Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преди 100 години е създадена "духовата музика" в Долна Кремена

Снимка: НЧ "Просвета" Долна Кремена, архив

Още през 1920-1921 г. в мездренското село Долна Кремена се събират няколко човека, които създават първата музика. Това са Цеко Йотов (Буачката), Илия Ив. Узунов, Христо Генкин, Рашко Христов. В началото на 30-те години в музиката се включват Владимир Иванов, Коцо Петков Генов, Панталей Кирков, Никола и Вачо Комарски, Борис и Харалампи Нинови и др. Те закупуват сами своите инструменти. Основните са тромпет, флигорна, бас флигорна, кларинет, тъпан, барабанче. Отначало музикантите репетират в къщите си. За разучаването на някои пиеси са канили музиканти от Враца. Един такъв е бил Върбан Попов. Свирят се главно маршове, хора, а и почти всички произведения на Дико Илиев, особено най-популярните- „Александрийка“, „Дунавско хоро“, „Искърско хоро“, „Елено моме“ и др. Историята е съхранена, благодарение на Бистра Цолова от местното читалище "Просвета 1897".

Любомир Петрински има голяма заслуга за израстването на кременската духова музика. По професия е начален учител. Той кара войнишката си служба като музикант (както и четирима от музикантите) и по-нататък през целия си живот ръководи духови оркестри. В началото работи като учител в с. Вировско. Там създава известната Вировска музика. След това е учител и в с. Селановци. И там ръководи духов оркестър. А през ваканциите свири и със своята музика. В началото на 40-те години започва работа като учител в с. Долна Кремена и е неразривно свързан с организирането и израстването на духовата музика. Той разписва партитурите за всички инструменти, ограмотява нотно музикантите, разширява изпълнявания репертоар. Петрински е активен обществен деятел, настоятел и председател на читалището в Долна Кремена. С негово съдействие се закупуват инструменти и музиката се превръща в колектив на читалището. Така тя свири на всеки празник в селото, всяка неделя - „на мегдана“. 

Интересен факт от 1935 г. е случилото се на сватбата на Цоло Кръстев. Музикантите свирят Земеделския марш, за което на другия ден всички са привиквани в кметството и порицавани. 

През духовата музика на Кремена са преминали много музиканти, няколко поколения. В по-ново време свирят Илия Йорданов, Иван Николов (Вачо Даскала), Йордан Ничовски, Иван Цеков, Димитър Христов (Митко Турчина) и др. Тя се е славела като една от добрите музики в района- с богатото и ясно звучене, благодарение на добрите музиканти, които били и нотно подготвени.

"Моето детство е свързано и със спомените за празниците в Долна Кремена, на които свири задължително духовата музика - зиме в салона на читалището, лятото- на площада", споделя Цолова. "Така си спомням и последното нейно изпълнение- на 9 септември 1990 г. Това беше краят на една славна част от историята на селото, свързана с богатото духовно минало, с много емоции и преживявания на жителите. Една история, която е без продължение…"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 14 юли 2024 година

Отново сме заедно. "Неделник" е тук. За начало преглеждам ретро вестниците. След това, ще се потопим в темата за българската техника, защото нова книга посветена на българската техника издаде изследователя Антон Оруш.  През 2019 и 2020 г. излизат две издания на неговата ,"Голяма книга за българската техника", а през тази - новата му книга..

публикувано на 14.07.24 в 14:28

Без Христа нищо разумно и щастливо не можем да придобием

В Третата неделя след Петдесетница, почитаме и възхваляваме светите Отци от шестте Вселенски събора. В тази неделя, Църквата си спомня и за светите мъченици просияли в святост пред Бога, дали живота си за Бога в Доростол (Силистра). "Не можете да служите на Бога и на мамона." /Мат.6:24/ Няма съмнение, че въпросните думи от..

публикувано на 14.07.24 в 08:00

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34

TapOut - тренировка, подходяща за всеки

TapOut тренировката е подходяща за всеки човек. Тя тонизира и зарежда, създава настроение и подпомага добрия сън. Това обясни любител треньорът Иван Иванов , който води занимания по TapOut в студио "Силвана в страната на спорта" във Видин .  По професия той е програмист, но противно на общоприетото схващане, заседналият начин на живот не е типичен..

публикувано на 12.07.24 в 13:00