С песни, танци и вино в Лом отбелязаха Деня на лозаря. Иван Янкулов спечели първа награда за най-добро червено вино в традиционния конкурс. В надпреварата при белите вина журито присъди първото място на инж. Сашо Николов, който дълги години е неизменен победител в тази категория. Наградите на отличените участници връчи кметът д-р Георги Гаврилов.
“Днес е празник на любовта и виното. Те са взаимно свързани от векове. На всички вас желая да сте живи, да сте здрави, да се обичате и уважавате повече! Искам да поздравя и всички лозари! Да им пожелая една добра реколта, едно хубаво вино, защото виното е в основата на всичко!” - каза в словото си градоначалникът.
Пред павилион "Окопа” в местността "Садовете”, където всяка година ломчани отбелязват Трифон Зарезан, бе отслужен молебен за здраве и благополучие. В празника взеха участие фолклорни танцови и певчески състави от Народно читалище "Постоянство 1856”, с ръководител Валери Горанов.
За цар на виното бе коронясан Иван Янкулов, победителят при червените вина, който заедно с кмета д-р Георги Гаврилов изпълниха ритуала по зарязване на лозата. Тази година празникът бе организиран съвместно от Община Лом и Народно читалище "Постоянство 1856”.
Полицията във Враца отчита повишена активност на престъпниците през февруари. Според анализа на ОД на МВР, през втория месец на годината са регистрирани 160 криминални престъпления, което прави по 5,7 провинения дневно. Най-много са кражбите – 32 и престъпленията, свързани с наркотици – 21. Станал е и един грабеж, който все още не е разкрит,..
Приключилите дела през 2024 г. в окръжния съд във Враца са общо 1 862, от които 892 граждански - І-ва и ІІ-ра инстанция, 131 броя търговски, 1 брой фирмено дело и 856 броя наказателни - І и ІІ-ра инстанция. В срок до 3 месеца са приключили 1 530 дела или 82 %. Завършените граждански и търговски дела І инстанция за годината са общо 251, в т.ч. и едно..
28 пияни шофьори са заловени да карат по пътищата в област Монтана за първите два месеца на годината. За отчетния период има лек спад на пътния травматизъм. Издадени са 5700 електронни фиша за превишена скорост. 29 тежки пътно-транспортни произшествия са станали в област Монтана за първите два месеца на годината. При тях са загинали четирима душа,..
Във Видин беше проведена среща с актива на Синя България от Северозапада. Д-р Петър Москов, лидер на партия "КОД" и представител на коалиция "Синя България", коментира ситуацията с насоящото правителство: "...Доверието в правителството според социолозите е около 30%...Такова политическо представителство може да се излъчи в момента. То е блокирано от..
Семейство от Кула се нуждае от подкрепа. Само преди две седмици Йордан, Виктория и сина им на 52 години от град Кула остават на улицата, след като пожар изпепелил къщата им. Възрастния мъж е тежко болен , а сина на семейството е с намалена работоспособност. Огънят е подпалил покрива на къщата,а стаите са наводнени и негодни за..
Местната комисия за борба с противообществени прояви на малолетни и непълнолетни към Община Лом стартира информационна кампания за пагубното въздействие от употребата на вейпове, особено ако са и с наркотични вещества, съобщиха от местната общинска управа. Обществените възпитатели към комисията, които изнасят беседи и раздават информационни материали..
През 2024 г. в Окръжен съд – Враца са разгледани общо 2 255 дела, което е с 249 дела повече в сравнение с 2023 г., когато са били 2006. Значително нарастване на разгледаните дела са наблюдава и в тригодишен период, като през 2022 година тези дела са били 1 869. От разгледаните през изминалата година 2255 дела наказателните са 890, 1 098 са граждански,..