Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Интернет поредица връща млади хора "При рода на село"

3
Снимка: радио Видин


Млади хора ще създадат видеопоредица за българското село. Студентката по журналистика Антонина Лозанова и нейни приятели ще посетят няколко видински села, ще станат част от ежедневието на местните и ще го заснемат. Поредицата "При рода на село" няма нищо общо с нагласените риалити предавания по телевизията, всичко в нея е истинско, обясни Антонина Лозанова:

"Това ще бъде едно 100% натурално, ако можем да го наречем, риалити. Тук няма нищо режисирано, реакциите на хората са естествени, идват напълно от сърцето и от тяхната глава... До момента имаме три филмирани епизода в три села от Видинския край- Капитановци, Флорентин и Неговановци, като за в бъдеще имаме планове да разширим обхвата си... Беше невероятно изживяване. Успяхме да се пренесем дори работейки на село, на едно по-спокойно място, далеч от всичката злъч и глъч, далеч от шума на колите и т. н. Прекарахме спокойни дни на село, докато в същото време научихме и много ценни неща за това не само как да направим зимнина, ами всъщност и колко важно е да съхраним тези рецепти, тези традиции..."

Освен автор на идеята, Антонина Лозанова е оператор, режисьор и монтажист на видеопоредицата. В ролята на водещ влиза бъдещият актьор, доброволец и спасител Ивайло Петков:

"Осъзнавам факта, че не трябва да губим връзката с корените си, не трябва да се отдалечаваме от културата, от земята, от местата, от които тръгваме, и трябва да се погрижим по-често да се връщаме назад, по-често да се сещаме за онези възрастни хора, които ни чакат с отворени обятия и с нетърпение чакат да отидем, да ги видим. Предаването се казва "При рода на село" не случайно, то може да се прочете по няколко начина, и то идва от думат природа, като думата природа идва от две други думи - при и рода, и смятаме, че точно там се крие разковничето на целта на нашия проект - по-често да се замисляме за това откъде идваме, по какъв начин всъщност си взаимодействаме с околната среда, със земята, с обичаите, с целия този бит и култура, която е изключително богата, особено по географските ширини, от които сме ние и въобще цялата ни мила родина е изпълнена с дух, с духовност, с обичаи, с ритуали, които сами по себе си са едно национално богатство и ние трябва да се погрижим за тяхното опазване и още повече за тяхното предаване от поколение на поколение..."

Част от екипа е и звукорежисьорът на Радио Видин Росен Петков. Каква е неговата роля, както и предизвикателствата на българското село към младите хора ще стане ясно през ноември, когато поредицата ще стартира в социалните мрежи.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Звезда и Викенти Водови от Гъмзово - за живота на село и хармоничната любов

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" днес ви срещаме с едно трудолюбиво българско семейство. Това са Звезда и Викенти Водови от видинското село Гъмзово, които са пример за един щастлив и хармоничен съвместен живот. Звезда е работила като счетоводител, Викенти по професия е енергетик, също така е и инструктор по плуване. Те са от тези..

публикувано на 25.04.24 в 16:50

Богомил Петров с предстоящи екологични инициативи във Видин

Приключи едномесечно почистване на Видин, което започна на 22 март- Световния ден на водата и приключи на 22 април- Денят на Земята, обясни видинският еколог Богомил Петров: "За един ден не може да се почисти, то и за един месец не може, но все пак в училищата изпратихме известие и в детските градини и всичко започна на 22 март от детска..

публикувано на 25.04.24 в 16:18

В Търнава отбелязаха Деня на Земята

В парка в центъра на село Търнава, община Бяла Слатина, децата от местното училище отбелязаха Световния ден на Земята. Показаха постери с послания, засадиха дърво, говориха за Земята и мястото на хората.  "Децата на Търнава определиха Деня на Земята за неин рожден ден. Така съвместно кметство, училище, читалище проведохме един чудесен детски..

публикувано на 25.04.24 в 16:15
есетри

Пускат в Дунав 1,6 милиона есетри

Въпреки че са надживели динозаврите, днес есетрите са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са останали само четири. Чигата е застрашена от изчезване, а моруната, пъстругата и руската есетра са със статус на критично застрашени. Oпазването и възстановяването на техните популации..

публикувано на 25.04.24 в 16:12

Археологически проучвания сочат за по-стара история на Гушовския манастир

Нови археологически проучвания на Гушовския манастир край Чипровци сочат за по-ранната история на светата обител. След извършени няколко сондажа и стратиграфски наблюдения около черква на манастира са открити множество фрагменти от стенописи с доста сериозни запазени изображения. Благодарение на стенописите и последващото им проучване е установено,..

публикувано на 25.04.24 в 15:50

С доброволен труд ремонтираха храма под Алботинския скален манастир

С доброволен труд и дарение ремонтираха покрива на храм "Възкресение Христово" в подножието на Алботинския скален манастир. Идеята е на кметството на видинското село Градец, откъдето са договорили местна строителна бригада, която да извърши безвъзмездно нужните строителни дейности. Финансовата подкрепа за материалите е на Видинската митрополия,..

публикувано на 25.04.24 в 12:02

Нов прочит на "Грозното патенце" представят във Видинския куклен театър

"Грозното патенце" ще оживее на сцената на видинския куклен театър. Своя оригинален прочит на любимата приказка от Ханс Кристиян Андерсен ще представи Никола Стоянов. Това е режисьорският дебют в кукления театър на популярния кино и театрален актьор. "Видинската публика ще я изненадаме с нашето различно грозно патенце. Един много симпатичен..

публикувано на 25.04.24 в 11:28