Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ранната грижа за посевите - гарант за високи добиви

Снимка: Маргарита Костова


За поредна година зимата не предостави най-добрите условия за развитие на есенниците, най-малкото защото липсваше дебелата снежна покривка, която хем ги пази, хем подсигурява и необходимата влага. Има ли проблеми в ранното развитие на есенниците на прага на пролетта и коя трябва да е първата грижа след зимата- в "Земята, която ни храни" си говорим с Маргарита Костова, агроном- специалист по листно торене.

"Трябва да се огледат посевите и да се прецени дали са добре презимували, има ли значителна отпаднала листна маса, дали имат здрава и добре развита коренова система, дали са формирани достатъчно и добре развити есенни братя при пшеницата и ечемика или розетка при рапицата. Каквото и да не е наред в развитието, имаме малко време, за да помогнем на растенията да влязат в нормално развитие, защото процесът на пролетно братене е кратък, а при рапицата ниското залагане на разклоненията е от съществено значение." 

Към днешна дата се наблюдават посеви със закъсняло развитие и слабо братене, има такива с добро развитие, но стресирани и пожълтели, има и такива, които са се развили добре. Предвид нетипичната зима и високите температури обаче, всички те имат дефицити в развитието си и стопаните трябва да се погрижат навреме, посочи специалистът. 

"Липсата на достатъчно есенни братя в по-слабите пшенични посеви е сериозен проблем. Защото през март, когато времето се затопли по-трайно, слънцето ще грее по-продължително, ще се повиши въздушната температура, тогава посевите ще позеленеят и това ще създаде усещане, че всичко се оправя и растенията ще наваксат в развитието си. Това обаче няма как да се случи без помощ, защото почвата по-трудно се затопля и това създава дисбаланс между развитие на корен и надземна маса. Коренът ще остане слаб, няма и пълноценно хранене."  

От първите пролетни грижи за есенните посеви зависи какъв добив ще жънем на лято. А когато посевите са слаби и с недобре развита коренова система, те трябва да се стимулират, каза Маргарита Костова:

"Важно е ранното пролетно стимулиране с комплексен листен тор, още при първи признаци на вегетация. В "Екофол" създадохме първия специализиран и изключително ефективен листен тор, който има едновременно активно, но и меко действие, специално предназначен за стимулиране на растения в ранни фази, листните ни торове са създадени за решаване на проблема с изостанали и стресирани посеви... Такъв е AMINO EXPERT® PROTEKT. Той стимулира братенето и ускореното развитие на корените, снабдява младите растения с необходимите хранителни елементи и стимулатори и развитието им е подсигурено с всичко необходимо. Продуктът съдържа азот (в т.ч. органичен), фосфор, калий, сяра, микроелементите бор, мед, желязо, манган, молибден, цинк (хелатирани), аминокиселини, фитохормони на растежа - ауксин и цитокинин, прилепител и омокрител. Ролята му е да събуди храненето, да активира кореновата система във фазата на братене, от която зависи добива."

За да има максимален ефект, е важно стимулирането да е в определена фаза, малките растения имат нужда от малко количество листен тор, но подаден навреме, стимулираните посеви за дни променят вида и развитието си, каза още специалистът. 

Още съвети за подхранване на посевите чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светла Буюклийска

Сдружението "Врачанските къщи" става на 4 години

Сдружението "Врачанските къщи" отбелязва 4 години от своето основаване утре, 30 ноември. То е създадено с идеята да се защитят от разрушаване и да се възстановят голяма част от старите къщи с интересен облик, останали във Враца.  Според сдружението старите градски къщи са тези, които дават романтизма, престижността и даже аристократизма на..

публикувано на 29.11.24 в 17:05

Готови ли сте за "Убийства в Грейт Дидлинг"

Малкото корнуолско село Грейт Дидлинг е пълно с истории, които шведската писателка Берит Гарднър надушва веднага, след като се настанява там. Тя пристига в селото, за да заживее в идиличната къща „Уистерия Котидж“, която току-що е купила, опитвайки се да си осигури малко спокойствие и да потърси изгубеното си вдъхновение. Жителите на..

публикувано на 29.11.24 в 14:00

Сали и Кори - котки с рок имена от Враца

Две британски късокосмести котки битуват в апартамента на Димитър Цолов във Враца. Със Сали-Ерна Борислава Цолова , накратко Салиндра сме ви срещали и преди, но тя вече съжителства със сина си Кори Тейлър Димитров Цолов . За него важи следното - много пакостлив и много гальовен. И лаком. А за майка му - значително по-кротка от отрочето ѝ, но с..

публикувано на 29.11.24 в 13:08

Танцов клуб "Шарения" представя юбилеен концерт в Козлодуй

Танцов клуб "Шарения" в Козлодуй ще изнесе юбилеен концерт в града по случай своята десета годишнина. Събитието ще се проведе утре, 30 ноември, в Дома на енергетика. Участие в концерта ще вземат танцови състави не само от региона, но и извън него.  Подготовката за юбилея е започнала преди два месеца с ежедневни репетиции, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 29.11.24 в 13:00

Ден без покупки - възможно ли е?

Днес е Световният ден без покупки . Отбелязва се след Деня на благодарността в САЩ, който е четвъртият четвъртък на ноември. Идеята се заражда във Ванкувър, Канада, и е вид протест срещу прекомерното консуматорство. В анкета питаме видинчани и маме ли реална нужда от всичко, което купуваме, д али не купуваме, само защото е много евтино и к акво..

публикувано на 29.11.24 в 12:21

Концерт на "Шоколадче" ще зареди Видин с рок енергия

Младите таланти от ломската Вокална група "Шоколадче" ще изнесат концерт днес, 29 ноември, пред видинската публика. Концертът е озаглавен "Рок магия" и е по повод шестнадесетия рожден ден на формацията.  Ръководителят на групата вокалният педагог Росица Кръстева , заедно с част от "шоколадчетата" - Елица Дражкова, Яна Георгиева, Виктория..

публикувано на 29.11.24 в 12:03

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37