Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли място Видин в Закона за старите столици?!

| обновено на 16.02.22 в 14:25
Крепост "Баба Вида"
Снимка: Радио Видин


"Хайде, стига сме си измисляли столици", призова от страниците на столичен вестник известният български археолог проф. Николай Овчаров. Поводът- проектът на Закон за старите български столици на ПП "Има такъв народ", в който освен Плиска, Велики Преслав и Велико Търново, неочаквано, по думите му, са включени Видин, Никопол и Силистра. "Обяснимо е днес много градове да се натискат да се окичат със званието "столица", защото това предполага по-специално финансиране", казва проф. Овчаров. 

Мнението на археолога бързо бе разпространено в социалните мрежи, където видинчани остро реагираха с въпроса: "Докога Видин ще бъде пренебрегван" и призив: "Дайте да учим децата, че България е паднала под турско робство през 1393 година, когато пада Търново". 

За Радио Видин проф. Николай Овчаров каза, че Видин е бил столица, но уточни, че според него финансирането на приоритетните исторически обекти е правилно да се извършва по-друг начин. 

"По принцип съм против този закон още от времето, когато беше разгледан за първи път и в него влизаха само три столици - Плиска, Преслав и Велико Търново. Мотивите ми са, че в България има страшно много археологически паметници, за да могат да бъдат откроени няколко и то на базата само на това, че са били столици на Средновековната българска държава...  Сега се появяват още три или четири, после може да се появят още пет-шест... Няма какво да се лъжем - в случая става дума за търсенето на средства от държавния бюджет по този начин. Не смятам, че това е най-добрият начин, защото, давам пример с Видин - Видин си е Видин, с "Баба Вида", но на 30 км е Арчар, село, в което се намира Рациария, която е столица на крайбрежна Дакия през 4-5 век - трябва ли Рациария да влезе в този закон? Мисля, че този критерий за столиците не е най-правилният... Постоянно се появяват нови претенции за този или онзи град... Критерият трябва да бъде абсолютно различен и в него влиза отново Видин, защото "Баба Вида" е най-добре запазеният български средновековен град въобще, така че има достатъчно основание да си кандидатства за столица... Той си е столица, но на една малка част от българската държава...  Не е това правилният подход. България трябва да има подход с приоритетни археологически обекти, които да бъдат обгрижвани, аз създадох през миналата година шестте обекта, в които се намира и Рациария и се надявам да бъде повторен и през 2022 година. Това е подходът- създаването на приоритетни археологически обекти на базата на тяхната значимост, а не на базата на това дали някой ги обявява за столица или не..."

Проф. Пламен Павлов и проф. Николай Овчаров
За да изчистим въпроса бил ли е Видин столица и да успокоим духовете, потърсихме мнението и на други историци. Един от тях - проф. Пламен Павлов от Великотърновския университет, също смята, че много градове биха могли да имат претенции за столици, но сред тях въпросът за Видин стои по-различно. А що се отнася до финансирането, такова трябва да има за всички български старини. 

"Потребността от подобен закон трябва много внимателно да се прецени, тъй като по същество трябва да се финансират всички наши старини. Другото нещо, което има пряко отношение  към проблема за Видин е, че наред със столиците на голямата българска държава - Плиска, Преслав, Охрид и Велико Търново, се появяват във Второто българско царство и регионални столици. Въпросът за Видин обаче стои по-различно на фона на всички останали... В Закона може да присъства и Мелник, също така Крън - днешния Казанлък, който е столица на едно подобно самостоятелно владение, Несебър, Калиакра, което е най-грубия пропуск, но тук е въпроса къде стои Видин в тази система от такива градове... Видин обаче би могъл да бъде причислен към по-големите столици на България, доколкото по времето на Иван Срацимир и неговия син Константин, пада в 1422 година - това променя и хронологията на цялата ни история. Видин има много по-големи основания да бъде причислен към класическите столици на България... По принцип Видин заслужава едно особено внимание, отколкото Северозапада да стои в някаква пожелателна форма, за бъдещо развитие...  Видин винаги е бил част от България, Иван Срацимир и синът му са последните български царе от Средновековието, така че Видин изисква повече грижи като стара столица...", каза проф. Пламен Павлов. 

Историческата истина няма как да бъде пренебрегната, а дали ще има Закон за старите столици и кои градове ще влязат в него, зависи от всички нас, които я познаваме и отстояваме. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Включиха ли се видинчани в бойкота на магазините

Днес на територията на цялата страна беше организиран бойкот срещу големите хранителни магазини . Неговата цел е най-вече да се даде гласност на проблема, да събуди обществото и да покаже, че гражданите не са безразлични към цените на стоките. А надеждите тук са, правителството да вземе мерки и да подкрепи хората. Организатори са Федерацията на..

публикувано на 13.02.25 в 17:05

Започна националният етап на 54-тия Международен епистоларен конкурс

Започна националният етап на 54-тия Международен епистоларен конкурс за млади хора на Всемирния пощенски съюз, на който са член "Български пощи". През 2025 г. темата е "Представи си, че си океанът. Напиши писмо до някого, като му обясниш защо и как трябва да се грижи за теб." Международният епистоларен конкурс на Всемирния пощенски съюз /ВПС/..

публикувано на 13.02.25 в 16:25

Съботно-неделни разходки на кучетата от приюта обмислят в Козлодуй

От приюта "Верен приятел" в град Козлодуй търсят доброволци, които да се включат в съботно-неделни разходки на кучетата, за които се грижат.  "Доста хора имат домашни любимци и знаят, че една разходка им подарява щастие образно казано или им подарява спокойствие, успокоява ги, социализира ги. Влияе им добре на общото поведение. И..

публикувано на 13.02.25 в 15:41

ОУ "Васил Левски" във Вълчедръм почита своя патрон с конкурс

Национален конкурс за есе, стихотворение и рисунка "Жива памет за Апостола" организира Първо основно училище "Васил Левски" в град Вълчедръм. Инициативата е посветена на 152 години от гибелта на Васил Левски и 147 години от Освобождението на България и се организира съвместно с Общината. Това е деветото издание на проявата, като с годините от областен..

публикувано на 13.02.25 в 14:00

Предложение: Необозначени автомобили да следят за пътни нарушения

Нови мерки срещу пътните нарушения предложиха от МВР. Една от тях предвижда служители с необозначени автомобили да извършват контрол по пътищата. Идеята бе анонсирана от министъра на силовото ведомство Даниел Митов по време на правителствено заседание. За осъществяване на идеята се разработват законодателни предложения, които да дадат възможност..

публикувано на 13.02.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 13 февруари 2025 слушаме двойния албум "Светът на Ханс Цимер – част 2: Ново измерение" 2025

През 2019 г. излиза първа част на колекцията "Светът на Ханс Цимер – Симфонично тържество". Шест години по-късно, на 31 януари 2025 г. идва ред и продължението "Светът на Ханс Цимер – част втора: Ново измерение". Седемнайсет от най-емблематичните филмови композиции на композитора звучат над два часа, предимно под формата на сюити с музика от..

публикувано на 13.02.25 в 09:00

ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва патронния си празник

На 16 февруари ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва своя патронен празник . Това е денят, в който по време на Църковно-народния събор през 1872 г.  великият българин, духовник, патриот и дипломат Антим Първи е избран за  пръв екзарх на самостоятелната Българска екзархия.  Програмата за патронния празник започна още на 6-ти..

публикувано на 12.02.25 в 17:13