Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Реставрираха паметника на Васил Воденичарски в Хайредин

Снимка: Радио ВИДИН


Ремонтиран е паметника на Васил Воденичарски в община Хайредин. Дейностите по съхраняване на един от символите на селото са били неотложни, защото внушителният монумент се е рушал. Част от големите мраморни плочи, с които е облепен, са застрашавали здравето на преминаващите жители. Благодарение на реставрацията, паметника на поета-партизанин още дълги години ще е лицето на населеното място, това каза за Радио ВИДИН кметът на общината Тодор Алексиев.


"Плочките мраморните падаха от него, застрашавайки живота на играещите деца около него и на минаващите жители. Но не това ни е било водещата презумпция. Направихме най-вече заради това, че този паметник е част от паметта на нашето село... Голям е паметника, достатъчно голям е, за да ни затрудни финансово. Мисля, че е най-малко 10-тина метра висок, пък и нагоре, 4-5 метра широк. Доста материал и труд ни отне там и доста време като подготовка, но успяхме, справихме се..."


Пролетта предстои паметникът да бъде измит и почистен,  допълни Тодор Алексиев.


"Паметника изглежда много добре и аз съм щастлив, че е в това състояние... Нямахме достатъчно технологично време да го измием. Искахме да вземем една фирма почистваща, която  да го измие и да му създаде малко по-друг вид. Да, разбира се, пролетта ще го свършим и това нещо, за да може да се види в пълния си блясък паметника. Васил Воденичарски той е патрон на училището. Училището си организира там ежегоден празник, свързан с паметника, поднасяна на венци.. Също старите партийци всяка година си го почитат Васил Воденичарски... Ние каквото можем от общината им помагаме..."


Ремонтът на паметника е извършен със собствени средства на община Хайредин, в размер на около 26 000 лв.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

95 години навършва железопътната гара в Зверино

През тази година се навършват 95 години от откриването на гарата в най-голямото мездренскко село Зверино. През 1897 година започва да се строи отсечката на жп линията, която преминава през Зверинското землище. Тази линия е строена от чужденци, повечето от които са италианци. По време на строежа са настъпили известни промени в еднообразния живот на..

публикувано на 04.02.25 в 08:36

Дегенеративните ставни заболявания се подмладяват

Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..

публикувано на 03.02.25 в 17:23

Какви грижи полага Община Видин за дърветата в градската част?

За орязани дървета във видинския квартал "Съединение" сигнализираха преди дни в социалната мрежа Фейсбук живеещи в района. Резитбата се извършва от служители на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство", но според някои видинчани тя е неправилна и твърде нещадяща дърветата. Други пък са доволни, предвид големия брой птици,..

публикувано на 03.02.25 в 17:00
Теди Генова, психолог

Психологът Теди Генова: Токсичните връзки могат да бъдат пагубни, но винаги има изход

В рубриката "Психолог на помощ" , в която поставяме психичното здраве на пиедестал, ще си говорим за взаимоотношенията. Знаете, те са съществена част от човешкия живот, но не всички връзки са здравословни. Ще си говорим за така наречените "токсични връзки" - онези, които причиняват емоционално, психическо или дори физическо страдание,..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

Танцова медитация - отвъд ограниченията

Танцовата медитация е иновативна практика, която се смята, че балансира емоциите и свързва практикуващите я дълбоко с тялото. Няма хореография, предварително заучени стъпки, без значение са възраст и пол, обясни Светлана Димитрова , която е сертифициран водещ на заниманията по танцова йога - отвъд ограниченията в център "Свободата да съм" във..

публикувано на 03.02.25 в 15:29
Доц. д-р Златка Петрова

Доц. д-р Златка Петрова оставя трайна следа в образованието и културата на България

В днешното издание на рубриката "Памет нашенска" ще си припомним за родената в белоградчишкото село Горни Чифлик  доц. д-р Златка Иванова Петрова - български педагог, учен и автор с принос в областта на методиката на преподаване на български език и литература, както и в детската литература. Тя има богата научна, преподавателска и..

публикувано на 03.02.25 в 15:00

Как млади хора от България и чужбина откриват нови възможности в село Върбово

Малките селца често създават усещането за забавен ритъм на живот, но понякога зад тази тишина се крият необикновени инициативи. Например, в едно от тези малки населени места във Видинско млади хора от различни кътчета на света се събират, за да усвоят умения за съвременния свят. Това е село Върбово - едно малко селце, разположено в подножието на..

публикувано на 03.02.25 в 14:00