Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антим I - държавникът преди да има Държава

Автор:
Снимка: Архив


В "Памет нашенска" по Радио Видин отделяме заслужено място на Екзарх Антим I. Поводът- на 1 декември 2021 г., се навършиха 133 години от кончината на Първият Български екзарх и Видински митрополит Антим I. 

В 1868 г. е определен от Патриаршията за Видински митрополит, но скоро отхвърля зависимостта от Фенер, за да се влее в първите редици на радетелите за възстановяване на българската църковна независимост. След учредяването на Българската екзархия, през 1871 г. е един от участниците в Първия български църковно-народен събор, а на 16 февруари 1872 г., след оттеглянето на Иларион Ловчански, е избран за пръв Български екзарх. Повече за живота и делото на екзарх Антим I разказа Негово Високо Преосвещенство Видински Митрополит Даниил:


"Екзарх Антим I, Атанас Чалъков, е роден през 1816 година в Татърлъ - Лозенградско, Османската империя, още не е имало самостоятелна българска държава. Екзарх Антим I е един от великите синове на българския народ, бележит йерарх на родната ни църква, първойерарх като пръв български екзарх на новоучредената българска Екзархия. Както историците го наричат "първият държавник, или държавникът, преди още да имаме държава", тъй като като предстоятел на родната ни църква, като екзарх, той е и официален представител на нашия народ пред официалните турски власти по онова време. Служение, което той изпълнява с пълното съзнание за дълг, отговорност, родолюбие - добродетели, които той е възпитал в своя живот от най-ранна възраст. Защото той отрано вижда призванието си да отдаде сили, живот, служба на Бога, на Църквата и на народа си. Защото на 21 година приема монашески постриг в Хилендарския манастир на Света гора. Това ще рече, че в своя ранен житейски път, той вече е поел посоката на своя живот и е видял тази посока, видял е смисъла на своя живот в службата, преди всичко на Бога и неговата църква... 

Той е ръкоположен в йеромонашески чин от самия свети Филарет Московски, митрополит на Москва по онова време... Избран е и назначен за видински Митрополит през 1862 година. Когато идва в града, вече настроенията са такива не само във Видин, но в по-голямата част от големите градове в страната, че е необходимо да се предприемат по-решителни действия за обособяване на самостоятелна българска църква. Тук, на местна почва, сблъсквайки се лице в лице с реалността, с този процес на национално събуждане, процес на духовно възрастване и желания да се възвърне достойнството на българската църква такова каквото е било - при падането на България под турско робство сме били самостоятелна църква - Патриаршия. Виждайки реалностите, виждайки че е необходимо да се подпомогне този народен подем, който е - той решава да се присъедини към движението, към тези йерарси, към народа, който желае обособяването на самостоятелна българска църква. След като е учредена Българската Екзархия и след избирането най-напред на Митрополит Иларион Търновски и от неговото оттегляне изборът пада върху видинският митрополит Антим, който е избран и за български екзарх и той застава начело на българската екзархия. Сега през 16 февруари идната година се навършват 150 години от избора му за Първи български екзарх".


Първият основен камък за строежа на видинската катедрала "Св. Димитър" е положен от Екзарх Антим I, той отделя не малко средства за построяването ѝ. Дарява средства за построяването на Гимназия в града - така нареченото зелено училище, сградата, в която доскоро се помещаваше Математическата гимназия. Участвал е в съставянето на първата конституция на държавата ни и винаги е проявявал благотворителност.


Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05