Европейските музеи и галерии пазят неоценимо културно богатство, а в концертните зали звучат музикални шедьоври, които заради пандемията сме ограничени да посетим, за да видим и чуем. Можем да го направим онлайн през уебприложението "Културните съкровища", което ни дава достъп до изложби и представления. Обновеното приложение беше представено по време на традиционната "Седмица на регионите и градовете" - най-голямата годишна проява, провеждана в Брюксел, посветена на регионалната политика.
Франческо Панела - един от главните изследователите от Съвместния изследователски център на Европейския съюз в град Испра, Италия, който работи по приложението:
"Културните съкровища на Европа" е безплатна и отворена oнлайн платформа за картографиране на културни събития и места в европейските градове. Тя обединява информация от местните администрации, изследователи и културни организации и е отворена за обогатяване от потребители, които биха искали да споделят информация, свързана с културната дейност в даден град. Началото на приложението беше поставено през 2018 година, като част от стремежа за съхраняване на Европейското културно наследство и включва повече от 120 хиляди културни и творчески локации в 207 града. Картата е с регистрирани 5 български града до момента, като София е един от тях, в който всъщност ние представихме и проекта наскоро пред местни координатори от администрацията и няколко културни организации. Също така имаме участие от Бургас и Пловдив, които се включиха в проекта, предоставяйки богата и разнообразна информация за активностите по тези места. Напоследък картата "Културни съкровища" е насочена към разширяването и включването на повече градове в посока Запад - към Западните Балкани. В момента покрива 27-те страни членки, плюс Норвегия, Швейцария, Великобритания и държави от Западните Балкани. "Културни съкровища" е отворена и абсолютно безплатна по начин, по който можете лесно да разглеждате дори отдалечени градове, получавайки ценна информация просто сърфирайки в самия сайт. Тя е също така и в процес на обогатявате, а това означава, че сте поощрени да създавате съдържание, само като се логнете и добавите информация за вашия град. Можете да я откриете просто като напишете "cultural gems" в интернет търсачката."
Тъй като пътуването и туризмът са ограничени, поради пандемията, приложението е възможност културата да се завърне в живота на хората, казва Марияна Гомилева, която е сред участниците в събитията от Европейската седмица на регионите и градовете:
"Също така благодарение на неговата нова функция EU Culture from Home, една допълнителна функция ("Културата на ЕС от дома"), могат да се разгледат най-добрите музеи и художествени галерии в Европа, седейки у дома. Буквално в някое видинско селце например, може човек да седне и да гледа безплатно качествени представления и концерти на световно ниво, които по принцип са малко по-трудно достъпни. Към този момент Бургас, Пловдив, София, Варна и Велико Търново са българските градове, които са включени в инструмента, създаден за да могат хората да се наслаждават от вкъщи на опера онлайн, виртуални художествени галерии, библиотеки, още много други дейности, но се надяваме, че в крайна сметка ще влязат и доста повече градове, защото приложението е отворено към абсолютно всички. На практика всеки може да допринесе като добави информация за културни или творчески места в своя град.
Допълнително предимство е, че така наречената творческа икономика по този начин улавя културните и творческите сектори и допринася за заетостта, създаването на работни места, иновативния капацитет, т.е ако един актьор от Видин търси работа, той може да бъде забелязан със своя талант и във Франция например и да се осъществи контакт, така че приложението наистина е нещо много полезно. Хубаво е, че се популяризира "Cultural Gems"- "Културните съкровища на Европа."
Уебприложението позволява да бъдат добавяни нови градове и забележителности. От Видин също има какво да покажем, казва археологът Ваня Ставрева:
"Това е една чудесна възможност, от която надявам се институциите, от които включването на Видин зависи, да се възползват и много скоро жителите на България, на Европейския съюз и въобще на света да могат през тази платформа да видят какво съкровище имаме в нашия град като започнем от културно-историческото наследство - "Баба Вида", крепостната система "Калето", антична Бонония, която в момента се проучва, средновековните църкви, църквата "Свети Димитър", прибавим културно-исторически обекти и така нареченото "живо съкровище" - фолклора на Видин, ако щете концертите на филхармонията, представленията на кукления театър, творбите, които могат да бъдат разгледани в художествената галерия. Всичко това са неща, които ние можем да покажем. Наистина се надявам Видин да се възползва от тази възможност."
Платформата е една възможност, опознавайки на картата културните забележителности в Европа, да научим повече за местата, които в бъдеще да посетим.
През месец ноември ви разказахме за идеята на сдружение "Книгини" да отворят първата по рода си в България кафе-книжарница с кауза във Враца . Към днешна дата тя вече е реалност. Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи..
„Когато я ударих за първи път, очаквах някаква по-бурна реакция. Тя просто остана да лежи на пода, притиснала челюстта си с ръка. Взряна в мен. Мълчалива. Дори не ми се стори изненадана.“ Така започва романът „Загадката Оливър“ на ирландската писателка Лиз Нюджънт. Твърде възможно е той да се окаже най-оригиналното четиво, което ще..
Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи в Мездра е с ново обзавеждан е, благодарение на инициативата "Коледа за всяко дете", организирана от Националното сдружение на сираците в България. Когато в навечерието на Рождество посещава центъра, за раздаде подаръци за празника, председателят на сдружението Слави Михайлов разбира,..
Православен център за лечение на зависими „Св. Успение Богородично“ във Видин дава опора на хора, които са готови да справят с проблемите. Създаден е с благословението на българския патриарх Даниил във времето, в което като митрополит оглавява Видинската епархия. Центърът е съвместна дейност между фондация „Социално развитие и култура“ и..
Днес в рубриката "Професия-хоби" ви срещаме с една изключително стилна и талантлива дама от Монтана. Дебора Йорданова е човек, който успява да съчетае любовта си към изкуството с любимия си аксесоар – шапките! Дебора рисува от малка, вдъхновена от баща си, който също обичал да твори с четка в ръка. Но преди около четири години решава да..
В края на миналата година ви разказахме една вдъхновяваща история на едно семейство, което често си прибира животники от улицата, за да им даде подслон, храна и най-вече любов. Това е една от онези истории, които ти стоплят сърцето и ти напомнят, че доброто е навсякъде около нас. А какво по-подходящо време от началото на годината да разкажем..
Белоградчик е сред малкото общини в страната, които няма да получат допълнително пари от Държавния бюджет с изравнителната субси дия, определена в края на миналата година. Причината е, че в общината имат повече постъпления от местни приходи. Според кмета Боян Минков , субсидията е жизненоважна за общината, която е сред тези с най-голяма..