Книгата е изцяло авторска, първият ѝ брой включва рисунки на децата, които са тематични - за Деня на народните будители, за големите котки, има рубрика "Специален гост", забавни страници, бележка на редактора, геймъри, рекордите на Гинес и други. За възникването на идеята и нейното осъществяване разказва класният ръководител Диана Банкова:
"...Това е нещо, което на тях им харесва... Реших, че е хубаво да ни остане нещо за спомен, но да е нещо, което сме създали заедно... Така се роди идеята... Това е училищно списание, което излиза само веднъж месечно... Част от децата, които не бяха включени, ще се включат в следващия брой. Цялото съдържание на списанието е тяхно дело... Материалите на децата са авторски, но подборът е изцяло тяхно дело, както и рисунките, които са сложили... Децата от класа са творци,обичат да се изявяват, има певици, има художници."
Не случайно децата от 4. А клас избират името на електронната книга "Рицарите от 4 А клас", те знаят какви са качествата и добродетелите на рицарите, а те са мъжество, вярност, чувство за чест, да защитаваш слабите, да обичаш родината, да си мъжествен в битката, да казваш истината и да държиш на думата си, да се бориш против злото и да защитаваш доброто, обяснява Диана Банкова:
"Когато започнахме да работим заедно в първи клас, исках да имат нещо, което да ги свързва да ги създава като общност. Идеята ми беше да се научим да работим в екип... Разказах им история за това какви смели хора са били рицарите и нарекохме класа си "Рицари на знанието" и когато ги попитах за името на списанието първото предложение беше "Рицарите" ... Подготвяме декемврийския брой... Децата в класа са с различни интереси и списанието е пъстро и шарено такива каквито са и те... Това е основната цел - да се получи знание, но да има интерес, да имат свобода и да ги поощрим, че могат да се справят... Всеки един да се чувства силен и успяващ в това, което прави."
Повече чуйте в интервюто с Диана Банкова.
Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме. И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..
Пестицидите- какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..
Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..
Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите да бъде допълнена с предна и задна престилка, казва секретарят на..
Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..
Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..
Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..