Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Здравко Димитров: Римските терми в Рациария са най-големите на територията на България

8
Снимка: Радио Видин

Завърши един изключително резултатен археологически сезон в антична Рациария. Проучено е източното крило на римските императорски терми, за които археолозите са категорични, че са най-големите на територията на България. Резултатите обобщи научният ръководител на проучването доц. Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН:

доц. Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН"Много сме щастливи и доволни от това, което постигнахме в тазгодишната кампания, тъй като знаехме, че това е един огромен монументален комплекс, най-големият термален комплекс от римската епоха в България, но не очаквахме такава голяма запазеност. Само в тези четири помещения, които сега обиколихме, това са най-външните, най-източните помещения. Магазини откъм външната страна на термите. Тук най-вероятно е била съблекалнята и вече зад нас започва малкия фригидариум, който води към централното крило на банята, тоест малкото помещение с басейна за студена вода, откъдето започва процедурата по къпане и хигиенизиране в римските терми. Стигнахме дори до подовете на тези помещения. Това, което нашият колега Яна Христова тук документира, е може би най-важният ни резултат в сегашната кампания, тъй като за пръв път в историята на проучването на Рациария и след иманярските нашествия, откриваме цялата стратиграфия, тоест всички пластове на античния град от трети до шести век. Най-долу виждате пода, който са използвали през трети и четвърти век, когато банята е изградена. След това имаме един етап, който термите вече не са съществували и всички архитектурни детайли от нейната декорация са били буквално преизползвани. В началото на пети век са били използвани, когато в източното крило на римските терми е изградена голяма раннохристиянска базилика. Това е трикорабна базилика, което е най-сериозния засега архитектурен комплекс, който цялостно сме установили в термите."

доц. д-р Иво Топалилов от Института за балканистика с център по тракология към БАНЧаст от римската колония Улпия Рациария е и храмът на богинята Диана. Преди 6 години археолозите откриват там два постамента, посветени на Диана и една по-голяма от останалите сгради, за която се смята, че е бил езически храм, обясни зам. научният ръководител доц. д-р Иво Топалилов от Института за балканистика с център по тракология към БАН:
 
"Намерихме в негатив една значително по-голяма от останалите сгради от римската епоха. Сграда, която е била унищожена в четвърти век целенасочено. Най-вероятно става въпрос за езически храм, който в четвърти век, с идването на християните и образуването на християнската общност в Рациария, е бил умишлено демонтиран и на негово място е била построена раннохристиянска базилика. Около тези базилики се развиват християнски некрополи. Върху нашия храм на Дияна намерихме също останки от такъв раннохристиянски некропол, но изглежда, че в самото начало, още преди идването на римляните, тук е имало селище от къснобронзовата епоха, тоест на повече от 3000 години, което с течение на времето е било изоставено и върху него в последствие се появява селище от ранноримската епоха, от началото на първи век, което е свързано с военния лагер. Това селище е унищожено при нахлуванията на даките по времето на Домициан. Самия сектор е извън римската колония. Това дава възможност на храмът, който е бил тук, да бъде възприет от всички страни, тоест той е бил на едно изключително стратегическо място."

Археолозите смятат, че след цялостното разкриване на римските терми, община Димово може да кандидатства с проект за тяхната пълна реставрация и социализация, така че след 4-5 години обектът да е готов за посещения и да се превърне в един от основните центрове на туризъм в региона.

Повече за проучванията в антична Рациария чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00