Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вълчан Петров спечели голямата награда на биеналето в Монтана

Снимка: Община Монтана

Пловдивският живописец Вълчан Петров бе удостоен с най-високото отличие от националната изложба биенале "Тенец".  Победителите определи жури, оглавено от председателя на Съюза на българските художници Любен Генов.   Инициатор на биеналето е председателят  на Дружеството на художниците "Тенец", което навършва 30 години, Дончо Планински. Журито оцениха 233 творби на 115 автори от 30 населени места. Наградените бяха приветствани от кмета на Монтана Златко Живков:

"Благодаря на тези, участници, които са уважили това биенале."

Община Монтана присъжда наградата на името на Йордан Радичков на автор, претворил най-проникновено и талантливо с изразните средства на изобразителното изкуство литературното творчество на Мъдреца от Калиманица. Вълчан Петров се открои с творбата си "Сезоните на бай Йордан". Призът се присъжда за първи път след промяна на регламента на биеналето през 2020 г. и цели да се популяризира литературното наследство на Радичков.

"Най- после се случи чудото и ето, аз го държа в ръце. Да получа този най-престижен приз."

Престижната Награда на СБХ бе присъдена на Мариета Конова -преподавател в катедра "Църковни изкуства" във ВТУ "Св. св. Кирил и Методий":

"Благодарна съм и на Съюза на българските художници, който ме удостои с тази висока награда."

Наградата в раздел "Живопис", където конкуренцията беше най-силна, спечели Екатерина Иванова от Велико Tърново. Сред номинираните в този раздел на биеналето са Траяна Панайотова от Ямбол, Росен Кръстев от Велико Търново, както и трима художници от Северозапада – Кирил Апостолов от Лом, Виктория Михайлова и Николай Пенков от Монтана. Цвета Петрова получи наградата за графика от четвъртото издание на биенале "Тенец" за триптиха си "Споменът за сенките". Победител в раздел “Скулптура” е Теодоси Антонов от Монтана, а номиниран е Мартин Георгиев от София. В раздел "Приложни изкуства" носител на наградата е Жанет Левордашка- утвърдено име в областта на декоративния текстил. Наградата за млад автор от сдружение "Приятели на Радичков" бе присъдена на Джени Иванова от София, бакалавър  по специалностите "Стенопис" и "Теория и практика на художественото образование" и магистър със специалност "Сценография" в Националната художествена академия. Съпътстващата я парична премия бе осигурена за пореден път от доц. Борислав Великов- председател на сдружението.

"Да ви поздравя за това, което правите в тези трудни условия. Аз лично смятам, че точно това е смисълът на изкуството- ди ни събира въпреки трудностите", каза Джени Иванова.
         
Изложбата, със селектираните от журито творби, е подредена в зала "Кутловица" и в ХГ "Кирил Петров" и ще остане до края на месеца.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
СТЕМ центровете са практически ориентирани учебни пространства

Осигуряват достъпна среда в социален център в Берковица

Стая за целодневна организация на учебния ден е създадена в Центъра за социална и образователна подкрепа "Христо Ботев" в град Берковица. Тя е оборудвана с 10 хиляди лева по Национална програма "Осигуряване на сигурна и достъпна учебна среда",   каза Милкана Джонова , директор на Центъра за деца с увреждания: "Имаме специално оборудване и..

публикувано на 21.07.24 в 15:50
мездра майски празници фолклор

Гости от 10 държави и 5 континента очакват в Мездренско

Международен фестивал "Фолклорната магия на Мездра" започва днес в Мездренско. Организатори на събитието са Ансамбъл "Мездра", Читалище "Просвета" и Община Мездра. Фестивалът се провежда за 4-та поредна година и ще бъде с рекорден брой участници- над 300, които са от 10 държави и 5 континента. Танцьорите ще танцуват на 4 сцени в Мездренско, информира..

публикувано на 21.07.24 в 13:00

Български филми на открито прожектират в Тошевци

Лятно кино с прожекция на български организират от Народно читалище "Просвета 1928" в село Тошевци, област Видин. Инициативата се провежда за 2-ра поредна година , каза Людмила Димитрова , председател на читалището: "Първият екран беше изработен от две баби. Едната го уши от чаршаф, бял плат, но тук преди време един човек с тошевски корени се..

публикувано на 21.07.24 в 11:30

Местна инициативна рибарска група ще бъде създадена в общините Лом и Брусарци

Местна инициативна рибарска група (МИРГ) ще бъде създадена на територията на общините Лом и Брусарци, след като Община Лом получи одобрение за безвъзмездно финансиране на проект по Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 година.  Инициативата "Изграждане на капацитет и подготвителни действия в подкрепа на разработването и..

публикувано на 21.07.24 в 10:04

Обявиха конкурси за директори на 18 училища в област Враца.

От регионалното управление на образованието публикуваха дългия списък на общинските и държавните училища, които си търсят началници. Заповедта е на началника на РУО - Враца Лорета Колева. Директори се търсят в:  -Основно училище "Отец Паисий" - Борован,  -Основно училище  "Свети светиКирил и Методий" - Добролево -Начално училище "Христо..

публикувано на 21.07.24 в 09:00
гр.Мизия

Изненади за малки и големи в панаирните дни в Мизия

Богата програма и изненади за малки и големи очакват гостите на панаирните дни в Мизия. Традиционните дни ще се проведат в началото на август - в периода от 1 до 3 август включително.  Всички жители и гости на община Мизия ще имат възможността да се насладят на богата и разнообразна културна програма. С много музика, песни, танци и настроение, ще..

публикувано на 21.07.24 в 07:51

В Лом пръскат по земя и въздух срещу комари, кърлежи и бълхи

Авиационно и наземно третиране срещу комари ще се проведе на 22 юли 2024 г. на територията на община Лом. Въздушната обработка ще започне в 06.00 ч. до приключване, но не по-късно от 10:00 ч., информират от местната общинска управа. Ще се използват препаратите „VectoBac” и „Ротрин 100“.  Авиационното третиране ще обхване поречието на реките Дунав и..

публикувано на 20.07.24 в 16:55