Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предизвикателството "онлайн обучение" за децата със специални потребности

Снимка: Катрин Каменова



В условия на пандемия системата на образованието се изправи пред огромно предизвикателство- дистанционно обучение със средствата на информационните и комуникационните технологии. С това предизвикателство трябва да се справят и специалистите, които предоставят подкрепа за личностно развитие на децата със специални образователни потребности.

Регионалният център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование в град Видин работи с над 200 деца, разпределени в различни училища и детски градини. Немалка част от тези деца и в момента учат онлайн. При този тип обучение обаче всичко се случва доста по-трудно, каза за радио Видин логопедът към РЦПППО-Видин, Ана-Мария Ангелова.

"Липсва тази връзка, този контакт с детето. Ако детето е със специални образователни потребности, без помощта на родител, ние няма как да осъществим тази дейност. Ние разчитаме изцяло и само на помощта на родителите. В началото сме имали родители, които не бяха толкова подготвени, толкова технически ограмотени. Имало е трудности, не мога да кажа, че е нямало." 

По инициатива на Уницеф и съвместно с РЦПППО-София, преди две години е създадена и образователната платформа "Подкрепи ме". В тази платформа всеки един специалист, работещ с деца със специални образователни потребности, без значение дали е ресурсен учител, логопед, психолог или масов учител в училище, може да се снабди с помощни материали, които да му помагат в работата. Катрин Каменова е не само ресурсен учител към РЦПППО-Видин, но и координатор на платформата за видинска област. Тази година тя не провежда обучения онлайн, но има голям опит от миналата година, когато се е изправяла неведнъж с предизвикателствата на дистанционното обучение.

"Миналата година съм работила в електронна среда дори с децата от детските градини, защото те също бяха затворени. С доста усилие с колегите от екипа бяхме включили сто процента от групата с която аз работя, а аз работя с 12 до 15 деца. Бяхме включили дори деца с тежки диагнози, като давахме съвети на родители и родителите също изявяваха голямо желание да получават тези съвети. Ние, в нашата работа, имаме деца и ученици, до които не може да достигнем по електронен път, просто защото бедността е много голяма и тези деца, за съжаление, нямат възможност дори и един телефон да имат. Но такива деца ние продължаваме да ги обхващаме, ние не сме ги изоставили. Изпращат им се по пощата или наши колеги им карат с кола на хартиен носител задачите, но това смятам, че е основната трудност" - каза Катрин Каменова.

Когато стане дума за работа с деца със специални потребности, всеки е наясно, че всяка стъпка е напредък. Без жив контакт обучението онлайн е наистина голямо предизвикателство за малчугните, особено за тези, които са със сериозни заболявания. Липсата на този контакт не само спира работния процес, но и го връща много стъпки назад. В положението, в което се намираме, може би най-редовният въпрос, който всеки си задава, е кое е по-важно? Децата да бъдат отлични ученици или да имат отлично детство? На този въпрос обаче, вероятно всеки би отговорил по различен начин.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Март- горещ и с нови рекорди

Изминалият месец март беше с най- висока средна температура в глобален аспект, със стойности, които досега не са измервани в метеорологичната инструментална история на човечеството. По-важното е, че това е десетият пореден месец, в който се отбелязва най- високата глобална температура. Това означава, че почти една година имаме най- топлите..

публикувано на 18.04.24 в 15:58
Виктория Гузелска, инспектор по защита на населението към сектор

Как работи националната система за ранно предупреждение при бедствия и кризи?

Никой не е застрахован срещу това да се сблъска с природно бедствие или друг вид кризисна ситуация. Новини за подобни инциденти заливат световния медиен поток. В последните години и на много места в България природата показа своята мощ. Според данните на националната статистика за 2022 година, над 14 600 са възникналите в страната бедствия, аварии,..

публикувано на 18.04.24 в 14:30

Майстори на баницата отново се събират в Крушовица

Фестивал на баницата организират за поредна година в Крушовица, община Мизия. Четвъртото издание на проявата "Да завием баница" ще се проведе на 20 април, събота, на площад "Проф. д-р Иван Митев" в селото. Майстори на кулинарното изкушение от цялата страна ще могат да демонстрират своите умения в четири категории за най-добра баница - солена,..

публикувано на 18.04.24 в 14:00

За и против проверката на уменията на по-възрастните шофьори

Трябва ли да се проверяват уменията на по-възрастните шофьори? Този въпрос бе поставен в Европейската комисия с приемането на правила за обучение на водачите. Според тях не се предвижда да има проверка на уменията на шофьорите, навършили 70-годишна възраст, но всяка страна има право сама да реши дали да въведе такова изискване. Според автоинструктора..

публикувано на 18.04.24 в 13:00

Домашният зоопарк на Ана Милославова

Възможно ли е съвместното съжителство с куче, котка, змия, брадат гушер "агама" и игуана? За Ана Милославова това не е проблем. Тя е от Видин, в момента живее във Варна, където има студио за татуировки. Именно там е искала да гледа влечугите, но по стечение на обстоятелствата са в дома й и според нея се разбират без проблем. Признава, че..

обновено на 18.04.24 в 12:20

Предстои деветото издание на Фестивала на Чипровския килим

За девети път Община Чипровци организира превърналия се в традиция Фестивал на Чипровския килим. Тазгодишното издание ще се проведе от 26-и до 29 април , а събитията в рамките на фестивалната програма   ще бъдат на площад "Чипровско въстание" и в Историческия музей в града. Това обясни кметът на община Чипровци Пламен Петков : "Тази година..

публикувано на 18.04.24 в 12:00

В "Музикална зона" на 18 април 2024 слушаме басиста Бърнард Едуардс

За повечето от вас може би е познат като съосновател, басист и продуцент на диско-фънк групата " Chic " . Той е сред създателите на най-големите и хитове. С нея записва десет албума, а след разпада и издава единствения си самостоятелен албум " Glad to Be Here " през 1983 г. Участва в множество колаборации, продуцира песни на редица поп..

публикувано на 18.04.24 в 09:00