Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Работните пчеларски групи в министерството са на принципа орел, рак и щука

Поредна слаба година за пчеларите

Петър Младенов: Държавата е мащеха за сектора

Снимка: Петър Младенов


Каква бе годината за пчеларите, климатичните промени или монокултурното земеделие са по-големият проблем, къде е мястото на държавата при защитата на бранша и кои са основните дейности, които те трябва да извършат преди зазимяване на кошерите? Отговори на тези въпроси търсим в "Земята, която ни храни" с Петър Младенов, председател на видинското пчеларско дружество "Димитър Балев". 

"При нас има повторяемост на някои негативни явления и събития през последните 5-6 години, но рисковете, когато работиш в този "завод на открлито" са известни, това не бива да е пречка и не бива да служи като оправдание, избрали сме си поминъка и полагаме усилия, за да вървят нещата в правилната посока.  Година беше слаба, много под средните очаквания, това се получи в резултат на дългогодишни натрупвания на събития и обстоятелства, които нямат позитивен знак. Това е характерно не само за нашата страна и нашите географски ширини, но и за почти цяла Европа. Интензивното земеделие отне много от възможностите на пчеларството да се развива с добри темпове в добра посока..."   

Ако някога среден добив от 50-60 кг е на границата на добрата година, сега тези количества са мечта, а 10-15  кг. добит мед само дават възможност на поминъка да съществува, посочи Петър Младенов. Наред с климатичните проблеми, проблем е и монокултурното земеделие, проблем са и загубите при пчелите, както и неглижирането на бранша. 

До 15 ноември пчеларите могат да  подават заявления за издаване на констативни протоколи за унищожени пчелни семейства. В гилдията обаче недоволстват, че според първоначалните изисквания условието за получаване на помощ е 30 % загуби, впоследствие се появяват още 10 %, т.е. пчеларите трябва да докажат 40 % смъртност. Недоразуменията на ниво държавна помощ не са единственият проблем, коментира Петър Младенов:

"Явно когато се залагат критерии за подпомагане, нещата не се оглеждат от различни посоки, защото има и друг аспект на разсъждения. каква е гаранцията, че загубите не са от некомпетентността на пчеларя и защо трябва да получат подпомагане некомпетентни хора в бранша?...  Много хора се юрнаха за помощи, видяха една торбичка, в която може да сложат стотинки, но това не е онази дългосрочна перспектива, която да дава устойчивост на съответния бранш и да гарантира една успеваемост в самата практика... Ако държавата иска да е на мястото си, тя трябва да тръгне по-отдолу. Първо трябва да спре нерегламентираната сеч - и в момента може да се видят камионите, които изнасят дървен материал за съседната ни страна, а залесителна кампания- почти никаква или по-скоро символична... Ако има последващ контрол върху действията н пчелари и земеделци, мисля, че субсидиите и подобен тип помощи биха се спестили от бюджета и биха се насочили на друго място, защото не е тайна, че някои пчелари съществуват само от тези държавни пари. Всъщност, производството на мед и пчелни продукти им е сведено до нулата..." 

Научната дейност в сектора също не се подкрепя, смята Петър Младенов. По думите му, оиптът на по-възрастните пчелари не се отхвърля, но всички се вглеждат и в постиженията в бранша по света, и в предприемчивостта на младите пчелари. 

Краят на есента е и условният край на работата около пчелините. 

"Сезонът е в своя "мъртъв" период. Отдавна пчелините са в покой и всичко би трябвало да е направено- подхранване- когато е необходимо и третиране, което е задължително. Активни мероприятия на пчелините няма, но сега е момента, в който пчеларят трябва да обърне внимание на онези неща, които ще му подготвят следващия сезон- ремонт на инвентар, снабдяване с инвентар, да си подготви документацията, ако не е регистриран, да го направи, есенните прегледи би трябвало да са направени, да си подготви ветеринарно-медицинските дневници..."   

Петър Младенов пожела на колегите: "Бъдете живи и здрави, пък нашият завод на открито ще си рабоитн всяка година и ние ще бъдем там, когато трябва! 
Къде е мястото на пчеларството в Общата селскостопанска политика и трябва ли да се подхранват пчелите през зимата- чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25

Любов и състрадание: Как две жени променят живота на бездомните животни

"97 Лапи и 1 опашка" продължава да ви среща с хората, които правят чудеса за четириногите ни приятели . Днес ще ви разкажем за две невероятни жени - Таня Гигенска и Вера Ангелова . Тези дами отделят цялото си свободно време, спестени пари и енергия, за да се грижат за десетки кучета. Те са като истински ангели за тези животни...

публикувано на 24.01.25 в 15:30

Предаването "Земята, която ни храни" е номинирано за награда "Сирак Скитник"

Публицистичното предаване "Земята, която ни храни", с автор и водещ Йорданка Герасимова, е номинацията на Радио ВИДИН за годишните награди на БНР "Сирак Скитник" за 2024 година. Номинацията е в категорията "Награда за радиопредаване или радио проект, или музикален проект, или мултимедиен проект на БНР".  Предаването "Земята, която ни храни"..

публикувано на 24.01.25 в 12:16

платена публикация
Carolina Herrera Good Girl е парфюм, който изразява сложността на женския характер

Представеният през 2016 година аромат Carolina Herrera Good Girl се превръща в истинско събитие в парфюмерията за жени. Вече близо десетилетие той запазва своята актуалност. Харесван е от дами по целия свят, тъй като изразява по най-добрия начин сложността и многообразието на женския характер.  Carolina Herrera Good Girl притежава ухание, което..

публикувано на 24.01.25 в 12:08