Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕП с решения за по-добра профилактика и съвместно справяне с трансграничните заплахи за здравето

Снимка: Радио Видин

Две важни законодателни инициативи, които са част от новата европейска рамка за здравна сигурност, бяха приети през септември от евродепутатите. По този начин членовете на Европейския парламент заявиха своята готовност да преговарят с държавите членки по рамката на Европейския съюз /ЕС/ за профилактика и контрол на заболяванията и за съвместно справяне с трансграничните заплахи за здравето. 

Правомощията на Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията да бъдат разширени, решиха евродепутатите. Те ще настояват държавите членки на ЕС да разработят национални планове за готовност и реакция и да предоставят навременни, съпоставими и висококачествени данни. Освен това искат да гарантират, че правомощията на Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията ще бъдат разширени отвъд заразните болести, така че да обхванат и основни незаразни болести, като сърдечно-съдови и респираторни заболявания, рак, диабет или психични заболявания. Подкрепа получи и законодателното предложение за по-ефективно предотвратяване, по-добра готовност и по-бърза реакция на ЕС при бъдещи кризи и сериозни трансгранични заплахи за здравето. 

По този повод комисарят по здравеопазването Стела Кириакидис заяви, че с разширяването мандата на Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията ще бъдем по-здрави и по-готови за отговор на кризи след края на пандемията. Тя изрази надежда до окончателно решение да се стигне още до края на годината, така че тези две предложения да бъдат претворени в дългосрочна защита на здравето на гражданите на ЕС. 

Българският евродепутат от групата на Европейската народна партия Радан Кънев коментира, че в дебата за европейската здравна политика основната тема е докъде се простират компетенциите на националната държава и откъде започват тези на ЕС:

"Днес ЕС е с най-високи нива на ваксинация, при най-добри цени и максимални гаранции за безопасност в световен мащаб. Но изчерпва ли това възможностите на Съюза да влияе на здравната политика? Моят отговор е категорично не. Нужно е много повече, защото принципът на субсидиарност допуска, но и изисква намеса тогава, когато отделна държава не се справя с кризата и застрашава живота и здравето на своите граждани,  а през отворените ни граници и на всички европейци. И аз ще дам конкретен пример, който дълбоко ме тревожи, който засяга моите близки, приятели и съседи. Второ правителство и трети парламент в България се провалят в организацията на ваксинационна кампания, в пресичането на антинаучната кампания, която ни доведе до около 25% ваксинирани при 70% средно за Съюза." 

Равният достъп до лечение трябва да е водещата идея в регламента за сериозните трансгранични заплахи за здравето, смята евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Иво Христов:

"Пандемията драматично подрони доверието между гражданите и държавите в сферата на здравето. Милиони европейци се тревожат дали здравето не е повод за ограничаване на права. Всички си задаваме въпроса къде свършва грижата за здравето и къде започва злоупотребата със страха, защото болестите са разход за социалните системи, но и доходоносен бизнес за корпорациите. Европейският здравен съюз е призван да въведе механизми за съгласуваност и солидарност в превенцията и управлението на кризи. Здравната солидарност предполага гражданите - бедни и богати, жители на коя да е страна от Съюза да могат да разчитат на удовлетворяващи грижи за здравето си. Категорично подкрепям равният достъп до лечение да е водещата идея в регламента за сериозните трансгранични заплахи за здравето. Новата нормалност не е тази на маските, локдауните и поредните дози ваксини. Това е новост, но не е нормалност. Новата нормалност трябва да се основава на прозрачна лекарствена политика и ценообразуване, на достоверната  научна информация, здравната грамотност, осъзнатата лична отговорност и солидарността." 

Разширяването на правомощията на Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията отвъд заразните болести се посреща добре от видинчани.

"ЕС е много голяма общност и, ако всички се мобилизират около сериозна, професионално подготвена информационна кампания, хората биха чули, би се замислили и биха реагирали адекватно. Защото сега е толкова разнопосочна информацията и обществото ни е толкова разделено и съсредоточено само върху COVID-19, а голямата смъртност от сърдечни, онкологични и т.н., като че ли фокусът се измести само върху COVID-19... Големи мерки са нужни, всичко разчита на ЕС, нали затова сме в ЕС, с тази цел. Но засега сякаш куцат малко нещата. Но да се надяваме. Важно е да мислим позитивно и да се надяваме за по-хубави времена... Ние да полагаме повече грижи, защото ние не спазваме никакви мерки, не искаме и да се ваксинираме. Така че не ни е виновен ЕС, а ние сме си виновни... Разбира се, че трябва да вземат повече мерки. Нашето здравеопазване е нула, има нужда от промяна  и от подкрепа..."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Честит празник на телефон 112, който никога не дава заето

Днес, 11 февруари, отбелязваме Европейския ден на телефона за спешни повиквания 112. На днешната дата почитаме усилията, благодарение на които телефонната услуга е ефективна и безпроблемно свързана за всички европейски граждани, като гарантира нашата безопасност. Обявен със Съвместна тристранна декларация на Европейската комисия,..

публикувано на 11.02.25 в 17:05
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче е с две първи отличия в музикален конкурс

Дванайсетокласничката Елена-Стефани Асенова е с две първи отличия "Специални" от участието си в Десетия национален конкурс "Звезден сблъсък" в град Велико Търново. Тя учи в СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин и участва в съревнованието онлайн. "Това е моето първо участие в "Звезден сблъсък"... Двете категории, които избрах, са..

публикувано на 11.02.25 в 16:10

Читалището в Ново село се готви за празника Трифон Зарезан

На 14 февруари Община Ново село ще отбележи празника Трифон Зарезан . Регионът е известен с лозята си и добрите технологии при винопроизводството. Основен поминък на населението е лозарството, а характерна черта - трудолюбието му.  Ритуалът "Зарязване" ще бъде извършен в новите лозя на братята Петьо и Владимир Петрови - собственици на..

публикувано на 11.02.25 в 15:00

Художници от Монтана откриват изложба за 14 февруари

Изложба "Вино и любов" откриват тази вечер творците от Дружеството на художниците "Тенец" в Монтана . Поводът за събитието е 14 февруари, когато се отбелязват Трифон Зарезан и Свети Валентин. В експозицията се включват 15 художници с 35 произведения, каза един от организаторите Таня Василева :  "За втора година организираме такава..

публикувано на 11.02.25 в 14:00

"Шоколадчетата" от Лом ще изнесат концерти в Испания

Вокално група "Шоколадче" от Лом тръгва на турне в Испания . Децата се определят като музикални посланици на България и родния си град. Те ще представят музикалното и фолклорно богатство пред българските общности в чужбина. Какво включва програмата на малките певци разказва музикалният им ръководител Росица Кръстева : "Това е изключително..

публикувано на 11.02.25 в 13:00

Каменоделецът Въто Цолов е дарил паметник и параклис на село Кален

Кален е едно от най-малките села в Община Мездра, но жителите му могат да се гордеят с две придобивки, построени през последните две десетилетия.                                                   На 17. 06. 2006 в село Кален, Община Мездра е открит войнишки паметник - дарение от Въто Цолов Вътов /каменоделец/. Паметникът е висок 5 метра и е направен в..

публикувано на 11.02.25 в 08:37

Нутрициолог: Медът е най-доброто лекарство от природата

Пчелният мед е един от най-древните натурални продукти. Използван е от векове както за храна, така и за лекарство. Това каза  специалистът по хранене Пламена Антонова и обясни, че пчелният мед съдържа много полезни вещества, които го правят изключително полезен.  "Медът съдържа изключително много аминокиселини, някъде около 18, около 27..

публикувано на 10.02.25 в 17:51