Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Студентски празник със "зелен сертификат"- ще празнуват ли младите хора?

Снимка: Архив

Отново е 8-ми декември и отново страната ни е в извънредна епидемична обстановка. Тази ситуация поставя младите хора пред сериозни изпитания в деня на студентския празник. Каква е историята на този ден? Празникът възниква през 1902 г. като патронен празник на Софийския университет. Първоначално се е празнувал на 25 ноември- денят на свети Климент Охридски, един от Светите Седмочисленици и патрон на Софийския университет, който традиционно се счита за покровител на българското висше образование. На 31 март 1916 г. българската администрация преминава към Григорианския календар. Понеже Българската православна църква продължава да използва Юлианския календар (до 1968 г.), датата на празника се измества с 13 дни напред и се чества на 8 декември. Така с годините най-старото и престижно висше учебно заведение в България създава и утвърждава 8 декември като символна дата на университетската празничност. Ще празнуват ли днес всички бивши, настоящи и бъдещи студенти? Заради изискването за зелени сертификати тази година много от студените не планират да празнуват в заведения и хотели. Много от тях се притесняват да посещават и къщи за гости, защото може да има проверка за сертификати, а повечето от младежите нямат такива. Росен Петков е едно от младите попълнения в екипа на радио Видин. Той е част от звеното "Ефирна реализация" и същевременно е студент по тонрежисура в Софийския университет "Св. Климент Охридски". За днешния студентски празник той и неговите приятели са  предвидили скромно тържество в къща за гости.

"С едни приятели сме се разбрали да отидем тази година на вила, частна вила, която сме си резервирали за 8-ми декември. Досегашните празници- първата година се получи така, че през 2019-та нямаше още COVID-19 и всичко си беше нормално, бях си в София и с колеги бяхме на дискотека. Когато обаче се появи COVID-19 през 2021-та се наложи да си го празнувам вкъщи. Настроението, според мен го правят хората и компанията."- сподели Росен Петков.

Габриела Ничева от Видин е студент втора година в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Тя няма особени очаквания от днешния студентски празник:

"Като студент втора година, в тези условия на пандемия все още не можах да се докосна до истинския студентски живот в целостта му и може би затова не съм толкова развълнувана от предстоящия празник ... Според мен настроението зависи от компанията и от хората. Знам, че много хора с нетърпение очакват да се съберат заедно и да отпразнуват студентството, но според мен няма значение къде и как празнуваш, стига времето да е прекарано пълноценно. По- скоро моите колеги, които са първа или втора година студенти няма да имат възможност да се докоснат до това преживяване, тъй като все още не са се сближили достатъчно."- обясни Габриела Ничева.

Още един млад човек от Северозапада не отдава особено голямо значение на студентския празник. Михаела Войденова от Видин е студент в Американския университет в Благоевград. 

"На мен специално ми е доста напрегнато по това време на годината, защото моят университет свършва на 15 декември и точно тогава ми съвпада с изпити, проекти, но това е още едно оправдание да се сетим за добрата българска мисъл "полят изпит- взет изпит". Това, което знам от моите приятели е, че никак не е трудно да си намерят място или начин, по който да го отбележат. Аз лично с още 6-има приятели тръгваме за Банско, където ще прекараме 4 дни."

Част от студентите ще се насочат днес към ски пистите, където няма изискване за представяне на зелен сертификат. При хубаво време може и празникът да се пренесе на пистата, разкриха студенти, а след това да търсят място за продължение на купона. Георги Данаилов от Видин е сезонен работник и работи в заведение в курорта Банско. Попитахме го има ли вече резервации и очакват ли студенти за днешния празник.

"За момента подготовката за сезона върви доста усилено, навсякъде се отварят обекти, разчиства се, приготвя се и се очаква да има движение. По заведенията има доста резервации. Не мисля, че "зелените сертификати" ще са чак такъв проблем. Те ще бъдат изисквани и за работници и за клиенти на заведенията."

Потърсихме локация в БГ Северозапад за днешния празник. Предложенията в интернет са както за самостоятелни къщи в селски райони, така и за бунгала или вили в зимните ни курорти. "Осми декември в Тетевен"- попаднахме на такава публикация в интернет и потърсихме за контакт туроператорската агенция, предлагаща услугата в местен хотел. Разговаряме със Сашо Севов, управител на туристическата агенция.

"Не бих казал, че сезонът тръгва кой знае колко добре, което е нормално на фона на пандемията. Студентите много често обичат да образуват големи групи и директно да договарят мястото, където биха празнували. През сайта ни се резервират по- скоро индивидуални туристи и по- рядко за големи групи. честно казано предпочитанията от студентите са в Южна България. В Северна България имаме много малко хотели, с които работим, а за днешния студентски празник резервациите са много малко."- поясни Сашо Севов.

Около 300 лева излиза трапезата за студентския празник. В сметката се включват алкохол, мезета и храна. Някои разчитат и на роднини, които правят домашна ракия и вино за настроение, както и туршия, и кисело зеле за мезе. Обикновено при домашни събирания няколко човека от компанията пазаруват, а след това сметката се разделя поравно между всички, разказват студентите, а често родителите също се включват с приготвяне на някакво ястие. На финал- нека чуем един студент, който се обучава във видинския филиал на Русенския университет "Ангел Кънчев". Соня Валериева разговаря с Валентина Витанова, студент първа година в учебното заведение.

"Зная, че първото висше учебно заведение в България е Софийския университет. През годините датата се измества на 8-ми декември и така става традиционен студентски празник. Аз лично няма да празнувам, защото поради обстановката учим онлайн и в общи линии с колегите ми сме се виждали веднъж- два пъти на камера и не се познаваме дори. Това онлайн обучение е пречка ... Аз не мисля, че "зеленият сертификат" е пречка. Който е решил да празнува, той ще празнува."- каза Валентина Витанова.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45