Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лешоядите във "Врачански Балкан" създават поколение шеста година

Снимка: ПП Врачански Балкан

Природен парк "Врачански Балкан" е дом на огромен брой птици, като в последните години се полагат усилия за завръщане на белоглавия лешояд, изчезнал преди време от района. Над 60 птици вече шеста година създават поколение, каза директорът на Дирекцията на природен парк "Врачански Балкан" Николай Ненчев:

"Тази година имахме 15 излюпени. Миналата година имахме 13. И те се разселиха вече и в скалите на централната стена, вървят в посока на Искърското дефиле. Оценен е проектът като най-успешният проект в Югоизточна Европа. 15 години работим. В момента продължаваме и го преливаме проекта в един друг проект. Внесохме, първия път 9, вторият път 10, внесохме черни лешояди. Това са картали. Те също са се срещали в България до 50-е години на територията на парка."

До село Долно Озирово има волиерата, където лешоядите се адаптират преди да бъдат пуснати в природата. Изхранва ги Дирекцията на природен парк "Врачански Балкан", на изградена за целта площадка. Ежегодно са необходими около 60 тона храна /мърша/ и около 2 тона вода. Екипът разполага със специално разрешение за подвижен екарисаж, обяснява Николай Ненчев:

"Ако ние не вземаме тази мърша от стопаните, те са длъжни да извикат екарисаж. Между 300 и 400 лева на тон, даже сега цената е по-висока, говоря с данни отпреди 2 години, струва вземането от екарисаж. Значи, тези птици ни извършват екосистемна услуга за 24 хиляди лева, а ние ги храним срещу 12. От екосистемна гледна точка те са ни на печалба, т.е. спестяват ни едни пари. Храната я получаваме от една специално изградена мрежа, която пак е в контекста на местните ползи. И стопаните са изключително благодарни."

За черния лешояд е предвидено изграждане на площадка за подхранване на една от гламите в община Чупрене. В момента паркът работи по още един проект, свързан с лешоядите и в изпълнение на плана за действие за вида. За черният лешояд има разработен 10-годишен план за действие, в който са разписани конкретни мерки с конкретни пари. Една от мерките е осигуряване на естествена храна за тези птици и затова на територията на село Главаци в община Криводол ще бъдат разселени елени лопатари. Те са непретенциозни към храната и се смята, че отпадът от животните, които се намират на около 3 километра по въздушна линия от волиерата в Долно Озирово, ще бъде естествена храна за лешоядните птици.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15