Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Плевен започва 19-то Международно изложение-договаряне "Пчеларство"

Българският пчелен мед- полезен и недооценен

Снимка: РАДИО ВИДИН Архив


Дали защото българският мед е сред храните, които заедно с виното съпътстват живота ни, или защото медът е сред естествените природни лекарства, но в народния календар е отреден ден, специално за пчеларите- това е Денят на свети Харалампий, който отбелязваме на 10 февруари. 

Днес в Плевен започва 19-то Международно изложение-"Пчеларство". Една от целите на изложението е популяризирането на пчелните продукти, каза в "Земята, която ни храни" доц. Юлиян Станчев от Консултативния съвет по пчеларство за Северозападния регион:

"Целта на изложението е да се пропагандират пчелните продукти, тъй като у нас консумацията е твърде ниска, спрямо европейските страни, дори и спрямо съседните страни - Гърция и Турция, където повече от 1 кг е средната консумация на един човек за една година, а при нас е не повее от 500 гр. на година, което е твърде малко… Бурканът с мед трябва да бъде постоянно на масата- и сутрин, обед и вечер да си вземаме по една лъжичка, приблизително по 1 грама на тегло телесно... Човек, ако е 80 кг, трябва по 80 грама да взима на ден пчелен мед, което е 3-4 лъжички. И профилактично, защото меда е здраве и храна, както и прашеца и прополиса- препоръчват се от лекари, тъй като имат различни полезни вещества. Прашеца преди няколко години беше обявен за супер храна, защото съдържа много белтъчини и различни ензими, киселини, химични елементи и е много полезен за здравето, както и прополиса, който също се препоръчва всеки ден да се взема във вид на спиртен разтвор по 15 капки тъй като укрепва вътрешните стени, вътрешните тъкани и е полезен в много отношения, той е един естествен антибиотик и така малко хора го употребяват, така че трябва да се взема ежедневно." 

На изложението ще бъдат представени пчелни продукти, инвентар, препарати за защита, предвидена е и среща с представители на земеделското министерство, на която ще бъдат обсъдени основните проблеми в сектора. 

"За пчелите и сектора ще се говори все по-често на фона на изчезването на опрашителите в световен мащаб. Пчеларството и дейността на пчелите са сред основните приоритети в  политиките, свързани със зеления преход, обсъжда се подпомагането на опрашването..." каза още доц. Юлиян Станчев. 

Колкото до капризите на времето, според пчеларя това не обърква биологичния часовник на пчелите. 

"Пчелите прекарват на кълбо, не се плашат особено от студа. По-опасна за тях е влагата... Като цяло състоянието на пчелите е добро. Годината беше добра, пчелите се запасиха за зимата, пчеларите подхранват с твърда храна... Очакваме новия сезон... Голяма часгт от меда ни се изнася, може би една четвърт остава у нас, което е жалко... Трябва да научим хората да употребяват повече мед- необходимо е за здравето... "- апелира доц. Юлиян Станчев. 

А онези от вас, които се интересуват от новостите в пчеларството или искат да се срещнат с производители на истински мед, могат да посетят пчеларското изложение в Плевен. Открива се на 10 и ще продължи до 13 февруари. Ще могат да се видят освен мед, пчелни продукти, козметика, както и всичко необходимо за пълното оборудване на един пчелар. В рамките на форума ще бъдат наградени и най-добрите детски рисунки по темата "Пчеларство". А един от новаторите в сектора ще получи голямата награда "Крило на успеха". 


Зима с пролетно слънце, ниски нощни температури и високи дневни, тук-там валежи от дъжд и сняг- все по-нетипични са зимните месеци. Какви изненади ще поднесе времето през февруари и има ли опасност за есенниците и другите растения- чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00