Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Събарят рушаща се сграда във Враца

Снимка: Архив

Рушаща се казарма във Враца ще бъде съборена утре, съобщи на извънреден брифинг областният управител Иван Сълов. За събарянето са уведомени 12 семейства, които са се настанили там. Очаква се разрушаването на сградата на ул. "Георги Апостолов“ да започне в 10.00 часа. Зданието е държавна собственост, като по разпореждане на кмета на Враца Калин Каменов е трябвало да се ремонтира или да се премахне. Иван Сълов допълни, че е изготвено предписание от архитект, според което бившата казарма е опасна- има разрушени стени, няма покрив и при евентуално земетресение или друго природно бедствие, може да се срути. В нея са се самонастанили общо 63-ма души- 12 ромски фамилии. 31 от тях са деца на възраст между до 18 г., които редовно посещават училище. Част от семействата нямат адресни регистрации на територията на община Враца и могат да се върнат по родните си места, но не желаят да напуснат. Специалисти и медиатори вече са разговаряли с тях, досиетата са разгледани и се търсят варианти къде да бъдат настанени. Осигурени са по две жилища на гара Бов и в Орешец, но ромите не желаят да напуснат. Ако не го сторят до утре в 10.00 часа, ще се наложи принудителното им извеждане.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Разрешиха на КОЦ - Враца да продаде бус и рентген

Общинският съвет във Враца разреши на Комплексния онкологичен център да се раздели с ненужни дълготрайни материални активи. Това се случи на последното редовно заседание на местния парламент. Неизползваеми автомобил и рентген ще се продават на търг, организиран от Комплексния онкологичен център във Враца. Принципалът на лечебното заведение, какъвто е..

публикувано на 04.03.25 в 08:45
Снимката е илюстративна

Планова техническа профилактика на предаватели на БНР

Поради извършване на планова профилактика на предавателя ни в БЕЛОГРАДЧИК, сигналът на Радио Видин на честота 106.8 мегахерца, ще има прекъсвания днес, 4 март от 9 до 17 часа.  Може да слушате РАДИО ВИДИН на честоти за Видин  - 97,1 мегахерца, за района на Враца на 94,4  и за района на Монтана на 103,9 мегахерца.  Слушайте Радио Видин и през интернет на..

публикувано на 04.03.25 в 07:28

Раковишкият манастир събра стотици в празничния ден

Паметно честване на Националния празник - 3 март, бе организирано от Община Макреш в старинния Раковишки манастир "Св. Троица", където през 1850 година е взето решението за Въстанието в Северозападна България. Още от ранни зори родолюбиви българи от Кула, Белоградчик, Видин и от околните населени места в община Макреш изпълниха двора на манастира.  Отец..

публикувано на 03.03.25 в 17:10

Белоградчик отбеляза Трети март

Честването на националния празник в Белоградчик започна с изпълнения на духовия оркестър към Народно читалище "Развитие - 1893 г.". След това под звуците на химна бе издигнато знамето на Република България. Архиерейският наместник на Белоградчишка духовна околия отец Рафаил отслужи панихида в памет на героите, загинали за Освобождението на България...

публикувано на 03.03.25 в 16:30

Лом отбеляза 147 години от Освобождението

Началото на тържественото честване, което се проведе пред паметника на Дядо Цеко Петков - Войводата, дадоха читалищни танцови фолклорни състави. Слово по случай 3-ти март произнесе кметът на община Лом Цветан Петров.  “Трети март е свещена дата за българския народ. На този ден завършва вековната националноосвободителна борба, тръгнала от..

публикувано на 03.03.25 в 16:15

Празнично шествие премина през Враца

Голяма колона, обагрена с цветовете на трикольора ни, изпълни централната пешеходна улица във Враца. Начело на шествието бяха 25- метров трибагреник и 100 големи знамена. Те бяха поверени в ръцете на млади таланти, отличени ученици и спортисти. Никола Живков от Младежкия център във Враца, каза: "Важно е да създаваме нагласа в младите хора, в..

публикувано на 03.03.25 в 15:47

В Кула почетоха 147 години от Освобождението на България

Община Кула отбеляза 3 март с поднасяне на цветя пред паметната плоча на опълченеца Димитър Гетов. Учениците от 1-ви и 2-ри  клас към СУ „Васил Левски" Кула почетоха паметта на кулския опълченец, който е участвал в Руско - турската война с разкази за него и едноминутно мълчание. Поля и Ивелина от 11 клас изписаха най-святото за всеки българин..

публикувано на 03.03.25 в 14:45