Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ирена Анастасова, БСП: Ще работя в парламента да има силно лоби за Северозапада

Снимка: БГНЕС

Започнаха преговори за съставяне на правителство, предстои и свикването на 47-ото Народно събрание. Какви са приоритетите на депутатите от Северозападна България, очакват ли да има редовен кабинет и за какво ще настояват в новия парламент? Това попитахме в "Посоките на делника".

Ирена Анастасова ще бъде народен представител от Монтана, като част от парламентарната група на "БСП за България". Тя е включена и в контактната група на левицата за преговорите с "Продължаваме промяната".

Радио ВИДИН: Изборите проключиха, българският избирател показа посоката, в която иска да се движи държавата. Сега накъде?

- В тази посока! Предстоят преговорите между партиите, които ще влязат в коалиция в следващото управление. Тъй като се готвим за тези преговори, задълбочено прочетох предизборните им платформи, ние имаме в значителна степен съвпадение, така че се надявам наистина да вървим в една обща и правилна посока за развитието на страната.

Вие сте част от контактната група на БСП за преговори с "Продължаваме промяната", какво ще отстоявате?

- Ще отстояваме нашите обещания пред хората. Акцентите ни ще бъдат върху социална политика, която е необходима, защото има голямо разслоение като социален статус между гражданите в страната. Има мерки, които трябва много спешно да бъдат предприети и мерки, които могат да бъдат за един 4-годишен мандат. Тези, които много спешно трябва да бъдат предприети, са необходими наистина сега- за зимата, така че може би ще разговаряме в тези два плана. Но това са нашите приоритети, разбира се, здравеопазването, социалната сфера, реформа в правосъдната система... Но примерно реформата в правосъдието не може да се случи за един, два или за три месеца. Т.е. ще има два типа мерки- някои спешни, а други- по-дългосрочни.

Съставянето на работещо правителство ли е приоритет пред БСП или решаването на вътрешнопартийните проблеми?

- О, ние сме с вътрешнопартийни проблеми от много време и като че ли никога не са преставали при нас, разбира се, че приоритет е съставянето на работещо правителство. Т.нар. "вътрешна опозиция" може би пък точно това не иска и заради това сега отново твърде гласовито изговаря лъжи и нагнетява напрежение около партията, защото ние сме с реален шанс да се чува нашият глас в тази бъдеща коалиция и в това бъдещо, надявам се работещо, правителство.

Казахте, че част от мерките, които предлагате, са за 4-годишен мандат. Означава ли това, че сте оптимист, че правителство, съставено от тези четири партии, ще бъде достатъчно стабилно, за да изкара пълен мандат?

- Като имам предвид, че тази година премина в непрекъснати избори, смятам, че всички партии, които не успяха да съставят кабинет, бяха наказани от избирателите и смятам, че сега всички ще имат "обеца на ухото" и ще се стараят максимално да изглаждат противоречията помежду си, за да може наистина хоризонтът пред правителството да не е половин година. Защото това, което искаме като реформа в страната, реформа в правосъдната система, в здравеопазването, са тежки реформи, които по никакъв начин не могат да се случат за половин или една година. Мисля си, че ако е достатъчно силна волята и достатъчно искрено намерението, каквото е нашето- на БСП, ако е такова и в останалите партии, кабинетът ще има дълъг хоризонт.

Какви приоритети за развитието на Северозападна България ще отстоявате?

- Ние като партия сме облекчени в това отношение и ние като народни представители, които сме избрани в Северозападния регион, защото още в 44-ото Народно събрание внесохме нарочен проектозакон за "Инвестиционен фонд Северозапад", който да бъде част от държавния бюджет с 500 млн. лева годишно, които да бъдат използвани целево за подпомагане на бизнеса, на младите семейства, на общините в региона, така че ние имаме на какво да стъпим. Няма да отстъпим от това си намерение, защото аз съм убедена, че ако в Северозападния регион не се предприемат много спешно мерки, а те са достатъчно закъснели вече, и ги оставим за след 2,3 или 4 години, тогава вече няма да има смисъл от такива мерки, защото поне 1/3 от територията на региона ще е напълно обезлюдена.

Подобни намерения споделят и народните представители от останалите политически сили в Северозапада. Може ли да се създаде лоби от 15-20 народни представители, които поне в това отношение да са единни и да загъбрят политическите си пристрастия?

- Аз лично ще работя за това, въпреки че имам лош спомен от 44-ото Народно събрание, когато народните представители от ГЕРБ не ни подкрепиха в този проектозакон. Сега силно се надявам народните представители от повечето политически партии в региона да погледнат отговорно на нещата и да ни подкрепят. Даже да внесат някакви свои приоритети в този проектозакон, някакви свои виждания, но наистина ние да сме лоби на Северозападния регион в парламента. Аз ще работя за това.

Какви са най-належащите проблеми, според Вас, които трябва да реши веднага 47-ото Народно събрание?

- Проблемите със задаващата се криза, с високите цени, което наистина има нужда от работещ парламент, за да се случи или с намалявен на ДДС за някои стоки, или чрез конкретни помощи, които да стигнат до всяко от т.нар. енергийно бедни домакинства заради високите цени на енергоносителите. Това са най-спешните - цените и оцеляването на хората през зимата.

Повече- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47