отразява работата на 30 граждански организации от различни краищата на страната – Пловдив, Русе, Монтана, с. Баня (обл. Бургас), с. Царев брод (обл. Шумен), Стара Загора, Разлог, Варна, с. Баничан (обл. Благоевград), с. Търнава (обл. Враца), Ловеч, Търговище, Сандански, Бургас, с. Надарево (обл. Търговище), Плевен, Силистра. Автори на историите са шестимата регионални кореспонденти на НПО Портала – Диана Желязкова, Елена Тилова, Паулина Гегова, Петя Генова, Росинка Проданова и Цвета Ненова. 

Много човешки съдби стоят зад тези разкази, много трудни преживявания, надежди, успехи, постижения и силното усещане, че от нашето участие или безучастие зависи много, а понякога всичко“ – се казва в предговора на книгата.

Информационният портал за НПО (http://ngobg.info) е посветен на предоставянето на актуална информация за българския неправителствен сектор, която е от полза както за самите организации, така и за всички, които се интересуват от тях, тяхната дейност и резултатите от нея. Порталът е създаден през януари 2010 г. Разработен е и се поддържа от Фондация ПАЦЕП в партньорство с Българския център за нестопанско право (БЦНП). НПО Порталът не е търговски проект, съществува с идеална цел и не генерира печалба. Най-голямата част от съдържанието му са материали, публикувани от регистрираните в него граждански организации. Порталът разчита също и на стажанти  и доброволци, за които е отворен целогодишно. 

„Да имаме кореспонденти в страната бе отдавнашна наша мечта. Благодарение на Фонд Активни граждани България през пролетта на 2020 година това стана факт. Онази пролет, в която светът се преобърна за всички ни, когато много бързо трябваше да пренастроим живота си и когато за съпричастността, подкрепата, дарителството и доброволчеството се заговори повече от всякога. За нас в НПО Портала обаче тези думи са всекидневие, независимо дали има пандемия или не, защото всеки ден се срещаме с десетки примери за човешка отдаденост в подкрепа на другите, за целенасочени усилия за развитие на обществото ни, за истинско гражданско участие. И за нас съвсем не е клише, че доброто е навсякъде. Доказателствата за това също са навсякъде, но много често тe остават анонимни, тихи, понякога дори неразбрани. Винаги сме искали да разказваме истории от отдалечените от нас села и градове. Защото има толкова много за разказване…“ – споделят от екипа на НПО Портала.

Представените 30 разказа за граждански организации показват примери от работата на организации в различни сфери на дейност и в различни населени места – от малки села до големи градове. Има и такива, които работят в цялата страна.

Различни са областите, в които героите от книгата работят и отдават времето, знанията и труда си – образование и наука, здравеопазване, култура, развитие на местни общности, дарителство и доброволчество, деца и младежи, икономическо развитие, защита на животните и природата, на човешките права.  Общото във всички истории е непримиримостта на дейни и отговорни хора, осъзнатата им работа за добруването на общността, запълването на ниши, поради липса на институционална грижа.

Книгата не се продава, а се разпространява безплатно. Има и електронен вариант, който може да бъде намерен на този линк.

Сборникът е издаден по проект „За гражданите и техните организации“,  изпълняван от фондация ПАЦЕП, фондация БЦНП и фондация 42 с финансова подкрепа на Фонд Активни граждани България по линия на Финансовия механизъм на ЕИП. Основната цел на проекта е подобряване на информираността на гражданите за ролята на неправителствените организации в обществото.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лом се готви за Трифон Зарезан

На 14 февруари 2025 г., петък, от 11:00  часа на "Окопа", в местността Садовете в Лом , ще започне традиционното тържество за Деня на лозаря, св. Трифон Зарезан , съобщават от местната общинска управа. Ще бъде отслужен празничен водосвет за здраве и плодородие и изпълнен ритуалът за подрязване на лозата и избор на Цар на виното. В конкурса за..

публикувано на 12.02.25 в 11:18

Камион удари пешеходка във Видин

Товарен автомобил е ударил възрастна жена на пешеходна пътека във Видин . Инцидентът е станал вчера, 11 февруари, около 11:00 часа на бул. "Панония".  74-годишната жена е настанена във видинската болница с фрактура на долен ляв крайник, без опасност за живота.  Шофьорът на камиона, 46-годишен видинчанин, не е пропуснал и блъснал пресичащата..

публикувано на 12.02.25 в 11:08

Двама са задържани при акция на полицията в Белоградчик

Двама души са задържани при полицейска операция в района на Белоградчик , проведена с цел противодействие на престъпността и повишаване на безопасността на движението. В хода на действията са установени нарушения, включително незаконно съхранение на дърва и шофиране без свидетелства за управление.  В два частни имота в Белоградчик са открити шест..

публикувано на 12.02.25 в 10:54

Литературен салон ще се проведе във Видин

Традиционното събитие на Народно читалище "Цвят 1870" и Дружеството на видинските писатели "Наздравици за любовта и виното", посветено на 14 февруари - празниците на любовта и виното, е 99-то издание на Литературния салон. Поетесата Диана Сиракова е подбрала видински автори с техни произведения за празника и участието на Литературния клуб "Иван..

публикувано на 12.02.25 в 10:00

Висока е безработицата сред младежите в община Кула

Общинският съвет в Кула направи анализ за изготвяне на проект на Доклад за младежта за 2024 г. в контекста на Националната стратегия за младежта (2021-2030). Становище представи Христела Александрова, експерт "Хуманитарни дейности" в Община Кула.   За учебната 2023/2024 г. в община Кула няма ученици, преждевременно напуснали образователната система...

публикувано на 12.02.25 в 08:45

46 ПТП-та във врачанско за месец

През първия месец на годината по пътищата във врачанска област са станали 46 пътно-транспортни произшествия , 10 от които са определени от ОД на МВР като тежки. При катастрофите е загинал един и са ранени 16 участници в движението. В сравнение със същия месец на предходната година, ПТП-тата са с 11 по-малко, загиналите са с 1 повече, а ранените са с 3..

публикувано на 12.02.25 в 08:17

Снимката на 11 февруари 2025 година

Кабинет по репродуктивно здраве започна работа във Видин. В него водещи специалисти по асистирана репродукция ще провеждат безплатни консултации . Целта е да бъде осигурено качествено медицинско обслужване на двойките, които нямат възможност да пътуват до големите специализирани клиники. Кабинетът е важен и за провеждане на навременна профилактика..

публикувано на 11.02.25 в 18:00