Заведения във Видин затвориха заради неваксиниран персонал и клиенти. Тези, които все още работят, са с намален състав на хората и значително по-малко посетители. Изискването за зелен сертификат, тестове или документ за преболедуване, е в сила от 21 октомври за много от дейностите на закрито, включително за ресторанти, кафенета и големи магазини за нехранителни стоки.
В един от ресторантите, които са отворени, повечето от хора персонала са в неплатен отпуск. Казват, че на вечер са заети по една-две маси. В друго заведение, по преценка на собствениците, всички са в неплатен отпуск. Масово не са ваксинирани и не биха го направили, казват преди Виктория Топалска от персонала:
"Не работим, защото не е ваксиниран персоналът и шефовете решиха, че дори да ни накарат да се ваксинираме, клиенти също няма достатъчно, така че се обезсмисля да търсим каквато и да е било алтернатива за работа."
В едно от малкото работещи заведения, заради мерките са загубили повечето от клиентите. На входа връщат тези, които са без сертификати. Наложило се е и да оставят в неплатен отпуск част от персонала, казва управителят Светослав Цветанов:
"Просто няма как със 100% разходи да се работи с 20 % от клиентите."
Според него мерките са нелогични:
"Задължават само някои сектори да допускат хора със зелени сертификати. Държавата като най-голям работодател трябваше първа да даде пример и да задължи своите служители в администрацията да работят със зелени сертификати. Мисля че тогава щеше да има по-голям успех. Да не говорим за големите вериги хранителни магазини, където има най-голям поток. Сега идват и празници следващия месец. Знаем какво представляват големите вериги магазини по време на празниците, а там спокойно се пускат хора."
На разнопосочни мнения за мерките, които са наложени за заведенията, са потенциалните им посетители:
"Сега като е хубаво времето, можем и на пейката да си стоим. Няма да си бием ваксина в никакъв случай."
"Аз мисля, че трябва да се наложи пълен локдаун, за да се олекоти системата."
Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..
Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма. Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..
Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..
Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia). "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...