Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Близо милиард евро ще бъдат вложени в българското образование по нова програма на ЕС

Снимка: БГНЕС

Около 1 милиард евро се очаква да бъдат вложени през следващите седем години в България по новата програма на Европейския съюз "Образование". 40% от тези средства са предвидени за връзка на образованието с пазара на труда.

Програма "Образование" е част от Европейския социален фонд, посочи българският евродепутат Асим Адемов:

"Европейският парламент одобри основният инструмент на ЕС за инвестиране в хора и борба с неравенствата през следващите 7 години- Европейският социален фонд, с общ бюджет от 88 млрд. евро, който ще играе важна роля за изпълнението на Плана за действие по европейския стълб за социалните права и като противодествие на социално-икономическите ефекти от пандемията. Фондът поставя фокус върху младежката заетост и достъпа на децата до образование, здравеопазване и жилища. По време на преговорите в Европейския парламент осигурихме по-амбициозно финансиране за инвестиции в младежката заетост и борбата с детската бедност".

Общият бюджет за България на програма "Образование" 2021-2027 година е 978 млн. евро, от които 787 млн. са европейско финансиране, обясни екпертът по европрограми Елена Михова:

"Програма "Образование" ще подкрепя изпълнението на приоритети в три сфери: осигуряване на качествено и приобщаващо образование за всички; модерно, иновативно и дигитализирано образование; съответствие на системата на образованието с пазара на труда. Целта на програмата е да достигне до 1 млн. души. За да бъдат постигнати поставените цели, програма "Образование" ще финансира дейности в четири отделни приоритета: Приобщаващо образование и образователна интеграция; Модернизации и качество на образованието; Връзка на образованието с пазара на труда; Техническа помощ. Финансовто разпределение на бюджета на програмата по приоритети показва, че най-много средства ще бъдат насочени към приоритета "Връзка на образованието с пазара на труда". Управляващ орган на програма "Образование" е Изпълнителна агенция "Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж".

Целите на тази европейска програма съвпадат с приоритетите пред българското образование, коментира университетският преподавател проф. Венелин Терзиев:

"Би трябвало всички наши училища да бъдат иновативни и каквото е качеството на обучението в София, такова да бъде и във всяка друга точка на страната. Много е важен въпросът за училищата, в които се обучават предимно деца, за които българският език не е майчин. Стремежът е образованието по най-сигурен начин да се превърне в безспорен фактор за осъществяване на икономическото ни развитие, чрез създаване на определен набор от кадри, които имат определен набор от знания, умения и компетенции и които да участват в създаването на българската икономика."

Образованието трябва да бъде във фокуса на управлението на средствата от ЕС през следващите години, убедена е и Ева Майдел, народен представител в Европейския парламент:

"Имаме още какво да направим, за да имаме образование, което да е достъпно до всички и което да е достатъчно качествено. Имаме много инструменти как това да го постигнем на национално ниво, в България. Извървя се немалък път към това да се промени начинът, по който се преподава, като целта да бъде да можем да създадем по-добри компетенции в младите хора. Това е добра стъпка, само че живеем в доста свързан свят и би било добре да имаме повече взаимоотношения с останалите държави-членки и, също така, да направим така, че наистина образованието да бъде на възможно най-високо ниво и да подготвя най-добрите кадри. Там имаме още какво да работим."

Проектът на програма "Образование" премина обществено обсъждане в електронна среда.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

От мечта до реалност: Петя и Мими с успешна пекарна във Вършец

Днес ви срещаме с две сестри, близначки, които са родом от Вършец - Петя Иванова и Мирослава Янчева . Преди 15 години Петя заминава със съпруга си за Великобритания, където се занимават с най-различни неща. Едно от тях е и сладкарството. Петя не е сладкар по професия, но повече от 24 години прави сладкиши и печива. След като дълго време обмисляли..

публикувано на 18.07.24 в 17:00

Във Видин организират 30-о изкачване на връх Миджур

Видинското туристическо дружество "Бонония" организира масово изкачване на връх Миджур в първата събота на август. Видинският еколог и фотограф Богомил Петров традиционно всяка година участва в изкачването, на върха организира конкурси и поставя фотоизложба. Спомня си, че за първи път организирано изкачване на върха прави група от Белоградчик:..

публикувано на 18.07.24 в 16:45

Какви са последствията от горещите вълни

Температурите на Балканския полуостров и на север от него са с между 12 и 14 градуса над средните максимални за сезона. Това продължава цяла седмица, макар че в началото, когато започна вълната беше не толкова интензивна. Това каза д-р Зорница Спасова на онлайн събитие на тема "Защо горещите вълни в Европа и у нас зачестяват?". Зорница Спасова..

публикувано на 18.07.24 в 16:41

Колко горещо ще бъде това лято

Над 10 дни продължава горещата вълна в България, с температури около 40 градуса. Видин не прави изключение от общата картина, въпреки че районът се отличава с малко по- особен климат от останалата част на България.  "Всяко лято във Видин е топло. Всяко лято има температури над 35-36 и повече градуси. Понякога Видин също се явява и като колос...

публикувано на 18.07.24 в 16:34

Община Белоградчик иска да изгради граничен пункт със Сърбия

В петък, 19 юли, ще бъде отворена границата със Сърбия между селата Салаш, община Белоградчик и Ново корито в Княжевац, Сърбия. На българо-сръбската граница започва 99-ото издание на международния събор при прохода Кадъ Боаз. От години се говори за изграждане на граничен пункт на Салаш-Ново корито. Сега Община Белоградчик е изпратила..

публикувано на 18.07.24 в 15:18

Музеят във Видин дигитализира артефакти

Филм представя колекциите на Видинския музей . Заснет е по сценарий на археолога д-р Ваня Ставрева . В създаването му участват също уредниците Николай Казашки, Светослава Светославова и д-р Катерина Дюлгерова. Изработен е по проект, чиято цел е да помогне на музейните работници от пограничните райони на България, Румъния и Сърбия да подобрят..

публикувано на 18.07.24 в 14:10

Хората в Зли дол почистиха и облагородиха крайпътни съоражения

Жители на мездренското село Зли дол предприеха действия за почистване и облагородяване на належащи участъци в селото. В инициативата с доброволен труд се включват около 10 души. Освен да почистят крайпътната растителност, те се заемат със задачата да положат бетон на една от канавките и да я направят по-ефективна срещу наводнения. За реализиране на..

публикувано на 18.07.24 в 13:00