Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли място Видин в Закона за старите столици?!

| обновено на 16.02.22 в 14:25
Крепост "Баба Вида"
Снимка: Радио Видин


"Хайде, стига сме си измисляли столици", призова от страниците на столичен вестник известният български археолог проф. Николай Овчаров. Поводът- проектът на Закон за старите български столици на ПП "Има такъв народ", в който освен Плиска, Велики Преслав и Велико Търново, неочаквано, по думите му, са включени Видин, Никопол и Силистра. "Обяснимо е днес много градове да се натискат да се окичат със званието "столица", защото това предполага по-специално финансиране", казва проф. Овчаров. 

Мнението на археолога бързо бе разпространено в социалните мрежи, където видинчани остро реагираха с въпроса: "Докога Видин ще бъде пренебрегван" и призив: "Дайте да учим децата, че България е паднала под турско робство през 1393 година, когато пада Търново". 

За Радио Видин проф. Николай Овчаров каза, че Видин е бил столица, но уточни, че според него финансирането на приоритетните исторически обекти е правилно да се извършва по-друг начин. 

"По принцип съм против този закон още от времето, когато беше разгледан за първи път и в него влизаха само три столици - Плиска, Преслав и Велико Търново. Мотивите ми са, че в България има страшно много археологически паметници, за да могат да бъдат откроени няколко и то на базата само на това, че са били столици на Средновековната българска държава...  Сега се появяват още три или четири, после може да се появят още пет-шест... Няма какво да се лъжем - в случая става дума за търсенето на средства от държавния бюджет по този начин. Не смятам, че това е най-добрият начин, защото, давам пример с Видин - Видин си е Видин, с "Баба Вида", но на 30 км е Арчар, село, в което се намира Рациария, която е столица на крайбрежна Дакия през 4-5 век - трябва ли Рациария да влезе в този закон? Мисля, че този критерий за столиците не е най-правилният... Постоянно се появяват нови претенции за този или онзи град... Критерият трябва да бъде абсолютно различен и в него влиза отново Видин, защото "Баба Вида" е най-добре запазеният български средновековен град въобще, така че има достатъчно основание да си кандидатства за столица... Той си е столица, но на една малка част от българската държава...  Не е това правилният подход. България трябва да има подход с приоритетни археологически обекти, които да бъдат обгрижвани, аз създадох през миналата година шестте обекта, в които се намира и Рациария и се надявам да бъде повторен и през 2022 година. Това е подходът- създаването на приоритетни археологически обекти на базата на тяхната значимост, а не на базата на това дали някой ги обявява за столица или не..."

Проф. Пламен Павлов и проф. Николай Овчаров
За да изчистим въпроса бил ли е Видин столица и да успокоим духовете, потърсихме мнението и на други историци. Един от тях - проф. Пламен Павлов от Великотърновския университет, също смята, че много градове биха могли да имат претенции за столици, но сред тях въпросът за Видин стои по-различно. А що се отнася до финансирането, такова трябва да има за всички български старини. 

"Потребността от подобен закон трябва много внимателно да се прецени, тъй като по същество трябва да се финансират всички наши старини. Другото нещо, което има пряко отношение  към проблема за Видин е, че наред със столиците на голямата българска държава - Плиска, Преслав, Охрид и Велико Търново, се появяват във Второто българско царство и регионални столици. Въпросът за Видин обаче стои по-различно на фона на всички останали... В Закона може да присъства и Мелник, също така Крън - днешния Казанлък, който е столица на едно подобно самостоятелно владение, Несебър, Калиакра, което е най-грубия пропуск, но тук е въпроса къде стои Видин в тази система от такива градове... Видин обаче би могъл да бъде причислен към по-големите столици на България, доколкото по времето на Иван Срацимир и неговия син Константин, пада в 1422 година - това променя и хронологията на цялата ни история. Видин има много по-големи основания да бъде причислен към класическите столици на България... По принцип Видин заслужава едно особено внимание, отколкото Северозапада да стои в някаква пожелателна форма, за бъдещо развитие...  Видин винаги е бил част от България, Иван Срацимир и синът му са последните български царе от Средновековието, така че Видин изисква повече грижи като стара столица...", каза проф. Пламен Павлов. 

Историческата истина няма как да бъде пренебрегната, а дали ще има Закон за старите столици и кои градове ще влязат в него, зависи от всички нас, които я познаваме и отстояваме. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10