Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Зелена светлина за новата селскостопанска политика на ЕС

Снимка: Архив: Радио ВИДИН

Европейският парламент даде "зелена светлина" праз ноември на новата Обща селскостопанска политика (ОСП) на Европейския съюз. Реформата ще влезе в сила през 2023 г.  Новата политика укрепва биологичното разнообразие и се придържа към законодателството и ангажиментите на ЕС в областта на околната среда и климата. Държавите членки ще бъдат задължени да гарантират, че най-малко 35% от бюджета за развитие на селските райони и най-малко 25 на сто от преките плащания са насочени към мерки в областта на околната среда и климата. Най-малко 10% от преките плащания ще се използват за подпомагане на малките и средните земеделски стопанства и най-малко 3% от бюджета на ОСП ще бъдат предоставяни на млади земеделски стопани.


Евродепутатите настояха да има кризисен резерв с годишен бюджет от 450 млн. евро. Той трябва да бъде постоянно на разположение на земеделските стопани и да ги подпомага при нестабилност на цените или на пазара. С Общата селскостопанска политика ще има също по-голяма прозрачност и по-добро спазване на трудовото законодателство. При гласуването на реформата в Европейския парламент докладчикът за обща организация на пазара Ерик Андрийо заяви:


"За първи път от повече от 30 години насам, благодарение на общата организация на пазара, което е част от реформата на ОСП, одобрените днес реформи ще означават повече регулиране на пазара, отколкото дерегулиране. Можем да се гордеем с извървения път, защото постигнатият напредък е важен за земеделските стопани, за сектора и за потребителите. Общата организация на пазара със сигурност е първата стъпка в правилната посока."


Новата Обща селскостопанска политика, освен по-екологосъобразна, трябва да бъде и гарант за икономическата и социална устойчивост на земеделските стопани и селските райони, отбеляза  българският евродепутат от групата на Европейската народна партия Асим Адемов:


"След почти година интензивни преговори, днес гласуваме окончателно одобрения пакет по ОСП, за да може да влезе в сила от първи януари 2023 година. Фермерите са в основата на ОСП и трябва да бъдат справедливо възнаградени за труда си. Затова бих искал да благодаря на докладчика и на неговия екип, че успя да запази интересите на земеделските стопани в центъра на новата политика. Въвеждането на задължителното преразпределително плащане в полза на малките и семейните земеделски стопанства, както и допълнителната подкрепа за младите фермери, са необходима инвестиция в бъдещето на сектора. Изключително се радвам, че успяхме да защитим приложението на преходната национална помощ с нова референтна година и на обвързаната подкрепа-два изключително важни инструмента, които частично компенсират по-ниските нива на подпомагане на държави като България и имат важен социален ефект в селските райони."


Комисията ще преценява дали националните стратегически планове по ОСП са в съответствие с тези ангажименти. Земеделските стопани обаче са тези, които трябва да прилагат практиките, щадящи климата и околната среда. Според Жечко Андрейнски, председател на Видинския съюз на зърнопроизводителите, има опасност новите мерки да доведат до намаляване на доходите на земеделските производители у нас, а от там и обема на общото производство:

  

"Основният проблем, който се поставя през следващия програмен период е свързан с така наречената "зелена сделка" или задължително преминаване към 25% от производствената площ на страната към биологично производство. Другото нещо, което е от съществено значение, е  промяна на начина на финансиране на обработваемата земя. Въвеждат се горни прагове с прогресивно намаляващи ставки, които са свързани с размера на обработваемата земя и третото нещо, което е основно според мен, това е въвеждане до 10% от общата субсидия за  преразпределителното плащане. Съществен дял ще заемат както финансирането за младите земеделски производители, така и за развитие на животновъдството. Трябва да се има предвид, че във връзка с изпълнение на плана за зелената сделка през следващите години освен достигане на 25% биологично производство, използването на торове и препаратите за растителна защита съществено ще намалее. Всичко това ще доведе според мен до значително намаляване доходите на земеделските производители и до намаляване обема на общото производство, което е свързано пък с осигуряване на достатъчно храна за населението. За мен това е проблем, който тепърва ще видим как ще бъде решаван."


Ключов момент в новата политика е въвеждането на стратегически планове на ниво държави членки, които позволяват на националните правителства да приспособят разпоредбите на ОСП към нуждите на своите земеделски общности.


До 1 януари 2022 г. държавите членки трябва да представят своите проекти на стратегически планове, след което Комисията ще започне да ги оценява и да дава обратна връзка.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Всяко благо е от Бога – нека се научим да го ценим

Шестата Неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Господ Иисус Христос винаги снизхожда към немощите на човеците, независимо кои са, какви са и дори от каква вяра са. "И като видя Иисус вярата им, каза на разслабения: Дерзай, чедо, прощават ти се греховете!" /Мат: 9-2/ В днешното евангелско..

публикувано на 04.08.24 в 08:00

Кой се крие зад „Този чаровен мъж“

Екипът на вестник „По-странни времена“ , с който се запознахме миналата седмица, отново е тук, с някои нови членове, готов да се справи веднъж завинаги с нов проблем – вампири, които не би трябвало да съществуват. Поне така твърдят всички запознати, в това число и старият Когс – човек, прокълнат да казва само истината. Е, тези явно не знаят, че не..

публикувано на 02.08.24 в 16:00

Деца-доброволци във видинската библиотека

От началото на лятната ваканция видинските библиотекари имат помощници. Деца-доброволци по няколко часа на ден помагат в "Детския отдел" на  Регионална библиотека "Михалаки Георгиев".  Първоначалната идея е децата да помагат на трудно подвижни хора да стигнат до отдела, заради липсата на асансьор в сградата, както и да пазят багажа..

публикувано на 02.08.24 в 15:14

Галина Георгиева от Видин и нейните разностранни интереси

В "Хоби, професия" днес ви срещам с една много дейна и широко скроена дама- видинчанката Галина Георгиева. Тя е на 75 години, спомня си за многото културни дейности, в които тя се включва от малка, продължава и като голяма, а днес се опитва да не пропуска нито едно културно събитие във Видин.  От дете има интерес към много неща - пеене:..

публикувано на 02.08.24 в 15:00

В Ослен Криводол се подготвят за фестивала "Ослен Фест - селски Ренесанс"

Село Ослен Криводол се подготвя за  третия фестивал "Ослен Фест - селски Ренесанс". В четирите дни от 22 до 25 август организаторите предвиждат множество дейности и събития, насочени към съживяване на българското село като специално внимание се  на доброволчеството. Фестивалът е добър повод за среща със съмишленици и приятели, като програмата има..

публикувано на 02.08.24 в 14:10

С "Тоска" се открива деветото издание на "Опера на върховете" в Белоградчик

За девета поредна година Белоградчишките скали ще се превърнат в оперна сцена и ще посрещнат световно известни артисти. Седем постановки ще бъдат представени на започващия днес фестивал "Опера на върховете - Белоградчишки скали", каза директорът на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов.   "Започваме с огромна увереност и благодарност за..

публикувано на 02.08.24 в 11:15

Експерт: Цената на пшеницата ще върви надолу

Колко зърно са добили българските земеделци, какво е качеството му и каква е пазарната ситуация, какви са прогнозните цени на пролетните култури- в " Земята, която ни храни " отговор на тези въпроси дава Борис Ангелов , представител на Софийската стокова борса в Монтана.  Около 6 милиона тона е добитата пшеница към момента. Средният добив се..

публикувано на 01.08.24 в 18:30