Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ползотворен сезон за археолозите във Врачанско

Георги Ганецовски - археолог и директор на Регионален исторически музей - Враца
Снимка: Община Мездра

С нови открития археолозите от врачанския музей ще запълнят празнини в историческото познание за Северозапада. Археологическите проучвания тази година започнаха в началото на април и завършиха в края на ноември. Спасителни разкопки се проведоха по трасето на пътя Мездра-Ботевград, редовни - в ранно-неолитния обект и обреден център край село Оходен, в местността "Градище" и в крепостта "Калето" в Мездра. Някои от най-интересните разкрития са от спасителните разкопки, обясни директорът на Регионален исторически музей Враца Георги Ганецовски:

"В обекта при Лютидол се откриха неизвестен вид погребения, случили се през периода 4-5 век. Говорим за време, когато официално в римската империя християнството е прието като задължителна религия, безалтернативна. Оказа се, че специално в този регион живеят местни анклави, които продължават да си практикуват техните езически обреди, обичаи. Тук визирам погребенията. Става въпрос за погребения в специално оформени каменни клетки, чрез трупоизгаряне, съответно с много богат инвентар, който тепърва се обработва и обобщава, и тепърва ще ни дава интересни резултати." 

Вторият обект, който археолозите проучват по трасето на новия път, е в землището на село Дърманци. Там са установени няколко периода на обитаване от времето на ранния неолит до късното средновековие, като последният се оказва най- интересен, обясни археологът:

"Тук попаднахме на няколко каменни структури, с малка площ, които могат да поберат до двама човека. В момента ги интерпретираме като вид убежища. За момента, тъй като в една от тях, бяха открити два скелета на погребани по християнски начин човешки индивиди, интересното е, че имаме погребения, които не са в некропол, това е абсолютно различно и нестандартно за този период, и след това такъв тип структури - убежища, които маркират някакво бедствие. Така че допускаме, че става въпрос за убежища, свързани с чумата. Звучи ни актуално в днешно време, един вид карантина, които в един момент явно са били напуснати и опожарени, може би пак свързани с разпространението на някакво такова бедствие. Така че - съвсем нова информация за нашия регион, че и в национален мащаб, която ни се явява изключително ценна." 

Тази година завършиха археологическите проучвания в крепостта "Калето" в Мездра. Находките от нея са над 200. Най-интересните находки от целия археологически сезон ще бъдат показани в традиционната изложба "Нови постъпления във фонда на врачанския музей", която ще бъде открита през пролетта на следващата година.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50
Боряна Миткова

Видинчанка ще представи България на конкурса "Мисис Свят"

Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...

публикувано на 04.02.25 в 17:05
Ясмина Витанова и Симона Георгиева бяха отличени на училищен турнир.

Видински ученици разработват бизнес идеи

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ .  На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..

публикувано на 04.02.25 в 15:00

Алманах "Под лъчите на слънцето" отново набира произведения

Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца.  Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му  Глория Костадинова -..

публикувано на 04.02.25 в 14:00

Излезе от печат втората книга на видинска авторка

Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....

публикувано на 04.02.25 в 13:00