Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Прекратиха правомощията на кмета на Община Борован

Снимка: Община Борован

Извънредни избори ще има в община Борован, след като на свое заседание днес Общинската избирателна комисия прекрати правомощията на кмета Десислава Тодорова. За решението са гласували 10 от присъстващите 13 членове, а трима са били против. Отстраняването е заради доказан конфликт на интереси от страна на кмета на Борован, която през първия си мандат е отдала над 1000 декара общинска земя на мъж, с който живее на семейни начала и с когото имат общо дете. След като конфликтът на интереси бе доказан от съда, ОИК- Борован заседава, но липсата на кворум остави Тодорова временно на поста й. Последва реакция на Окръжната прокуратура във Враца, като от държавното обвинение са изготвили предложение на основание чл. 100, във връзка с чл.99 от АПК, което предложение бе изпратено до ОИК- Борован. С него е комисията е била задължена да възобнови производството и да се отмени решение № 145 от 7.10.2021 г., а именно, че не е налице необходимото мнозинство и да се приеме решение по чл. 42, ал. 1 т. 11 от ЗМСМА- текст, според който пълномощията на кметовете се прекратяват предсрочно при влизане в сила на акт, чрез който е установен конфликт на интереси.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Тържествено честват 3 март в Лом

Тържествено честване на 147 години от края на Руско-турската война 1877-1878 г. и Освобождението на България ще се проведе в Лом.  Празничната програма включва изпълнения на читалищни танцови фолклорни състави, вокални групи и хоротека.  Събитието ще се състои на 3 март, понеделник, от 10,30 часа пред паметника на Дядо Цеко Петков-Войводата,..

публикувано на 02.03.25 в 15:11

С празнично шествие във Враца отбелязват 3 март

Враца ще отбележи освобождението на България от турско робство с празнично шествие, съобщиха организаторите от Община Враца. Събитието е насрочено за понеделник, 3 март, когато се навършват 147 г. от подписването на Сан-стефанския мирен договор. Начело на празничното шествие ще е националния флаг. Знамето ще бъде носено от десетки жители на град. На 3..

публикувано на 02.03.25 в 12:49

Искаме и даваме прошка на Сирни Заговезни

Българската православна църква отбелязва деня на Неделя Сиропустна.  Сирни Заговезни е винаги в неделя - седем седмици преди Великден и една седмица след Месни заговезни.  Празникът поставя началото на най-продължителния пост през годината до Великден.  Денят е известен още и като "Неделя на Всеопрощението" или "Прошка".  На Сирни..

публикувано на 02.03.25 в 07:35

Продължава подмяната на старите отоплителни уреди във Враца

В началото на април ще започне вторият прием на заявления за подмяна на стари отоплителни уреди на твърдо гориво. Дейностите са част от проект на местната администрация „Зелена Враца – мисията е възможна", финансиран с близо 24 000 000 лв. по Програма „Околна среда" 2021-2027 г., съобщиха от общинската управа на Враца.  Заместник-кметът инж. Цветан..

публикувано на 02.03.25 в 07:26

Историческият музей в Лом е домакин на фотоизложба за паметника на Шипка

Пътуващата фотодокументална изложба „Строителите на Паметника на свободата” гостува на историческия музей в Лом. Експозицията е подредена в една от залите на културната институция и показва 27 табла със снимки и факсимилета на документи и кореспонденция, разказващи историята на строежа на монумента на връх Шипка. Директорът на музея Даниела..

публикувано на 02.03.25 в 07:24

Огромна мартеница украси скалите над село Гара Лакатник.

За поредна година огромна мартеница украси скалите срещу село Гара Лакатник.  Тя беше спусната от алпинисти от Лакатник.  Инициатори на събитието са Народно читалище "Искърски пролом - 1934 ", Туристическо дружество " Репей " , Учителско настоятелство - Основно училище "Христо Ботев " , Кметство Лакатник  и Детска градина "Мики Маус "...

публикувано на 01.03.25 в 16:36

Протест блокира за кратко два пътни участъка във Видинско

Граждански протест спря за минути движението по международния път Е - 79 на кръстовището към Видин, Белоградчик и Ружинци, както и на пътя Монтана-Видин край село Тополовец.  Действията са в рамките на национален протест срещу разполагането на ветрогенератори и фотоволтаици в земеделски земи. Като организатори в социалната мрежа са обявени земеделски..

публикувано на 01.03.25 в 11:50