Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видински математици: Пеша на училище - така е най-добре

4
Снимка: Радио Видин


Шестокласниците от видинската математическа гимназия отбелязаха Международния ден "Пеша на училище". Тази сутрин учениците от класа на Росен Ракаджиев се събраха в училищния двор, за да разкажат какво са научили за инициативата, провеждана ежегодно в над 40 държави по света. Освен това децата обясниха, че ходенето е обичайният им начин за придвижване до училище и посочиха ползите от него:

"Сега е Международният ден "Пеша на училище", но аз всеки ден си идвам пеша, цяла година така си ходя... Обикновено си ходя пеша, но сега е Международният ден "Пеша на училище", който обикновено се чества първата сряда на октомври, като за първи е честван през 1922 година в САЩ... Ходим пеша, защото така се разсънваме преди началото на учебния процес, разнообразяваме се от заседналия начин на живот... Сутрин въздухът е по-чист, не минават много коли, по-спокойно е и ми харесва... Аз съм спортист и винаги идвам пеша на училище, защото е полезно. Живея в "Химик". Трябва да поддържам форма. Ходенето ни дава енергия, сближаваме се с приятели, говорим си... Чувствам се добре, бодър съм. След училище пак съм пеша. Не съм уморен, така е най-добре..."
Снимка: Росен Ракаджиев
Не само днес, а през целия октомври шестокласниците ще ходят пеша на училище, защото месецът е посветен на инициативата, каза класният ръководител Росен Ракаджиев. Това е и една от темите му в часа на класа:

"С моя шести клас в часа на класа обсъдихме инициативата през октомври да ходим пеша на училище, а не само в този ден - първата сряда от месеца, в която официално се чества тази световна инициатива, а ако може през целия месец при хубаво време учениците да идват пеша, идеята се възприе много добре. Включихме се в тази инициатива, защото съм учител по физическо възпитание и спорт и моите ученици трябва да дават пример в това отношение - да са здрави, да ходят пеша, да спортуват, да изглеждат добре, да са физически здрави, за да бъдат винаги във форма, в кондиция. По този начин по-лесно ще усвояват учебния материал, бързо ще си учат уроците и ще имат повече време за себе си - за игри и за забавления."
 
В часа на класа шестокласниците ще обсъдят и безопасността на пътя до училище, добави преподавателят:

"Видинската математическа гимназия се намира на такова място - за да стигнеш до нея, откъдето и да минеш, трябва да минеш през три опасни кръстовища, които нямат сигнализация, тоест нямат светофари. Първото се намира до крепостта "Баба Вида", второто е до Военното окръжие и третото е от Музея, минавайки за "Кръстатата казарма". Това са три опасни кръстовища, които крият много рискове. Именно днес, в часа на класа, когато и по програма имаме "Безопасност на движението по пътищата", ще си припомним някои правила за движение на пешеходците и ще се запознаем на място с трите кръстовища, с маркировката, с пешеходните пътеки с пътните знаци, за да може, включвайки се в тази инициатива, ходейки пеша на училище, децата да могат да предпазят себе си, да предпазим тяхното здраве."

Снимка: Росен Ракаджиев
Ползите от ходенето пеша на училище шестокласниците обобщиха заедно със своя класен ръководител. Сред тях те посочиха  възможността за физическа активност, за разнообразяване начина на живот, за ободряване, за сближаване с приятели. Децата обаче се сетиха и за някои неудобства, които изпитват най-вече сутрин - ранното ставане, тежките раници и ниските температури навън.

С участието си в световната инициатива, младите математици се надяват да привлекат и други свои връстници да ходят пеша. Придвижването с велосипед също се насърчава като изключително полезно за младите хора. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ученичка от Монтана с първо място за есе

Мая Асенова, ученичка във Финансово-стопанска гимназия "Васил Левски" Монтана спечели първо място за есе в конкурса "Да запазим внезапността".  Конкурсът се организира от Професионална гимназия по икономика и управление „Елиас Канети“ град Русе, разказва Мая Асенова:  "Това, което ме вдъхнови да напиша поредното си есе, е мотивацията,..

публикувано на 21.05.24 в 15:15

В село Горна Бела речка се готвят за Нефестивала "Козе мляко"

За 20-и път в село Горна Бела речка, община Вършец, ще се проведе нефестивалът "Goat Milk" или в превод "Козе мляко" . Събитието ще започне на 24 май и ще продължи до неделя, 26 май.   Фестивална програма е наситена с разнообразни работилници и ателиета за изкуство, музика, танци, кулинария, образование, общуване с природата, здравето, лечебни..

публикувано на 21.05.24 в 14:00

Ученичка от видинската езикова гимназия се класира за световните финали HIPPO

Осмокласничката Весислава Лъчезарова Лазарова от ГПЧЕ “Йордан Радичков“ Видин се класира на световните финали на Международната олимпиада „Английски без граници“ (HIPPO). Тя е една от двете ученички от България в тази възрастова група, които се класираха на световните финали на това състезание, които ще се проведат през септември в град..

публикувано на 21.05.24 в 13:30

Защо не оцеляват дръвчетата във видинския парк

Повече от година и половина 32 дръвчета се опитват да оцелеят в Крайдунавския парк на Видин, в района между Речна гара и Колодрума. Поводът за тяхното насаждане е Националната конференция на българската адвокатура, която се проведе във Видин преди две години. До всяко дръвче е поставена табелка, на която пише от коя адвокатура в страната е..

публикувано на 21.05.24 в 12:00

Дарителски фонд подкрепя местни инициативи в Оряхово

Създаване на читалня на открито в Оряхово, възраждане на народните танци в Остров и оживяване на моменти от Средновековието ще подкрепи Общественият дарителски фонд "Участвам - дарявам - променям" - Оряхово". Трите идеи ще се финансират със средства, изцяло дарени от местни жители – граждани и фирми, обясни Наталия Фенерска, председател на..

публикувано на 21.05.24 в 11:30

Изложба показва автентични носии от цялата страна в Монтана

Народните носии не са само облекло - те са жива връзка с миналото ни, символ на българската традиция и майсторство. Всяка от тях е плод на ръчна изработка, богато украсена с бродерии, тъкани и орнаменти, които отразяват не само регионалните особености, но и жизнения цикъл, обичаите и вярванията на нашите предци. Магията на тези типично български..

публикувано на 21.05.24 в 10:05

Логопед: Децата до 3 години - без никакви екрани

Развитието на говорните умения при децата  е от особена важност за тяхното цялостно развитие и успешна интеграция в обществото. Умението да комуникират ефективно не само подпомага тяхното социално взаимодействие, но също така е фундаментално за образователния им успех и емоционално благополучие.  Процесът на говорно развитие започва от най-ранна..

публикувано на 21.05.24 в 09:29