14 февруари освен ден на любовта и виното е и Международен ден за даряване на книги. Той възниква преди 10 години по идея на едно 6-годишно моме на име Джак, от Минесота, който забелязал, че в календара липсва ден за подаряване на книги и решава да подари на най-близките си приятели, и на семейството по една книга, знаейки че децата в по-бедните квартали имали по-голяма нужда от книги. Така запалва първо най-близките си хора, чрез майка си, която е посланик на детските книги. Повече от 44 държави се присъединяват към инициативата и чрез голям брой от доброволци организират много уместни кампании, които са насочени към децата и техният достъп до книгите. Кампанията стартира с надслов "Дари книга, подари любов“ и това е един повод да подарим книга на институциите, които се грижат за духовното ни израстване и образование, съхраняват книгата като ценност и озаряват със знания, а именно – училища, библиотеки, читалища.
В България денят се отбелязва от асоциация "Българска книга". Акция "Книгодаряване” е естествено продължение на кампанията "Купи 1 книга”, която стартира през април 2019 година, с цел да подпомогне книгата във време на пандемия, да я съхрани като ценност и да гарантира нейното бъдеще. Участниците в "Книгодаряване" се превръщат и в посланици на четенето.
"Защо е важно да даряваме книги? Защото освен, че помагаме на децата и на по-възрастните с този акт, ние всъщност подаряваме бъдеще, подаряваме знание, подаряваме надежда за един по-добър живот. До края на месец февруари всеки един слушател, всеки един представител на бизнеса може да се свърже с училище, читалище, друг вид учебно заведение, в което може да дари голям брой книги в зависимост от това каква възможност има. Аз бих посъветвала вашите слушатели ако решат да дарят книга да се свържат с тези учебни заведения и да попитат какви са техните потребности, и в зависимост от тях да направят своя избор да дарят книга.", уточни Полина Стоянова, член на асоциация "Българска книга".
"Даренията са важна част от развитието и изграждането на библиотечния фонд и подпомагат неговото развитие, тъй като много от специалните сбирки и ценни ресурси на библиотеката са придобити чрез дарения. Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" приветства и насърчава дарения, които са в съответствие с нейните функции, цели и задачи и които отговарят на текущите интереси и приоритети на читателската аудитория и допълват колекциите по отношение на вид на изданията, тематична насоченост и научност. Във връзка с политиката за приемане на дарения се приемат дарения, които могат да се интегрират в библиотечния фонд, т.е. не са остарели по съдържание или неподходящи за профила на библиотеката, също така се приемат документи само в отлично и в добро физическо състояние, а като дарение приема книги за деца и възрастни, художествена и литература от всички отрасли на знанието...", обясни за Радио Видин Мануела Миткова - библиотекар в отдел "Комплектуване, обработка и каталогизация", в регионална библиотека "Михалаки Георгиев" Видин.
Имат ли стари книги в личната си библиотека видинчани и какво правят с тях:
"Ами старите книги си ги пазя, ако мога и имам възможност си ги облепвам, залепвам, не мога да ги обшивам, защото не знам как, но би ми...искам да се науча да ги обшивам, за да мога да ги запазя за по-дълго време... Имам книги от моята баба, много стари книги, библиотеки с книги... Мога да подаря книги в читалище, читалища или пък в библиотеката, но трябва да съм ги пооправила ако са стари, разлепени, скъсани - такива книги не бих дала... Определено, да, бих ги дарила ако има възможност... Разбира се бих ги дарила, не само в библиотека, а в читалище, в училища, навсякъде където има възможност и най-вече за младите хора, за по-малките деца да се учат, да имат този навик да четат книги"
Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...
Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито. "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..
Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..
Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..
Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..
Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...
Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин. Частният паркинг, където преди се отклоняваха..