Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Работните пчеларски групи в министерството са на принципа орел, рак и щука

Поредна слаба година за пчеларите

Петър Младенов: Държавата е мащеха за сектора

Снимка: Петър Младенов


Каква бе годината за пчеларите, климатичните промени или монокултурното земеделие са по-големият проблем, къде е мястото на държавата при защитата на бранша и кои са основните дейности, които те трябва да извършат преди зазимяване на кошерите? Отговори на тези въпроси търсим в "Земята, която ни храни" с Петър Младенов, председател на видинското пчеларско дружество "Димитър Балев". 

"При нас има повторяемост на някои негативни явления и събития през последните 5-6 години, но рисковете, когато работиш в този "завод на открлито" са известни, това не бива да е пречка и не бива да служи като оправдание, избрали сме си поминъка и полагаме усилия, за да вървят нещата в правилната посока.  Година беше слаба, много под средните очаквания, това се получи в резултат на дългогодишни натрупвания на събития и обстоятелства, които нямат позитивен знак. Това е характерно не само за нашата страна и нашите географски ширини, но и за почти цяла Европа. Интензивното земеделие отне много от възможностите на пчеларството да се развива с добри темпове в добра посока..."   

Ако някога среден добив от 50-60 кг е на границата на добрата година, сега тези количества са мечта, а 10-15  кг. добит мед само дават възможност на поминъка да съществува, посочи Петър Младенов. Наред с климатичните проблеми, проблем е и монокултурното земеделие, проблем са и загубите при пчелите, както и неглижирането на бранша. 

До 15 ноември пчеларите могат да  подават заявления за издаване на констативни протоколи за унищожени пчелни семейства. В гилдията обаче недоволстват, че според първоначалните изисквания условието за получаване на помощ е 30 % загуби, впоследствие се появяват още 10 %, т.е. пчеларите трябва да докажат 40 % смъртност. Недоразуменията на ниво държавна помощ не са единственият проблем, коментира Петър Младенов:

"Явно когато се залагат критерии за подпомагане, нещата не се оглеждат от различни посоки, защото има и друг аспект на разсъждения. каква е гаранцията, че загубите не са от некомпетентността на пчеларя и защо трябва да получат подпомагане некомпетентни хора в бранша?...  Много хора се юрнаха за помощи, видяха една торбичка, в която може да сложат стотинки, но това не е онази дългосрочна перспектива, която да дава устойчивост на съответния бранш и да гарантира една успеваемост в самата практика... Ако държавата иска да е на мястото си, тя трябва да тръгне по-отдолу. Първо трябва да спре нерегламентираната сеч - и в момента може да се видят камионите, които изнасят дървен материал за съседната ни страна, а залесителна кампания- почти никаква или по-скоро символична... Ако има последващ контрол върху действията н пчелари и земеделци, мисля, че субсидиите и подобен тип помощи биха се спестили от бюджета и биха се насочили на друго място, защото не е тайна, че някои пчелари съществуват само от тези държавни пари. Всъщност, производството на мед и пчелни продукти им е сведено до нулата..." 

Научната дейност в сектора също не се подкрепя, смята Петър Младенов. По думите му, оиптът на по-възрастните пчелари не се отхвърля, но всички се вглеждат и в постиженията в бранша по света, и в предприемчивостта на младите пчелари. 

Краят на есента е и условният край на работата около пчелините. 

"Сезонът е в своя "мъртъв" период. Отдавна пчелините са в покой и всичко би трябвало да е направено- подхранване- когато е необходимо и третиране, което е задължително. Активни мероприятия на пчелините няма, но сега е момента, в който пчеларят трябва да обърне внимание на онези неща, които ще му подготвят следващия сезон- ремонт на инвентар, снабдяване с инвентар, да си подготви документацията, ако не е регистриран, да го направи, есенните прегледи би трябвало да са направени, да си подготви ветеринарно-медицинските дневници..."   

Петър Младенов пожела на колегите: "Бъдете живи и здрави, пък нашият завод на открито ще си рабоитн всяка година и ние ще бъдем там, когато трябва! 
Къде е мястото на пчеларството в Общата селскостопанска политика и трябва ли да се подхранват пчелите през зимата- чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Румяна Димитрова: Естествените материи, цветове и свободните кройки са подходящи това лято

С настъпването на летния сезон няма как да не поговорим за модните тенденции. Всяка година те ни предлагат свежи и ярки решения, които да отразят топлината и веселото настроение на този период от годината.  Летните цветове през тази година са вдъхновени от природата и ярките нюанси, които създават усещане за лекота и жизнерадост. Сред..

публикувано на 15.07.24 в 17:00

Червен индекс за пожари, расте рискът за възникването им

Трети ден за цялата страна е обявен оранжев код за високи температури , които на места се очаква да надхвърлят 40 градуса. За утре остава в сила същото предупреждение. Високите температури и засушаването увеличават риска и всяко невнимание може да доведе до запалване, което да застраши живота и здравето на хората, както и да нанесе сериозни щети на..

публикувано на 15.07.24 в 16:55

Двойки с репродуктивни проблеми могат да кандидатстват за финансова помощ от Община Видин

Община Видин започва от днес, 15 юли, втория прием на заявления за финансово подпомагане на изследвания и процедури при лечението на двойки с репродуктивни проблеми . 20 000 лева са предвидени тази година за подпомагане на 10 двойки, каза заместник-кметът Борислава Борисова :  "С първия прием от началото на годината Общината финансира 8..

публикувано на 15.07.24 в 16:32

Магическите аудио приказки - новата колекционерска лудост

Днес ще ви разкажем за една нова мода сред родителите на малки деца. Става въпрос за Магическите аудио приказки. За хората, които за пръв път чуват за тях, накратко - това са книжка и фигура на приказен Дисни герой. Приказката може да се чете, но понеже живеем в ерата на новите технологии и дигитализация, фигурката може да бъде сложена върху..

публикувано на 15.07.24 в 14:30

Започна записването на приетите в 8-и клас ученици

Записването в Професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин започна тази сутрин в 8:00 часа и се извършва в сградата на училището. Ръководен екип съдейства на децата и техните родители за бързото и безпроблемно попълване на документите.  В рамките на работния ден ще бъдат записани само учениците, класирали се на първия етап..

публикувано на 15.07.24 в 14:00

Художничка подрежда дебютна изложба във Видин

Нова самостоятелна изложба представя в Художествена галерия "Никола Петров" във Видин уредникът там Катерина Дюлгерова . Експозицията е наречена "Пречистване" . Основен мотив в творбите на художничката е водата, като една от стихиите и първичен елемент, която носи памет, и е свързвана с чудодейства, смисли и метафори.  Катерина..

публикувано на 15.07.24 в 12:00

В „Музикална зона“ слушаме песни за летни коктейли и други разхладителни напитки

   В разгара на лято‘ 2024 сме, жегите се стовариха отгоре ни ;) Не, че се оплакваме, но би било добре да има малко повечe прохлада … А кои са първите неща, за които се сещаме, като чуем "лято"? Може би море, плаж, бански, диня, мента, цаца (и бира, може би?), морски дарове, дълги дни, весели нощи и задължителните към тях летни коктейли!..

публикувано на 15.07.24 в 09:00