Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Русенският университет ще подготвя медицински сестри, акушерки и лекарски асистенти

Обучават здравни кадри за видинската болница

Снимка: Радио ВИДИН


Недостигът на медицински кадри е проблем за цялата страна, но в региони като Видинския той е особено сериозен заради високата средна възраст на работещите в сферата на здравеопазването и липсата на млади попълнения. След среща в Народното събрание вчера стана ясно, че Русенският университет "Ангел Кънчев" ще обучава медицински сестри за видинската болница. За това се договориха ректорът на Русенския университет "Ангел Кънчев" акад. Христо Белоев, административният директор на филиала на университета във Видин Момчил Станков и изпълнителният директор на МБАЛ "Света Петка" във Видин д-р Ивета Найденова. 

През новата академична година ще бъдат приети първите 10 студенти, които ще се обучават в специалността "Здравни грижи", обясни зам. председателят на парламента Росица Кирова, чиято бе инициативата за срещата.

"Като начало това, което може да бъде предложено, е обучение в специалностите "Здравни грижи", което обхваща медицински сестри, акушерки и лекарски асистенти - специалност, която е като фелдшер... Тъй като Русенския университет обучава точно в тези специалности, взехме решение да започнем с едни 10 бройки на студенти от област Видин, които ще бъдат обучавани в Русенския университет. Записването и приема ще става през филиала във Видин... Ще подготвим тристранен договор между  болницата, конкретния студент и университета, по силата на който, освен че ще имат възможност за безплатно обучение и ще получат общежитие и ще им бъдат  осигурени всички условия за обучение в Русе, ще бъде обвързано това обучение с практика във видинската болница. четвъртата година, която изцяло е свързана с практика също ще преминава изцяло във видинската болница... Като клауза може би ще залегне да могат да практикуват три години след това в болницата. като допълнителен стимул ще бъдат предвидени годишни стипендии, за което ще потърсим съдействие и от общините, както и от бизнеса, защото това е инвестиция в здравни грижи за всеки един от областта...  Ще дадем възможност на децата не само да се обучават пи много добри условия, защото има деца, които не постъпват в университети в по-отдалечени места, защото не могат да поемат разноските... Осигуряването на здравни кадри е важно както за видинската болница, така и за всяка една от общините в областта. Общините са акционери във видинската болница и ако ние не сами не си помогнем, няма кой да ни помогне. Има желаещи, трябва да им се помогне и да създадем стимул за тези деца..." 

139 медицински сестри работят във видинската болница. Много от тях са на пенсионна възраст, но остават на работа, за да помогнат на видинското здравеопазване, обясни изпълнителят директор д-р Ивета Найденова. Тя смята, че постигнатата договореност с Русенския университет ще е от полза за лечебното заведение. 

"Мисля, че се постави добро начало на това начинание, в което месеци наред се старахме да постигнем някакъв резултат, с акредитирането на болницата. Разбрахме се още от следващите дни да инициираме среща с директори на учебни заведения във Видин и областта, с кметове, и да се види каква е необходимостта от здравни кадри, да създадем някакъв план, който да се следва и да работим за нашата болница. 100 медицински сестри трябват не само за болницата, а и за цялата област..." 

Подписването на договори с кандидат-студенти, които желаят да се обучават по специалността "Здравни грижи", може да започне още от следващия месец. След като завършат обучението си, младите здравни специалисти ще трябва да останат да практикуват във видинската болница поне три години. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Включиха ли се видинчани в бойкота на магазините

Днес на територията на цялата страна беше организиран бойкот срещу големите хранителни магазини . Неговата цел е най-вече да се даде гласност на проблема, да събуди обществото и да покаже, че гражданите не са безразлични към цените на стоките. А надеждите тук са, правителството да вземе мерки и да подкрепи хората. Организатори са Федерацията на..

публикувано на 13.02.25 в 17:05

Започна националният етап на 54-тия Международен епистоларен конкурс

Започна националният етап на 54-тия Международен епистоларен конкурс за млади хора на Всемирния пощенски съюз, на който са член "Български пощи". През 2025 г. темата е "Представи си, че си океанът. Напиши писмо до някого, като му обясниш защо и как трябва да се грижи за теб." Международният епистоларен конкурс на Всемирния пощенски съюз /ВПС/..

публикувано на 13.02.25 в 16:25

Съботно-неделни разходки на кучетата от приюта обмислят в Козлодуй

От приюта "Верен приятел" в град Козлодуй търсят доброволци, които да се включат в съботно-неделни разходки на кучетата, за които се грижат.  "Доста хора имат домашни любимци и знаят, че една разходка им подарява щастие образно казано или им подарява спокойствие, успокоява ги, социализира ги. Влияе им добре на общото поведение. И..

публикувано на 13.02.25 в 15:41

ОУ "Васил Левски" във Вълчедръм почита своя патрон с конкурс

Национален конкурс за есе, стихотворение и рисунка "Жива памет за Апостола" организира Първо основно училище "Васил Левски" в град Вълчедръм. Инициативата е посветена на 152 години от гибелта на Васил Левски и 147 години от Освобождението на България и се организира съвместно с Общината. Това е деветото издание на проявата, като с годините от областен..

публикувано на 13.02.25 в 14:00

Предложение: Необозначени автомобили да следят за пътни нарушения

Нови мерки срещу пътните нарушения предложиха от МВР. Една от тях предвижда служители с необозначени автомобили да извършват контрол по пътищата. Идеята бе анонсирана от министъра на силовото ведомство Даниел Митов по време на правителствено заседание. За осъществяване на идеята се разработват законодателни предложения, които да дадат възможност..

публикувано на 13.02.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 13 февруари 2025 слушаме двойния албум "Светът на Ханс Цимер – част 2: Ново измерение" 2025

През 2019 г. излиза първа част на колекцията "Светът на Ханс Цимер – Симфонично тържество". Шест години по-късно, на 31 януари 2025 г. идва ред и продължението "Светът на Ханс Цимер – част втора: Ново измерение". Седемнайсет от най-емблематичните филмови композиции на композитора звучат над два часа, предимно под формата на сюити с музика от..

публикувано на 13.02.25 в 09:00

ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва патронния си празник

На 16 февруари ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва своя патронен празник . Това е денят, в който по време на Църковно-народния събор през 1872 г.  великият българин, духовник, патриот и дипломат Антим Първи е избран за  пръв екзарх на самостоятелната Българска екзархия.  Програмата за патронния празник започна още на 6-ти..

публикувано на 12.02.25 в 17:13