Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Здравко Димитров: Римските терми в Рациария са най-големите на територията на България

8
Снимка: Радио Видин

Завърши един изключително резултатен археологически сезон в антична Рациария. Проучено е източното крило на римските императорски терми, за които археолозите са категорични, че са най-големите на територията на България. Резултатите обобщи научният ръководител на проучването доц. Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН:

доц. Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН"Много сме щастливи и доволни от това, което постигнахме в тазгодишната кампания, тъй като знаехме, че това е един огромен монументален комплекс, най-големият термален комплекс от римската епоха в България, но не очаквахме такава голяма запазеност. Само в тези четири помещения, които сега обиколихме, това са най-външните, най-източните помещения. Магазини откъм външната страна на термите. Тук най-вероятно е била съблекалнята и вече зад нас започва малкия фригидариум, който води към централното крило на банята, тоест малкото помещение с басейна за студена вода, откъдето започва процедурата по къпане и хигиенизиране в римските терми. Стигнахме дори до подовете на тези помещения. Това, което нашият колега Яна Христова тук документира, е може би най-важният ни резултат в сегашната кампания, тъй като за пръв път в историята на проучването на Рациария и след иманярските нашествия, откриваме цялата стратиграфия, тоест всички пластове на античния град от трети до шести век. Най-долу виждате пода, който са използвали през трети и четвърти век, когато банята е изградена. След това имаме един етап, който термите вече не са съществували и всички архитектурни детайли от нейната декорация са били буквално преизползвани. В началото на пети век са били използвани, когато в източното крило на римските терми е изградена голяма раннохристиянска базилика. Това е трикорабна базилика, което е най-сериозния засега архитектурен комплекс, който цялостно сме установили в термите."

доц. д-р Иво Топалилов от Института за балканистика с център по тракология към БАНЧаст от римската колония Улпия Рациария е и храмът на богинята Диана. Преди 6 години археолозите откриват там два постамента, посветени на Диана и една по-голяма от останалите сгради, за която се смята, че е бил езически храм, обясни зам. научният ръководител доц. д-р Иво Топалилов от Института за балканистика с център по тракология към БАН:
 
"Намерихме в негатив една значително по-голяма от останалите сгради от римската епоха. Сграда, която е била унищожена в четвърти век целенасочено. Най-вероятно става въпрос за езически храм, който в четвърти век, с идването на християните и образуването на християнската общност в Рациария, е бил умишлено демонтиран и на негово място е била построена раннохристиянска базилика. Около тези базилики се развиват християнски некрополи. Върху нашия храм на Дияна намерихме също останки от такъв раннохристиянски некропол, но изглежда, че в самото начало, още преди идването на римляните, тук е имало селище от къснобронзовата епоха, тоест на повече от 3000 години, което с течение на времето е било изоставено и върху него в последствие се появява селище от ранноримската епоха, от началото на първи век, което е свързано с военния лагер. Това селище е унищожено при нахлуванията на даките по времето на Домициан. Самия сектор е извън римската колония. Това дава възможност на храмът, който е бил тук, да бъде възприет от всички страни, тоест той е бил на едно изключително стратегическо място."

Археолозите смятат, че след цялостното разкриване на римските терми, община Димово може да кандидатства с проект за тяхната пълна реставрация и социализация, така че след 4-5 години обектът да е готов за посещения и да се превърне в един от основните центрове на туризъм в региона.

Повече за проучванията в антична Рациария чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

От мечта до реалност: Петя и Мими с успешна пекарна във Вършец

Днес ви срещаме с две сестри, близначки, които са родом от Вършец - Петя Иванова и Мирослава Янчева . Преди 15 години Петя заминава със съпруга си за Великобритания, където се занимават с най-различни неща. Едно от тях е и сладкарството. Петя не е сладкар по професия, но повече от 24 години прави сладкиши и печива. След като дълго време обмисляли..

публикувано на 18.07.24 в 17:00

Във Видин организират 30-о изкачване на връх Миджур

Видинското туристическо дружество "Бонония" организира масово изкачване на връх Миджур в първата събота на август. Видинският еколог и фотограф Богомил Петров традиционно всяка година участва в изкачването, на върха организира конкурси и поставя фотоизложба. Спомня си, че за първи път организирано изкачване на върха прави група от Белоградчик:..

публикувано на 18.07.24 в 16:45

Какви са последствията от горещите вълни

Температурите на Балканския полуостров и на север от него са с между 12 и 14 градуса над средните максимални за сезона. Това продължава цяла седмица, макар че в началото, когато започна вълната беше не толкова интензивна. Това каза д-р Зорница Спасова на онлайн събитие на тема "Защо горещите вълни в Европа и у нас зачестяват?". Зорница Спасова..

публикувано на 18.07.24 в 16:41

Колко горещо ще бъде това лято

Над 10 дни продължава горещата вълна в България, с температури около 40 градуса. Видин не прави изключение от общата картина, въпреки че районът се отличава с малко по- особен климат от останалата част на България.  "Всяко лято във Видин е топло. Всяко лято има температури над 35-36 и повече градуси. Понякога Видин също се явява и като колос...

публикувано на 18.07.24 в 16:34

Община Белоградчик иска да изгради граничен пункт със Сърбия

В петък, 19 юли, ще бъде отворена границата със Сърбия между селата Салаш, община Белоградчик и Ново корито в Княжевац, Сърбия. На българо-сръбската граница започва 99-ото издание на международния събор при прохода Кадъ Боаз. От години се говори за изграждане на граничен пункт на Салаш-Ново корито. Сега Община Белоградчик е изпратила..

публикувано на 18.07.24 в 15:18

Музеят във Видин дигитализира артефакти

Филм представя колекциите на Видинския музей . Заснет е по сценарий на археолога д-р Ваня Ставрева . В създаването му участват също уредниците Николай Казашки, Светослава Светославова и д-р Катерина Дюлгерова. Изработен е по проект, чиято цел е да помогне на музейните работници от пограничните райони на България, Румъния и Сърбия да подобрят..

публикувано на 18.07.24 в 14:10

Хората в Зли дол почистиха и облагородиха крайпътни съоражения

Жители на мездренското село Зли дол предприеха действия за почистване и облагородяване на належащи участъци в селото. В инициативата с доброволен труд се включват около 10 души. Освен да почистят крайпътната растителност, те се заемат със задачата да положат бетон на една от канавките и да я направят по-ефективна срещу наводнения. За реализиране на..

публикувано на 18.07.24 в 13:00