Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученици от Монтана показаха знания в национален конкурс

Децата изработиха колажи по темата „България и Китай- древни и уникални цивилизации"

8
Илия Илиев и учениците от 6 б клас с получените сертификати за участие
Снимка: Илия Илиев Личен архив
Шестокласници в СУ „Никола Йонков Вапцаров“ - Монтана получиха  от Институт „Конфуций“ сертификати от XI Национален конкурс „България и Китай - древни и уникални цивилизации“.

Към участие ги насочва техният преподавател по география и икономика. Конкурсът е свързан с учебния материал за Китай, който изучават в момента. Децата подготвят колажи, като правят паралели между културата на двете страни, казва Илия Илиев, преподавател по география:


"Учениците изработиха колажи, в които да покажат защо са древни цивилизациите на България и Китай. Според някои изследователи имат обща родина двата народа. За прародината на българите има различни хипотези- една от тях е степите на Азия, Памир, планината Тяншан, учениците са имали тази информация в часовете по история...Става въпрос за силно развити и уникални древни цивилизации..."



Българската и китайската цивилизации са наистина уникални и древни. Доказателство за това са археологическите находки, открити в България, във Варна и в Китай.


"Това е Варненският халколит, един от най-старите халколити. В него е открито най-старото обработено злато. Направена е връзка между Варненския халколит  и теракотената армия на Китай... Това доказва, че майсторите са разполагали със знания да изработват тези паметници на културата... Учениците бяха впечатлени от българската керамика и китайския порцелан, в основата им е откриването на грънчарското колело. Учениците направиха паралел колко са различни и колко са еднакви в своя начин на производство."


Повече може да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34

TapOut - тренировка, подходяща за всеки

TapOut тренировката е подходяща за всеки човек. Тя тонизира и зарежда, създава настроение и подпомага добрия сън. Това обясни любител треньорът Иван Иванов , който води занимания по TapOut в студио "Силвана в страната на спорта" във Видин .  По професия той е програмист, но противно на общоприетото схващане, заседналият начин на живот не е типичен..

публикувано на 12.07.24 в 13:00

Как да използваме правилно климатиците през лятото

Охлаждането с климатик в горещите летни месеци може да се каже, че един от малкото начини да се спасим от високите температури. На работното място, вкъщи, дори и на път в колата климатикът не е просто екстра, а необходимост, без която трудно може да си представим ежедневието. Като повечето електрически уреди, така и климатикът обаче трябва да се..

публикувано на 11.07.24 в 15:50
Коне без стопанин в парк

Безстопанствени коне обикалят във Видин - крие ли това опасност за жителите

Защо коне се разхождат свободно, без стопанин, в парк "Владикина Бахча" във Видин, а понякога излизат и на булеварда и околните улици?!  Случката е отпреди няколко дни и намери широк отзвук и в социалните мрежи. В парка има детски площадки, заведение, има място за разхождане на кучета, затова и попитахме хората как приемат присъствието на животните на..

публикувано на 11.07.24 в 15:48