Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Европарламентът настоява за защита на хората на изкуството

Снимка: БГНЕС

Хората на изкуството и културата са сред най-силно засегнатите от кризата с COVID-19. Пандемията ограничи силно културния живот в Европа и намали приходите в секторите на културата и творчеството с повече от 30% през 2020 г. Музиката и сценичните изкуства загубиха съответно 75% и 90% от приходите си. Това поставя под въпрос бъдещето на хората, които се занимават с изкуство.

По тази причина Европейският парламент прие специална резолюция, с която призовава за въвеждане на обща рамка за условията на труд и социална закрила на хората на изкуството, включително равноправен достъп до социално, здравно и пенсионно осигуряване, както и обща дефиниция за ЕС на хора на изкуството. Докладчикът на Парламента по темата е Моника Семедо, евродепутат от Люксембург:

"Културата е основен икономически фактор за ЕС, представляващ 4,4% от БВП на ЕС и осигуряващ заетост на 7,6 милиона души. Но културата не се отнася само до икономически термини. Тя има значително социално въздействие, като допринася за утвърждаването на демократичните, устойчиви, свободни и приобщаващи общества и отразява и укрепва нашето европейско разнообразие, ценности, история, свободи и начин на живот. С този доклад ние, като Европейският парламент, призоваваме Комисията и държавите-членки да действат. Искаме достъп до помощи за безработица, здравни грижи и пенсии. И настоятелно призоваваме държавите-членки и Комисията да предприемат конкретни мерки за справяне с нестабилните доходи, неплатената работа и несигурността на работното място, както и да гарантират минимален стандарт на доходи за артисти и специалисти от сферата на културата. В този доклад настояваме артистите в ЕС да са по-добре защитени срещу политическа репресия и всички форми на дискриминация, тъй като свободата на художественото изразяване е основна ценност на ЕС и трябва да продължи да бъде гарантирана. По този начин се обръщаме към всички художници, автори, изпълнители и професионалнисти от сферата на културата: имате подкрепата на Европейския парламент, така че, моля, продължете да ни забавлявате, удивлявате и вдъхновявате."

В подготовката на документа е участвал българският евродепутат Асим Адемов, член на комисията по култура и образование в Европейския парламент:

"Пандемията изключително много затрудни работещите в областта на културата и творчеството– затвориха се концертни зали, отмениха се фестивали, изложби, представления. Това създаде една несигурност за бъдещите перспективи на желаещите да работят в тази сфера, а това ние не трябва да допускаме. Хората на изкуството са изключително важни за нашите общества, защото те спомагат за укрепване на европейското многообразие, чрез тях изграждаме нашата ценностна система и знаем историята си, те влияят на начина ни на живот. Само си представете, колеги, ако по време на локдауните, когато бяхме затворени по домовете си, как щяхме да си прекарваме времето, ако нямаше филми, ако нямаше музика, ако нямаше всичко това, създадено от хората на изкуството. Но в същото време много от тези хора на изкуството останаха без постоянни доходи, а някои и без никакви доходи. Много е важно хората на изкуството да имат достъп до социални обезщетения и адекватна социална закрила: безработица, пенсии, здравеопазване. Подкрепям категорично призива в доклада на комисията Комисията и държавите членки да включат културата в националните планове за възстановяване и устойчивост и да заделят поне 2% от бюджетния пакет на Механизма за възстановяване и устойчивост. Държавите членки са длъжни да подпомогнат този сектор, който се възстановява най-бавно от пандемията, и да направят така, че нито един творец, нито един работник в сферата на културата, да не бъде изоставен."

Андрей Слабаков също е член на Комисията по култура и образование. Той обаче е гласувал "въздържал се", защото не е съгласен с част от предложения текст на резолюцията:

"Неведнъж съм казвал, че пандемията удари най-тежко именно сектора на културата. Кината, театрите, концертните зали и всички останали затвориха първи и отвориха последни. Стотици хиляди артисти и работещи в сектора останаха без работа и помощ дойде само откъслечно. Затова и бях много доволен от факта, че започнахме този доклад по собствена инициатива. Все пак досега мисля, че не се говори достатъчно за проблемите в културата. Благодаря на докладчика г-жа Семедо и на моите колеги в сянка за работата. Заедно успяхме да отразим голяма част от проблемите, които съпътстват културата и изкуството. Много се радвам, че се обърна специално внимание на авторските права, слава Богу. Да бъдат признати и да бъдат опазвани според мен е признак на това, че се грижим добре за артистите. Те бяха допълнителен източник по това време. За мое огромно съжаление обаче, в доклада се промъкнаха определени леви политики, които нямат място в културата и изкуството. Отказвам да подкрепя текст, колкото и той да е добър, щом дава предимство само на определени групи, които са базирани на раса, пол и сексуална ориентация. Изкуството е изкуство, извинявайте, за него е важно само творческото начало. Да не забравяме, колеги, кои са политическите режими, които са диктували тези неща в началото и се съобразяваха само с тях. И ето защо внесох алтернативен текст, който е балансиран в полза на всички в културата и изкуството, без разпределение в пол и принадлежност, без значение каква е тя."

Европейският парламент призовава и за създаването на конкретни програми за пътуване на млади творци в рамките на Европа. По време на пандемията много хора на изкуството се пренасочиха да работят онлайн. Това им помогна да намерят нова публика, но също така ги сблъска с доминантната позиция на стрийминг платформите. Често авторите на съдържание са принудени да приемат еднократно плащане за авторските права без право на допълнителни приходи всеки път, когато тяхната творба се възпроизвежда. Европейският парламент иска Комисията и страните членки да обърнат внимание на този проблем и да осигурят достъп на хората на изкуството до схеми за колективно договаряне на правата. Това би довело до по-справедливо разпределение на приходите от изкуството.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Историята на Емил Маджаров: Как с труд и упоритост се постига всичко

Емил Маджаров е от града, сгушен сред величествените Белоградчишки скали – природното чудо, което омагьосва всеки, който ги види. Израства в скромно семейство, което с години е поддържало малък, но стабилен бизнес. Родителите му винаги са се стараели да осигурят всичко необходимо, влагайки труд и усилия в своето начинание. Домът им е бил..

публикувано на 14.11.24 в 13:00

В "Музикална зона" на 14 ноември 2024 слушаме Куинси Джоунс – 2 част

Невероятен е неговият гений. Продуцира най-продаваните албуми на Майкъл Джексън в историята на музиката за всички времена, както и филма The Wiz. Макар и не на фокус, партитурите към над осемдесетте му филма определено си заслужават вниманието. Създадение са в разнообразни стилове, като при много от тях личи майсторството му на композитор и..

публикувано на 14.11.24 в 09:00

Димитър Туджаров-Шкумбата празнува юбилей с концерт във Видин (видео)

Един всенароден любимец празнува 50 години на сцена с концерт във Видин . Известният шоумен и комик Димитър Туджаров-Шкумбата и Симфониета-Видин ще представят интересен, различен и вълнуващ концерт с много усмивки и музиката на Росини, Григ, Чайковски, Пиацола. Какво се случва, когато класиката и хуморът намерят пресечна точка, видинчани ще чуят..

публикувано на 13.11.24 в 16:09

Натали Ангелова представя нова песен

50 000 гледания за по-малко от седмица регистрира в Ютюб новата песен на младата певица Натали Ангелова от Монтана. "Играеш нечестно" е създадена от Натали в сътрудничество с известния поп и хип-хоп изпълнител VenZy. Друг известен музикант - Искрен Тончев - Искрата също допринася за случването на песента и превръщането ѝ в истински хит...

публикувано на 13.11.24 в 14:00

Склонни ли сме да правим добрини всеки ден

На 13 ноември отбелязваме Световния ден на добротата.  Той е свързан с това, че на днешната дата през 1998 година в Токио е открита първата конференция на Световното движение за доброта. В конференцията участват Австралия, Великобритания, Канада, САЩ, Сингапур, Тайланд и Япония, а на форума е приета Декларация на добротата. Този ден служи..

публикувано на 13.11.24 в 13:00

Екип от учени изследва стари торлашки къщи във Видинско

Торлашки къщи на повече от 100 години във видинските села Чупрене и Стакевци изследва международен екип от млади учени, ръководен от Милена Металкова-Маркова от Училището по архитектура към университета в Портсмут, Великобритания. Тя е доцент по архитектура и консервация, участва в проекти, насочени към изследване и опазване на архитектурното..

публикувано на 13.11.24 в 13:00

Симфониета Враца представя концерта "Марио Хосен и приятели"

Симфониета Враца ще зарадва почитателите на класическата музика с концерта "Марио Хосен и приятели". Музикалната вечер ще срещне публиката с прочутия маестро Марио Хосен, известен като "Преродения Паганини". Той ще свири със свои именити колеги и приятели, с които е изнасял концерти по целия свят, каза за радио Видин Христо Павлов , директор на..

публикувано на 13.11.24 в 10:30