Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомени за духовата музика на село Моравица

Духовата музика в село Моравица е създадена между 1910-1915 г. от тримата братя Коцо, Коно и Цветко Пейови - флигорнисти и тъпанджия, братята Коно - кларинет и Стамен Гергови - тъпан, Цветко Ганов - кларинет. Моравешката музика е била гордост за селото и с не по-малка слава от музиките на селата Вировско и Върбешница. Всички музиканти били самоуки. Репетициите правели по къщите, където разучавали новите песни и хора́. Повечето от песните били местни. Баба Цонка Гергова Динкова оставя над сто песни, които се пеели само в с. Моравица, пише библиотекарят Янка Николова.

Когато някое момче проявявало желание, старите музиканти започвали да го обучават. Около 1960 г. те станали толкова много, че се разделили на две групи. По празниците излизали всички и се надсвирвали. Едната група в горния край на площада, а другата - в долния. 

Свирили са на всички празници, на сватби, кръщанета, банкети, погребения. Има ли сватба, музиката започва да свири от дома на младоженеца. С шаферите са вземали кръстниците, от там- при булката, а в късния следобед всички сватбари и гости отивали на площада, където продължавала веселбата.

Музиката задължително е присъствала на посрещането на пролетта в местността Килийте, а по-късно и в месността Селището, където се виели кръшни хора́ през целия ден. На 22 май- Ден на село Моравица и събора, идвали много гости, събирали се родовете и музиката веселила всички до късно. На Богородица свирели и в близкия Черепишки манастир.

Остават само хубавите спомени на по-възрастните от онова време, за празниците, за пълния площад с весели хора, за хора́та, които се виели от малки и големи.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буферният паркинг край Видин е факт, неясно остава как се организира движението

Буферен паркинг за тирове е изграден преди подхода към Дунав мост 2, от 15 май вечерта вече работи. Ден по-късно на среща на транспортните фирми от Видинска област притеснени шофьори се поинтересуваха каква собственост е, каква е организацията на движение, могат ли камионите на видински фирми да не престояват на него.  "Никой не може да..

публикувано на 21.05.24 в 17:50

Ученичка от Монтана с първо място за есе

Мая Асенова, ученичка във Финансово-стопанска гимназия "Васил Левски" Монтана спечели първо място за есе в конкурса "Да запазим внезапността".  Конкурсът се организира от Професионална гимназия по икономика и управление „Елиас Канети“ град Русе, разказва Мая Асенова:  "Това, което ме вдъхнови да напиша поредното си есе, е мотивацията,..

публикувано на 21.05.24 в 15:15

В село Горна Бела речка се готвят за Нефестивала "Козе мляко"

За 20-и път в село Горна Бела речка, община Вършец, ще се проведе нефестивалът "Goat Milk" или в превод "Козе мляко" . Събитието ще започне на 24 май и ще продължи до неделя, 26 май.   Фестивална програма е наситена с разнообразни работилници и ателиета за изкуство, музика, танци, кулинария, образование, общуване с природата, здравето, лечебни..

публикувано на 21.05.24 в 14:00

Ученичка от видинската езикова гимназия се класира за световните финали HIPPO

Осмокласничката Весислава Лъчезарова Лазарова от ГПЧЕ “Йордан Радичков“ Видин се класира на световните финали на Международната олимпиада „Английски без граници“ (HIPPO). Тя е една от двете ученички от България в тази възрастова група, които се класираха на световните финали на това състезание, които ще се проведат през септември в град..

публикувано на 21.05.24 в 13:30

Защо не оцеляват дръвчетата във видинския парк

Повече от година и половина 32 дръвчета се опитват да оцелеят в Крайдунавския парк на Видин, в района между Речна гара и Колодрума. Поводът за тяхното насаждане е Националната конференция на българската адвокатура, която се проведе във Видин преди две години. До всяко дръвче е поставена табелка, на която пише от коя адвокатура в страната е..

публикувано на 21.05.24 в 12:00

Дарителски фонд подкрепя местни инициативи в Оряхово

Създаване на читалня на открито в Оряхово, възраждане на народните танци в Остров и оживяване на моменти от Средновековието ще подкрепи Общественият дарителски фонд "Участвам - дарявам - променям" - Оряхово". Трите идеи ще се финансират със средства, изцяло дарени от местни жители – граждани и фирми, обясни Наталия Фенерска, председател на..

публикувано на 21.05.24 в 11:30

Изложба показва автентични носии от цялата страна в Монтана

Народните носии не са само облекло - те са жива връзка с миналото ни, символ на българската традиция и майсторство. Всяка от тях е плод на ръчна изработка, богато украсена с бродерии, тъкани и орнаменти, които отразяват не само регионалните особености, но и жизнения цикъл, обичаите и вярванията на нашите предци. Магията на тези типично български..

публикувано на 21.05.24 в 10:05