Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кампания приканва ученици да дарят книги на училищните библиотеки

Автор:
книги
Снимка: РАДИО ВИДИН



С призива "Бъди съвременен будител" кампанията за насърчаване на четенето и любовта към книгите "Купи 1 книга. Дари я на своето училище!" приканва учениците да дарят на училищната библиотека нова книга за Деня на народните будители - 1 ноември. 

В специално създадената фейсбук страница на инициативата ще бъдат публикувани всички снимки, които изпратят учениците, учителите и училищните библиотекари. Инициативата за даряване на книги на училищните библиотеки е част от националната кампания "Купи 1 книга", възникнала в разгара на кризисната ситуация около епидемията от COVID-19, под наслов "За да я има книгата". За няколко дни тя успява да обедини над 200 издателства и онлайн книжарници, както и авторитети като Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК) на Софийския университет "Св. Климент Охридски" в една обща кауза - да помогнем на книгата, да я съхраним като ценност и да гарантираме нейното бъдеще

Кампанията "Купи 1 книга. Дари я на своето училище" се провежда за втора поредна година. Освен обновяване на фондовете на училищните библиотеки, организаторите се надяват да предизвикат и провеждането на допълнителни класни и извънкласни занимания, свързани с любимите заглавия на учениците, каза за Радио Видин Полина Стоянова от организаторите:

"След успеха на миналогодишната кампания "Купи 1 книга. Дари я на своето училище!" за втори пореден път ние призоваваме учениците да се превърнат в съвременни будители. В навечерието на Деня на народните будители - първи ноември, да купят една любима своя книга и да я дарят на училищната библиотека. По този начин ние искаме да провокираме децата да се превърнат в добротворци и да споделят със своите съученици и приятели любимите си заглавия... Миналогодишната инициатива надхвърли нашите очаквания, защото тази кампания беше припозната от училища в цяла България и това, което нас ни учуди, беше, че и в много детски градини също реализираха нашия замисъл - като много родители занесоха любими детски заглавия в детските градини и така бяха организирани кътове за четене, това бяха своеобразни библиотеки в самите групи в детски градини, така че кампанията ни се разрасна освен в училищата - също така и в детските градини... Ние в момента осъзнаваме, че голяма част от учениците даряват на училищните библиотеки заглавия, които не са включени в задължителната учебна програма и по този начин се разширява фонда на библиотеките, извън заглавията, които се изучават в училище".

Ако тази инициатива получи достатъчно гласност, ще има голям интерес към нея и мисля, че нашите възпитаници ще откликнат на нейното осъществяване, каза за Радио Видин Росица Найденова- библиотекар на училищната библиотека във видинската езикова гимназия "Йордан Радичков":   

"Съществуването на библиотеката е от създаването на Английската гимназия... Бройката на реалните читатели за тази и миналата учебна година е 217. В самата библиотека - тя разполага с различен вид литература - художествена и научна литература на английски език, художествена литература на немски, френски, руски и на български език, а съвсем отскоро и на испански език. Има юношеска литература, преводна литература, също така справочна литература, много учебници, тестове и помагала, които са свързани с учебната програма по български и английски език... Общият брой е малко над 9000. Най-много се взима литература на английски и на български език, тъй като основният профил на гимназията е английски език... Основните начини, по които се обогатява библиотечният фонд е чрез дарения и чрез проекти, по които кандидатстваме... Традиция е всеки от осмите класове да бъде въведен в библиотеката, да е запознат с нейните функции, с нейните възможности, с това какво могат да ползват те от библиотеката, съответно на всички новопостъпили осмокласници им създаваме картони читателски и те могат да ползват целия библиотечен фонд през цялото време на обучението си от 8 до 12 клас".

Тази инициатива стартира в навечерието на първия учебен ден, но решихме, че първи ноември е един добър повод, за да приканим децата да се превърнат в съвременни будители и да занесат любимата си книга в училище и да я дарят на училищната библиотека, обобщи Полина Стоянова от Асоциация "Българска книга". Кампанията е подкрепена от 
Министерството на образованието и науката.

Повече чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05